تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

پیام طالبان در روز کریسمس

هم‌زمان با کریسمس، و برگزاری جشن میلاد مسیح از سوی هزاران سرباز خارجی در افغانستان، اعضای طالبان با انتشار ویدئوی یک سرباز اسیر امریکایی، خواستار مبادله او با شماری از طالبان دربند شده‌اند.

با انتشار این ویدئو، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در پیامی از آمریکاییان خواسته‌است تا در ازای رهایی این سرباز شماری از زندانیان این گروه را آزاد کنند.


باوی برگدال (Bowe Bergdahl)

وی همچنان در این پیام از عزم طالبان برای گروگان گرفتن سربازان آمریکایی سخن گفته‌است و گفته‌است که آمریکایی‌ها باید انتظار گروگان گرفته شدن شماری دیگر از سربازان‌شان را داشته باشند.

در ویدئویی که از سوی طالبان منشتر شده، فردی با لباس نظامیان آمریکایی ضمن برشمردن مشخصات شخصی‌اش، خود را «باوی رابرت برگدال» معرفی می‌کند.

برگدال سرباز ۲۳ ساله که درست پنج ماه پس از خدمت در جنوب افغانستان به اسارت طالبان درآمد، در این ویدئو با انتقاد از سیاست‌های کشورش گفته‌است شرایط به سوی تبدیل شدن افغانستان به یک ویتنام دیگر برای آمریکایی‌ها آماده است مگر این‌که مردم آمریکا در برابر این سیاست‌های «بیجا و بی‌معنی» ایستادگی کرده و آن را متوقف کنند.

گرگوری اسمیت سخنگوی نیروهای تحت فرمان ناتو با تأئید صحت ویدئوی مربوط به سرباز ناپدید شده آمریکایی، گفت این یک «عمل وحشتناک» است که یک سرباز را مجبور به خواندن یک متن از پیش نوشته‌شده کنند.

«انتشار این ویدئو در روز کریسمس یک توهین عمدی به خانواده و دوستان عمیقاً نگران باو برگدال است»

به گفته وی، انتشار این ویدئو در روز کریسمس یک «توهین عمدی» به خانواده و دوستان عمیقاً نگران باوی برگدال است.

این سرباز در ۳۰ ماه ژوئن سال جاری در ولایت پکتیکا در جنوب افغانستان و هم‌مرز با مناطق ناامن قبایلی پاکستان ناپدید شده بود که از آن زمان تا اکنون این سومین پیام طالبان در مورد سرباز ربوده شده آمریکایی است.

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)