تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۸۹ • چاپ کنید    

موسوی: به اعتصاب غذا پايان دهيد

ميرحسين موسوی، از رهبران مخالفان دولت ايران طی پيامی از پنج زندانی سياسی که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند خواست که به اعتصاب خود پايان داده و خانواده‌ها و همراهان جنبش موسوم به سبز را از نگرانی نجات دهند.

به گزارش تارنمای کلمه، موسوی در پيام خود ترکيب کسانی را که هم‌اکنون در زندان‌های ايران به سر می‌برند «زن و مرد و هنرمند و کارگر و حقوق‌دان و معلم و انسان‌هايی فرهيخته از هر صنف و طبقه و گروه و قشر» دانست و آن را «قابل تأمل و عبرت» خواند.


اين نامزد دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران نوشت: «ملت ما امروز بيش از هميشه از رنج‌ها و فداکاری‌های شما آگاه است. پيام ايستادگی شما را نسيم سبز آگاهی دهن به دهن و سينه به سينه به همه‌جای ايران عزيز رسانده است.»

محمد نوری‌زاد، نسرين ستوده، آرش صادقی، رضا شهابی و غلام‌حسين عرشی پنج زندانی‌ای هستند که در زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

در روزهای اخير افراد و شخصيت‌های مختلف با ارسال پيام و نامه از زندانيان سياسی اعتصاب‌کننده خواسته بودند تا به اعتصاب غذای خود پايان دهند

در روزهای اخير افراد و شخصيت‌های مختلف با ارسال پيام و نامه از زندانيان سياسی اعتصاب‌کننده خواسته بودند تا به اعتصاب غذای خود پايان دهند اما گفته می‌شود از آن‌جا که رابطه اين زندانيان با خانواده‌های خود قطع شده است اين پيام‌ها به آن‌ها نرسيده است.

روز گذشته حال محمد نوری‌زاد، فيلم‌ساز و نويسنده معترض، پس از شش روز اعتصاب غذا به وخامت گراييد و وی به بهداری زندان اوين منتقل شد.

اعضای خانواده وی به همراه فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر مصطفی تاج‌زاده، اصلاح‌طلب زندانی که گفته می‌شود او نيز در «روزه سياسی» به‌سر می‌برد، با شنيدن اين خبر در مقابل زندان اوين تجمع کردند. اين تجمع با حمله مأموران امنيتی و بازداشت آن‌ها پايان يافت اما پس از گذشت ساعاتی همه افراد دستگيرشده آزاد شدند.

به گزارش سايت‌های مخالف دولت ايران برخورد مأموران خشونت‌بار و «توهين‌اميز» بود، طوری که فاطمه ملکی، همسر محمد نوری‌زاد پس از آزادی به بيمارستان منتقل شد.

همچنين تارنمای کلمه روز گذشته از وخامت حال زندانيان اعتصاب‌کننده خبر داد. بر اساس اين گزارش، نسرين ستوده، وکيل دادگستری که در اعتصاب غذای خشک به‌سر می برد نيز به دليل وخامت حالش به بهداری زندان متنقل شده است. ستوده حاضر به شکستن اعتصاب غذايش نيست.

نسرين ستوده در مدت بازداشتش که به ۱۰۰ روز می‌رسد سه بار دست به اعتصاب غذا زده است.

همچنين گفته می‌شود آرش صادقی، دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه دانشگاه علامه طباطبايی و غلام‌حسين عرشی، از معترضان به نتايج بحث‌برانگيز انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری در ايران که مبتلا به ديسک کمر نيز هست، وضعيت جسمانی بسيار نامناسبی دارند. وی يک بار نيز در مرداد ماه گذشته همراه با ۱۶ زندانی ديگر بند ۳۵۰ اوين دست به اعتصاب غذا زده بود.

رضا شهابی، از فعالان کارگری و عضو سنديکای کارگران شرکت واحد و اتوبوسرانی تهران نيز که اعتصاب غذا کرده است نيز در وضعيت بحرانی به‌سر می‌برد و اعتصاب غذای خشک خود به اعتصاب غذای تر تبديل کرده است.

اين گزارش می‌افزايد مسئولان زندان اوين به خواسته‌های اين زندانيان توجهی نمی‌کنند و آن‌ها را در سلول‌های خود رها شده‌اند.

در گزارش‌های منتشر شده درباره اعتصاب غذای اين زندانيان آمده است که خانواده‌های آنان شديدأ نگران حال آن‌ها هستند و به دليل تعطيلی‌های چند روزه در ايران دسترسی به مسئولان قضايی ندارند.

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)