تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

انتشار گزارش دیده‌بانان سبز انتخابات درباره تقلب

گروه دیده‌بانان سبز انتخابات ۱۰ روز پس از صحبت های رهبر ایران مبنی بر اینکه انتخابات تمام شده است و معترضان نتوانسته‌اند دلیلی برای انجام تقلب در ایران ارائه دهند، بیش از سیصد و هفتاد صفحه از مستندات خود را در اثبات تقلب و تخلف های گسترده در انتخابات دهم ریاست جمهوری منتشر کردند.

گروه دیده‌بانان سبز که یک گروه نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات است ،در پیشگفتار مستندات خود خطاب به ملت ایران گفته‌اند:

«ما کنجکاوانه به دنبال کشف حقیقت هستیم. دروغ پردازی­های مستمر رسانه‌های رسمی، جایی برای اعتماد باقی نگذاشته بود. متأسفانه به علت عدم دسترسی به ستادهای نامزدهای رقیب یا رسانه­های آنان، امکان دستیابی به حقیقت از زبان آنها نیز ممکن نبود. در انتظار چهره­نمایی حقیقت بودیم که بیانیه یازدهم میرحسین موسوی صادر شد و از همه باورمندان به اصول و چارچوب­هایی که در واقع تبلور مواضع همه ما بود، به تلاش برای استیفای حقوق قانونی و شرعی شهروندان جمهوری اسلامی دعوت کرد.

آستین­ها را بالا زدیم و با نهایت دقت، انصاف و به دور از پیشداوری، به جمع آوری مدارک و شواهد پرداختیم. آنگاه سعی کردیم یافته­هایمان را بر اساس روشی علمی در کنار هم بچینیم و با کنار هم گذاشتن قطعات این پازل بزرگ، با طمأنینه و حوصله، تصویر واقعی انتخابات را بازسازی کنیم.»

این گروه یادآور شده‌اند که آن‌چه اکنون به عنوان گزارش تقلب در ۳۷۰ صفحه ارائه کرده‌اند ، همه مدارک و استناداتی نیست که در اختیار دارند .فعلا به این دلیل از ارائه دیگر اطلاعات و مستندات خودداری می کنند که ممکن است ارائه دهندگان این اطلاعات در معرض خطر جدی قرار گیرند:

«حجم اسناد و مدارکی که جمع آوری کرده­ایم بیش از آن است که بطور کامل در اینجا آورده شود و اطمینان داریم که شواهد بسیار دیگری نیز در دسترس یکایک شما قرار دارد. شواهد و مدارک فراوانی در اختیار داریم که متأسفانه هرگونه اشاره به این اسناد ممکن است دوستانی را که از سر دل­نگرانی نسبت به آینده این سرزمین در اختیار ما قرار داده‌اند، در معرض خطر جدی قراردهد و از این رو، به­ویژه با توجه به رسابودن مدارک عرضه شده در این گزارش ۳۷۰ صفحه ای فعلا از انتشار آن­ها خودداری می‌کنیم.»

گروه دیده‌بانان سبز در بیانیه خود تقلبی را که در انتخابات اتفاق افتاده است، «تقلب بزرگ» نامیده‌اند که دامنه آن تصرف در میلیون­ها برگ تعرفه و رأی، استفاده غیرمجاز از امکانات ملی و رسانه­های عمومی، دروغپردازی و اشاعه زشتی و پلشتی در بیدادگاه­ها و زندان­ها را در بر می‌گیرد.

گروه دیده‌بانان از تخلفات گسترده و مقدماتی پیش از برگزاری انتخابات یاد کرده‌اند و دلایل خود را برای انجام تخلف‌های مقدماتی در انتخابات دهم در بند های متعدد ارائه کرده‌اند که مهم‌ترین این دلایل عبارت است از:

«جلوگیری از اجرای کامل قانون نظارت نمایندگان نامزدها در مراحل کار انتخابات، ورود نظامیان به عرصه قانون اساسی بر خلاف نص صریح قانون اساسی، بستن تلفن‌های موبایل و تلفن‌های معمولی و قطع ارسال پیام و پیامک. تبلیغات سو در باره برخی از نامزدهای ریاست جمهوری و هوادارانشان از جمله وابسته به بیگانه معرفی کردن آنها.»

این گروه، با استناد به تعاریف علمی و قانونی در منابع معتبر، هر اقدام ارادی سوء در خصوص «تعرفه انتخاباتی» را از مصادیق تقلب دانسته است:

«موضوع تعرفه‌ها از دو جهت در سرنوشت هر انتخاباتی اهمیت دارد: یکی در اقدامات مجری و ناظر پیش از انتخابات و چاپ و توزیع آنها و دیگری در عملیات رأی­گیری مجری و نظارت ناظر مدعی صیانت این کار.

