تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۸۹ • چاپ کنید    

حکم زندان و ممنوعیت کار مطبوعاتی باقی

عمادالدین باقی، رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان توسط شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس و پنج سال ممنوعیت از فعالیت‌های سیاسی و رسانه‌ای محکوم شده است.

تارنمای جرس خبر داده که اتهام باقی در این پرونده «تبلیغ علیه نظام» بوده است.


عمادالدین باقی چهارشنبه ٢ تیر پس از ١٨٠ روز به طور موقت از زندان آزاد شده بود. او قرار است که ٢٦ مرداد در دادگاه دیگری به دلیل انتشار مصاحبه‌اش با آیت‌الله منتظری در سایت بی‌بی‌سی، محاکمه شود.

باقی در مدت بازداشتش، ١٥٠ روز را در سلول انفرادی زندانی بوده است.

عمادالدین باقی چهارشنبه ٢ تیر پس از ١٨٠ روز به طور موقت از زندان آزاد شده بود. او قرار است که ٢٦ مرداد در دادگاه دیگری به دلیل انتشار مصاحبه‌اش با آیت‌الله منتظری در سایت بی‌بی‌سی، محاکمه شود

این روزنامه‌نگار نخستین بار در سال ١٣٧٩ بازداشت شد و تا بهمن ١٣٨١ در زندان بود. باقی بار دوم در سال ١٣٨٦ به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به دو سال حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام با فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌های مخالف» به یک سال حبس محکوم شد. باقی در نتیجه این حکم ٢٢ مهر ١٣٨٦ زندانی شد.

این فعال حقوق بشر آخرین بار ٧ دی ١٣٨٨ در جریان موج دستگیری‌های بعد از حوادث عاشورا در تهران بازداشت شد.

بنیاد جوایز مطبوعاتی بریتانیا، عماد الدین باقی را به عنوان روزنامه‌نگار بین‌المللی سال ۲۰۰۸ برگزید. این روزنامه‌نگار همچنین جایزه «شجاعت مدنی» را در سال ١٣٨٣ از بنیاد پارکینسون و جایزه «مارتین انالز» را در سال ۲۰۰۹ دریافت کرده است.

عمادالدین باقی ٢٩ کتاب نیز نوشته است که از میان آن‌ها کتاب «تراژدی دمکراسی در ایران» بحث‌انگیز شد. این کتاب که به قتل‌های سیاسی در ایران پرداخته بود از سوی قوه قضاییه ایران توقیف شده است.

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)