تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

مرگ سهراب اعرابی در تیراندازی بسیج

سهراب اعرابی (۱۹ ساله) که در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات، ۲۵ خرداد ماه در یک راهپیمایی مسالمت‌آمیز شرکت کرده بود، به ضرب گلوله یک بسیجی جان باخته است.

پیش‌تر رسانه‌‌ها اعلام کرده بودند که وی بر اثر «شکنجه» در زندان اوین کشته شده است.

اعرابی جز هفت نفری است که مقام‌های جمهوری اسلامی، جان باختن آن ها در جریان تیراندازی یک عضو بسیج از پشت‌بام پایگاه ۱۱۷ عاشورا (در تقاطع خیابان آزادی و خیابان جناح) را تائید کرده بودند.

فرحناز محمدی عمه سهراب اعرابی که در آلمان زندگی می‌کند، در گفتگو با رادیو زمانه گفت که از ۲۵ خرداد ماه اطلاعی از سرنوشت برادرزاده‌اش نداشته است تا اینکه جسدش روز گذشته از سوی خانواده شناسایی می‌شود.

خانم محمدی افزود که برادرزاده‌اش بر اثر اصابت دو گلوله به زیر قلب و سر، جان باخته است و به علت نداشتن مدرک شناسایی در این مدت هویت وی مشخص نشده بود.


جشن تولد ۱۹ سالگی سهراب اعرابی

برخی رسانه‌ها روز گذشته اعلام کرده بودند که این نوجوان زیر «شکنجه‌ها» در زندان اوین جان باخته است و جسد وی با شرط‌هایی به خانواده‌اش تحویل داده شده است.

این در حالی است که خانم محمدی می‌گوید که تا آنجا که اطلاع دارد مقام‌های امنیتی شرطی برای تحویل جسد مطرح نکرده‌اند و امروز یکشنبه نیز، جسد وی به خانواده‌اش تحویل داده شده است.

سهراب اعرابی جز ده‌ها قربانی اعتراض‌ها به نتایج انتخابات است که جان خود را از دست می‌دهد.

آن‌طور که مقام‌های ایران اعلام کرده‌اند ۲۰ تن در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات جان خود را از دست داده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تعداد قربانیان حوادث اخیر بیش از آمار‌های رسمی است و مقام‌های ایران در این خصوص سکوت اختیار کرده‌اند.

خانم محمدی می‌گوید که برادرزاده‌اش بر اثر اصابت دو گلوله به زیر قلب و سر، جان باخته است و به علت نداشتن مدرک شناسایی در این مدت هویت وی مشخص نشده بود

رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که مادر سهراب اعرابی از ۱۶ تیرماه با تامین وثیقه، در انتظار آزادی فرزندش بود.

وب‌سایت روز آنلاین در گزارشی می‌نویسد که «این مادر، عکسی از فرزندش تهیه کرده بود و به هر زندانی که آزاد می‌شد عکس عزیزش را نشان می‌داد و از آنها می‌پرسید که آیا او را می‌شناسند و یا در زندان دیده‌اند؟»

روز گذشته نیز مهدی کروبی در نامه‌ای به آیت‌الله شاهرودی، خواستار آزادی تمام بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات شد و اعلام کرد که دادستانی تهران به ابزاری جهت «سرکوب» معترضان قانونی به نتیجه انتخابات تبدیل شده است.

رئیس کنونی دادستانی تهران سعید مرتضوی است که گزارش شده حکم دستگیری بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی ایران در هفته‌های گذشته با دستور وی صادر شده است.

