تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۸۸ • چاپ کنید    
گزارشی از چهارمین همایش «اتحاد جمهوری‏خواهان ایران» در کلن

«هیچ رژیمی در دنیا نیست که اصلاح‏پذیر نباشد»

اختر قاسمی

چهارمین همایش «اتحاد جمهوری‏خواهان ایران» از روز جمعه، ۲۳ اکتبر تا یکشنبه، ۲۵ اکتبر در شهر کلن آلمان برگزار می‏شود. البته جلسه‏ی روز یکشنبه همایش به بحث‏های درون تشکیلاتی و سازماندهی درونی اتحاد جمهوری‌خواهان اختصاص دارد.

استقبال از همایش بسیار خوب بوده است و می‏توان گفت ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر در آن حضور یافته‏اند. همچنین حضور جوانان در این همایش بسیار چشم‏گیر است و رنگ سبز هم در سالن جلب توجه می‏کند.

در سه همایش پیشین اتحاد جمهوری‏خواهان که حضور داشتم، جوان‏ها اصلا حضور مشخصی نداشتند. اما این بار آن‏ها نه تنها حضور دارند بلکه در بخشی از همایش، سمینار جوانان برگزار می‏شود و طی آن در باره‏ی نقش و خواسته‏های جوانان در جنبش سبز ایران تبادل نظر می‏شود.

در ارتباط با این همایش با آقایان مسعود فتحی، عضو هیأت سیاسی اتحاد جمهوری‏خواهان و حسن زهتاب، از اعضای شورای هماهنگی اتحاد جمهوری‏خواهان و هم‏چنین خانم فاطمه حقیقت‏جو، فعال حقوق بشر و یکی از میهمانان سخنران این نشست، گفت و گوهایی کرده‌ام.

Download it Here!

خانم حقیقت‏جو، بحث‏های مطرح شده در این همایش را چگونه می‏بینید؟ هم‏چنین فعالیت‏های زنان در تشکل‏های خارج‏ از کشور و تاثیر آن بر جنبش‏های سیاسی مدنی ایران را چگونه ارزیابی می‏کنید؟

اولین سمیناری که در این همایش برگزار شد، در حوزه‏ی تحولات سیاست خارجی و تاثیر جنبش سبز بر این تحولات بود. در این سمینار آقایان قاسمی، شریعتمداری، اسدی و هم‏چنین من شرکت داشتیم. آقای براتی نیز اداره‏ی جلسه را بر عهده داشت.

در این جلسه تحولات سیاست خارجی جمهوری اسلامی در طول ۳۰ سال گذشته ارزیابی شد و این که رنگ ایدئولوژیک سیاست خارجی ایران، رنگ پررنگی است. گرچه این سیاست به موقع پراگماتیسم هم بوده است.

در خصوص تحولات و مذاکرات هسته‏ای نیز تحلیلی به عمل آمد. در این تحلیل عمده‏ی شرکت کنندگان سمینار معتقد بودند تحولات مثبتی که در این مذاکرات صورت گرفت، برگرفته از بحران داخلی جمهوری اسلامی و جنبش سبز است. با این حال همه‏ی آنان از آغاز مذاکرات میان گروه ۵+۱ و به ویژه آمریکا و ایران، استقبال می‏کنند و آن را به طور کلی مثبت ارزیابی می‏کنند.


در ارتباط با نقش زنان؛ بالاخره زنان بخشی از جامعه‏ی ایرانی هستند و خوشبختانه در جلسه‏ی امروز هم شاهد حضور فعالانه‏ی آنان در جلسه بودیم. در سمینار اول همایش من شرکت داشتم و در سمینارهای بعدی نیز زنان حضور خواهند داشت. بنابراین‏ زنان هم به عنوان شرکت کننده و هم به عنوان کسانی که دیدگاه‏هایشان را بیان می‏کنند، مطرح هستند.

در ارتباط با حضور زنان، خود اعضای اتحاد جمهوری‏خواهان هم می‏توانند توضیح بدهند اما آن‏چه من شاهد بوده‏ام، حضور پررنگ و فعال زنان است.

طبیعی است که این حضور می‏تواند نقش مؤثری را در ایجاد و تمرین فرهنگ دمکراسی در بین فعالان سیاسی و در آینده‏ی ایران و نهادهای مدنی داشته باشد. هم‏چنین حضور پررنگ زنان در این تصمیم‏گیری‏ها می‏تواند هم تصمیم‏گیری‏ها را متعادل‏تر کند و هم زنان را بیش از پیش وارد حوزه‏های سیاسی کند.

آقای فتحی، ممکن است در مورد اسنادی که به همایش ارائه شده و قرار است در مورد آن‏ها تصمیم‏گیری شود، توضیحی بدهید؟

یکی از اسنادی که برای همایش چهارم اتحاد جمهوری‏خواهان تهیه شده، قطعنامه‏‏‏ی سیاسی است که شامل یک ارزیابی سیاسی از شرایط و هم‏چنین قطعنامه‏های پیشنهادی مختلفی که از سوی کشورهای مختلف ارائه شده و بحث‏های جمع‏آوری‏ شده‏ از سوی احزاب است. در ارتباط با ساختار تشکیلاتی اتحاد نیز اسنادی به همایش ارائه شده است.