موضوع تعرفه­ها از دوجهت در سرنوشت هر انتخاباتی اهمیت دارد: یکی در اقدامات مجری و ناظر پیش از انتخابات و چاپ و توزیع آنها و دیگری در عملیات رأی‌گیری مجری و نظارت ناظر مدعی صیانت این کار.»

در گزارش تفصیلی گروه دیده‌بانان سبز از ماجرای تعرفه‌های انتخاباتی با عنوان معمای شمارگان تعرفه‌های رای یاد شده است:

«موضوع از چه قرار است؟ چرا با وجود مشخص بودن تعداد واجدین شرایط، در این دوره از انتخابات یازده میلیون برگه رای اضافی چاپ شد؟ و چرا با وجود این همه برگه رای اضافی که چاپ شده بود، بسیاری از حوزه های اخذ رای در روز انتخابات با کمبود برگه رای مواجه شدند؟ تخلف در امانت تعرفه و طراحی توزیع نامناسب آن، جرمی است که فساد دستگاه اجرا و نظارت را آشکار می‌سازد و علاوه بر اینکه باید مرتکبان آن تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند، قهرا بطلان انتخابات را در پی دارد.»

دیده‌بانان با ارائه چندین سند اعلام کرده‌اند:

«روشن است که دستکم چهار میلیون تعرفه برای مهندسی آراء مخفیانه چاپ شده است.»

این گزاراش مبسوط همچنین وضعیت ارسال تعرفه به خارج از کشور را نیز به طور جداگانه بررسی و اثبات می ‌کند که اعداد اعلام شده در این خصوص از سوی وزارت کشور متناقض و نادرست بوده است.

دیده‌بانان سبز انتخابات در بیانیه خود ضمن ارائه دلایل و مستندات خود برای اثبات تخلف در تعرفه‌های انتخاباتی تاکید کرده‌اند:

«چنین نیست که اگر چند برگ تعرفه توسط خود دستگاه اجرا و نظارت بر انتخابات جابجا شده، صرفا فلان صندوق یا شعبه فاسد است، بلکه اصل عمل مجرمانه مجریان و ناظران دست­اندرکار چاپ و توزیع تعرفه موجب فساد در کل انتخابات می­شود.

احراز سوء نیت دستگاه اصلی نظارت و اجرا با این عمل مجرمانه و قرائن دیگر صرفا موجب تشکیک در اصل صحت انتخابات نمی­شود، بلکه ثابت شدن دخل و تصرف در تعرفه­ها، که در انتخابات اخیر بطور گسترده ای بوقوع پیوسته است، به تنهایی برای بطلان چنین انتخاباتی کافی است.

از این گذشته، اگر ثابت شود که متولیان انتخابات، اعم از متولیان نظارت و اجرا، در گزارش خود نسبت به موضوع تعرفه یا هر مورد دیگری از مقدمات انتخابات، دروغ گفته و پنهان‌کاری کرده‌اند، این تنها شائبه‌ای برای تقلب محسوب نمی­شود، بلکه داشتن قصد مجرمانه و به اصطلاح سبق تصمیم و سپس انجام و ارتکاب تقلب را اثبات می­کند که علاوه بر بطلان نتیجه بدست آمده، از عوامل تشدید کننده جرم برای مرتکبان آن است. اصل صداقت و امانتداری اگر در رفتار مجری و ناظر مخدوش شود، عزم پیشین برای تقلب را اثبات می کند وموجب آن می شود که انتخابات باطل شود.»

دیده‌بانان سبز برای اثبات مدعای خود در باره معمای تعرفه‌های رای، آمار و ارقام متعدد ارائه کرده و به نقد گزارش شورای نگهبان در این خصوص پرداخته‌اند.

بخشی دیگر از گزارش دیده‌بانان به تشریح ماجرای افزایش شرکت کنندگان دربرخی از شهرها نسبت به تعداد واجدان شرایط اختصاص دارد .دلایلی که نشان می دهد دربیش از ۳۵۰ شهرستان تعداد آراء ماخوذه از مردم تا حدود ۱۵۰ درصد بیش از افراد واجد شرایط رای دادن بوده است.

«به عبارت ساده‌تر در آن شهرستان‌ها چیزی تا حدود ۵۰ درصد رای غیر واقعی و تقلبی به صندوق­ها ریخته شده است.»

در این فصل از گزارش دیده‌بانان همچنین سخنان کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نیز در این باره مورد توجه قرار گرفته است:

«این آمار (آرای اضافی ریخته شده به صندوق ها) حدوداً مربوط به ۵۰ شهر است که مجموع آراء آن شاید قریب ۳ میلیون رای است.»