اما مهم‏ترین بخش همایش چهارم، بحث بر روی قطعنامه‏ی سیاسی است که به برخورد ما با جنبش سبز و نقش و جای‏گاه ما در این جنبش اختصاص دارد.

همچنین سهم ما در تقویت جنبش جاری در ایران، در تلاش این جنبش برای دمکراتیزه کردن جامعه‏ی امروز ایران، باز کردن فضای سیاسی و گذر از روزهای سختی که بعد از انتخابات و بعد از تقلب بزرگ انتخاباتی بر جامعه‏ی ما تحمیل شده است، بررسی خواهد شد.

چشم‏اندازهایی که اتحاد جمهوری‏خواهان برای خود و برای سیاست‏هایش در این زمینه ترسیم کرده نیز در همایش مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.


آقای فتحی، فکر می‏کنید برگزاری چنین همایشی چه تاثیری بر رویدادهای سیاسی درون ایران خواهد داشت؟

اتحاد جمهوری‏خواهان در انتخابات ایران خود را جزو نیروهایی به شمار می‏آورد که در حد خودشان می‏خواهند در سرنوشت سیاسی کشور مشارکت داشته باشند. در این راستا حتی برنامه‏ی انتخاباتی نیز ارائه داد و در آن مردم را به شرکت در انتخابات و رأی دادن به نامزدهای اصلاح‏طلب که از نظر ما می‏توانستند در تغییر شرایط فعلی مؤثر باشند، دعوت کرد.

اتحاد جمهوری‏خواهان امروز نیز خود را جزیی از جنبش سبز ایران می‏داند و این همایش هم برای تقویت این جنبش و هم به منظور تصمیم‏گیری‏های مشخصی برای فعالیت ما در درون این جنبش هست. در واقع، تمام همایش به ارزیابی از نقش و فعالیتی که ما در رابطه با این جنبش می‏توانیم انجام بدهیم اختصاص دارد.


آقای زهتاب، چه طیف‏های مختلف فکری و سیاسی در این همایش شرکت کرده‏اند؟

خود اتحاد جمهوری‏خواهان ایران، همان‏طور که در بیانیه‏اش هم آمده، متشکل از طیف وسیع نیروهای سیاسی با دیدگاه‏های مختلف است که مخرج مشترک دیدگاه‏هایشان اعتقاد به جمهوری‏ای‏ است که بر مبنای دمکراتیک بنا شده و پلورالیسم سیاسی را می‏پذیرد. هم‏چنین تمام این نیروها خواهان یک جامعه‏ مدنی، حقوق شهروندی و گذار مسالمت‏آمیز و تدریجی به این خواسته‏ها هستند.

خوشبختانه در جنبش امروز ایران که به تدریج شکل گرفته، این خواسته برجسته‏تر شده که جامعه‏ی ایران خواهان یک جامعه‏ی مدنی و حقوق شهروندی است و خواهان آن است که هر فردی بتواند در سرنوشت جامعه‏اش شرکت داشته باشد.

این جنبش زمینه‏ای را فراهم آورده که امروز طیف‏های مختلف فکری مخالف استبداد که خواهان رسیدن به حقوق مدنی خود هستند، در نشست اتحاد جمهوری‏خواهان شرکت دارند؛ از طیف‏های مختلفی با باورهای دینی و مذهبی گرفته تا کسانی که ممکن است باورهای دینی و مذهبی نداشته باشند، ولی همه‏‏ی آنان به جمهوریت، به جمهوری‏ای که پایه و اساسی برای جامعه‏ی مدنی ایران باشد، اعتقاد دارند.


چهارمین همایش «اتحاد جمهوری‏خواهان ایران» در کلن، عکس‌ها: اختر قاسمی

همان‏طور که سایر دوستان نیز اشاره کردند، یکی از مشخصه‏های همایش امسال شرکت طیف وسیع جوانان در این نشست است. خود این حضور پررنگ نشان‏دهنده‏ی آن است که گفتمان جامعه‏ی مدنی ایران که در گذشته مطرح بود، امروز به فعل درآمده و وارد عرصه‏ی عمل شده و بر این مبنا جوانان نقش خود را می‏خواهند و خواست خود را دارند. این خواست از حقوق شهروندی هر انسانی سوای باورهای او است.

امروز طیف وسیعی در این نشست حضور دارد. امیدواریم این هم‏دلی گسترش هرچه بیشتری پیدا کند و بتواند به جامعه‏ی ایرانی برای رسیدن به خواسته‏های دمکراتیک خود کمک کند.