دیده‌بانان در باره این اظهار نظر چنین نوشته‌اند:

«سخنگوی شورای نگهبان صریحا به افزایش آراء ماخوذه در ۵۰ شهر و ۳ میلیون رای اعتراف کرده است، البته بدلیل تنگ شدن قافیه، در پی این اعتراف ناظر بر انتخابات، روابط عمومی شورای نگهبان طی بیانیه­ای افزایش آراء را معلول مهاجرت تفریحی به ییلاقها و مناطق خوش آب و هوا دانسته است.»

سپس افزوده اند:

«مگر می شود، در میان حدود ۳۵۰ شهرستان، به روایت کاندیداها ۱۷۰ تا ۲۰۰ شهر و به روایت سخنگوی شورای نگهبان تنها ۵۰ شهر، تقلب صورت گرفته باشد و کسی ادعا کند که این انتخابات صحیح و سالم است.»

این گروه نزدیک به نامزدهای معترض با ارائه دلایل متعدد قانونی بر ابطال انتخابات پافشاری کرده‌ و گفته‌اند:

«هیئت نظارت شورای نگهبان در انتشار گزارش تفصیلی خود نه تنها صادق نبوده، بلکه در هم‌دستی و هم‌داستانی با وزارت کشور نسبت به رفع و رجوع شواهد تقلب در کار ستاد نتخابات وزارت کشور بر رفتار خلاف آنها صحه گذاشته است.»

دیده‌بانان سبز تنها در بخش مربوط به چاپ تعرفه ۴۹ سند ارائه کرده و نوشته‌اند:

«تنها همین ها سند جرمی است که در هر محکمه­ای بطلان انتخابات به علت وقوع تقلب وگسترده را محرز می­کند.»

گزارش دیده‌بانان سبز انتخابات به تخلفات پس از انتخابات نیز پرداخته است. از جمله به زندانی کردن، کشته و مجروح کردن معترضان به نتیجه انتخابات اشاره کرده است .

دیده‌بانان سبز در گزارش تفصیلی خود بارها با ا ارائه مستندات خود خواهان ابطال انتخابات شده‌اند:

«محکم‌تر از همیشه بر ناراستی این انتخابات و فساد آن تأکید می­کنیم. اینک همراه و همگام با نامزدهای غیردولتی، حق مسلم ده­ها میلیون شهروند شریف ایرانی می­دانیم که خواهان بررسی بی‌طرفانه و منصفانه فرآیند و نتایج انتخابات باشند، خواسته­ای که برخلاف ادعاهای بی­اساس حامیان نامزد حکومتی، نه از سر آرزوی کسب قدرت مطرح می­شود، که بیش از هر چیز بر تضمین سلامت انتخابات در نظامی که در آن «میزان رأی ملت است» پای می­فشرد.

می­دانیم که این تازه آغاز راه است: حقیقت را باید بلندتر از همیشه بازگفت. بر این باوریم که خداوند به ما موهبتی بزرگ بنام عقل داده است و چنان جایگاهی بدان بخشیده که فقیهان تخالف احکام شرع با آن را بر نمی­تابند. مانند امیر کلام بر این عقیده­ایم که نباید حق را با افراد سنجید، بلکه افراد را باید به محک حق زد. ایمان داریم خواندن آنچه در پی می­آید، راه را برقضاوت منصفانه می­ گشاید.»

برای مشاهده کامل این گزارش می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید

Share/Save/Bookmark

گزارش سیصد و هفتاد صفحه ای نزدیکان موسوی و کروبی از تقلب در انتخابات

نظرهای خوانندگان

این گزارشرا باید 10 روز بعد از انتخابات مینوشتند. بازهم سپاس که حداقل ملت ایران یک گزارش از این انتخابات رادر دست دارند و هرکس میتواند کلاه خود را قاضی کند.
خدایا کشور ما را از دروغ دور نگه دار.
خدایا اراذل و اوباشانرا خلع لباس و سلاح کن.
ای خداوند ایرانزمین جنبش سبز ما را از چرندگان فرصت طلب و سیاه فکران سبز پوش مصون بدار.
ملت ایران هیچ چیز نمیخواهد بجز یک لقمه آزادی.

-- mehrdad ، Dec 26, 2009

من که یکیشم ندیدم.اگه کسی فهمید واسه ما هم تعریف کنه.

-- تقی ، Dec 26, 2009

سلام.امکان دانلود با اینکه سعی کردم وجودندارد.ممنون میشوم برای من ارسال کنید اگرمقدور باشد.باسپاس فراوان

-- آدمونی لهاو ، Dec 27, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)