آقای فتحی، اتحاد جمهوری‏خواهان یکی از جریاناتی بود که خیلی صریح اعلام کرد در انتخابات شرکت خواهد کرد و از هواداران و اعضای خود نیز دعوت به شرکت در انتخابات و رأی به کاندیداهای اصلاح‏طلب کرده بود. امروز با توجه به شرایطی که پس از انتخابات در ایران به وجود آمده و حاکمیت یک دست شده است، فکر می‏کنید این حاکمیت اصلاح‏پذیر است؟

پیش از انتخابات در اتحاد جمهوری‏خواهان بحث‏هایی جریان داشت که در آن عده‏ای معتقد بودند باید به آقای کروبی رأی داد و دیگران نظرشان بر رأی دادن به آقای موسوی بود. تصمیم جمعی ما این شد که در انتخابات شرکت می‏کنیم و از دو کاندیدای اصلاح‏طلب حمایت می‏کنیم. هر فردی هم خود تصمیم می‏گیرد به کدام یک از این دو رأی بدهد. هر دوی آن‏ها از نظر ما، حداقل‏ تغییراتی را که لازم است، می‏توانند در ایران به انجام برسانند.

بنابراین دعوت به شرکت در انتخابات کردیم که به نظر من سیاست درستی بود. محصول آن هم تنوعی است که در این همایش وجود دارد و هم‏چنین حضور جوانان در میان ما.

در ارتباط با بحث اصلاح‏پذیر بودن، نظر من این است که هیچ رژیمی در دنیا نیست که اصلاح‏پذیر نباشد. این ذهنیت ما است که تصور می‏کند کسی که می‏گوید «من از جایم تکان نمی‏خورم»، از جایش تکان نخواهد خورد. جنبش‏ها رژیم‏ها را وادار می‏کنند که خودشان را تغییر بدهند. شرایط که تغییر کند، رژیم‏ها هم مجبورند خود را با آن تطبیق بدهند.

بنابراین، تلاش ما این است که شرایطی در ایران به وجود بیاید که مجموعه‏ای که در قدرت است، متوجه شود غیر از او نیروهای دیگری نیز در جامعه هستند که جای‏گاه خود را می‏خواهند.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

مشکل اصلا رژیم نیست اساسا ایرانی ها هرکسی را که به قدرت می رسانند با فضای چاپلوسی که درست میکنند چنان فاسد می کنند که آن رژیم غیر قابل اصلاح میشود . ضمنا ج.ا اصلا اصلاح پذیر نیست . اصلاحات در چهارچوب رژیم فعلی ایران یک توهم است .

-- بدون نام ، Oct 24, 2009

به باور من اتحاد جمهوری خواهان ایران نسبت به سایر جریانات سیاسی خارج از کشور پخته تر است .
اما همین اتحاد جمهوری خواهان در سیاست گذاری ها پایش می لنگد و درست در بزنگاه های تاریخی سیاست نادرست اتخاذ کرده است.
برای نمونه تحریم اتتخابات ریاست جمهوری از طرف اتحاد جمهوری خواهان در سال2005 بود که آقای احمدی نژاد بر سر کار آمد .
در انتخابات ریاست جمهوری 2009 هم اتحاد جمهوری خواهان ایران بسیار دیر از خواب بیدار شد و به نظر من حضور میلیونی مردم ایران در کارزار انتخاباتی باعث شد که اتحاد جمهوری خواهان از سر در گمی به در آیند.
در اتحاد جمهوری خواهان دو گرایش عمده به چشم می خورد. گرایش اول اعتقاد دارد که مطالبه ما اصلاح و تغییرات در چهار چوب قانون اساسی است و اساسا حرکت ما در دورن نظام موجود باید باشد.
نظر فوق در مقالات آقای فرخ نگهدار و آقای هوشنگ اسدی و بخصوص از سال های پیش بطور انسجام یافته در مقالات آقای یابک امیر خسروی طرح شده است . در واقع می شود گفت معمار این خط مشی آقای امیر خسروی است.
گرایش دوم تغییرات را تمامیت جمهوری اسلامی می خواهد و اساسا حرکت خود را در چهار چوب قانون اساسی مقید نمی داند.
به باور من این گرایش فوق اگر معتقد به ایجاد تغییرات در درون نظام و صد البته با هدف تقویت جمهوریت آن و تامین حقوق ملت نباشد این دو گرایش انرژی همدیگر را خنثی خواهند کرد.
البته باید اشاره کنم که بخش قابل توجهی از نیروهای اتحاد جمهوری خواهان بسته به اوضاع احوال سیاسی ایران بین این دو گرایش در نوسان هستند.
باری به امید همگامی و هم فکری بیشتر برای اتحاد جمهوری خواهان
اردلان

-- بدون نام ، Oct 24, 2009

قاجاریه و کره شمالی وکوبا و سودان وبرمه و جم زوری اسلامی و ...نه یک کلمه هنوز مرغ یک پا دارد

-- بدون نام ، Oct 25, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)