آقای کروبی، از رئیس قوه قضائیه خواسته که هرچه زودتر مشکل بازداشت‌شدگان را حل و فصل کند، چرا که پس از پایان دوران ریاست وی بر این قوه، «عواقب غیرقابل ‌پیش‌بینی زیادی» در انتظار بازداشت‌شدگان است.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

هر شب ستاره یی به زمین می زنند و باز
این آسمان غم زده غرق ستاره ها است
ضحاک باز قربانی دیگری گرفت. آنان که حماسه انتخابات را آفریدند غیر از این ها بودند؟ پدران و برادران اینها نبودند که شیروار در مقابل صدام ایستادگی کردند؟ پدران اینها نبودند که شاه را به زانو درآوردند؟ شرم بر تو دیکتاتور زمان که چنان روی خون ایرانیان بنای تاج و تخت برای خود ساخته یی.
اما تو فرزند برومندم که همچون سرو برای حقوق اولیه ات ایستادگی کردی و به شکنجه گر فهماندی که از جانت می گذری اما از حقت نمی گذری در بهار زندگانی به ما درس زندگی دادی. به تمام مقدسات از خونت نخواهیم گذشت و تا رسالتت را که همانا آزادی ایران است به انجام نرسانیم همچنان فریاد بر خواهیم آورد مرگ بر دیکتاتور.

-- داریوش ، Jul 12, 2009

انا الله وانا الیه راجعون
روحش شاد دوباره میسازمت وطن اگه که با خشت جان خویش

-- حمید ، Jul 12, 2009

این کشته کاکلش نور این کشته ماه تابان این کشته شاخ شمشاد! این کشته دل ندارد! این کشته سرندارد! بامادرش بگویید:دیگرپسرندارد! گیسوی دختران را گلبرگ ارغوان را اشک ستارگان را برگورها بپاشید! یک شاخه گل بریزید درزیرگام مردم!"حبیب نی چی"

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

چه به سر این جوان بیچاره آورده اند. آه دل این مادر و نفرین این خانواده دامن تو رو بگیره خامنه ای!

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

باش تا نفرین ِ دوزخ از تو چه سازد
که مادران ِ سیاه پوش
- داغ داران ِ زیباترین فرزندان ِ آفتاب و باد -
هنوز از سجاده ها
سربرنگرفته اند.

-- آراز ، Jul 12, 2009

مرگ بر دیکتاتورهای جنایتکار

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

خانه سرخ و کوچه سرخ است و خیابان سرخ است

آری از خون، پهنه ی برزن و میدان سرخ است

ده به ده ، پرچم خشم است که بر می خیزد

مزرعه زرد و چپر سبز و بیابان سرخ است

تا گل خونی فریاد در این باغستان،

ساقه از ضربه شلاق زمستان سرخ است

وحشتی نیست از انبوه مسلسل داران

تا در این دشت غرور کینه داران سرخ است

روسیاه است اگر این شب مردم کش بد،

تا دم صبح وطن،سینه یاران سرخ است

با تو سر سبزی از ایثار سیه پوشان است

ای مسلط! دستت از خون شهیدان سرخ است

(ایرج جنتی عطائی )

-- نیما ، Jul 12, 2009

خدايا پس کوشی؟پس کجايی؟چرا فريادها رو نميشنوی؟ چرا سهرابها رو در نمي یابي؟ خدا ما رو تنها گذاشته ای؟ پس کو فريادرسی؟ کجايی؟!

-- هدی ، Jul 12, 2009

باید همه به همدیگه خبر رسانی کنند و همه کشته شدن در راه خدا را بجان بخرند تا این مملکت را از دست اهریمنان آزاد کنند.

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

ترا من چشم در راهم شباهنگام
که می گیرند در شاخ «تلا جن» سایه ها رنگ سیاهی
و زان دلخستگانت راست اندوهی فراهم؛
ترا من چشم در راهم

شباهنگام. در آندم که بر جا دره ها چون مرده ماران خفتگانند؛
در آن نوبت که بندد دست نیلوفر به پای سرو کوهی دام
گرم یاد آوری یا نه، من از یادت نمی کاهم؛
ترا من چشم در راهم.
نیما یوشیج

با هق هق برای مادر سهراب

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

- از اين كه خود را از نجات جان اين جوانان دلير وطن عاجز مي بينم شرمگينم.
از اين كه مي بينم سهراب عزيز و ديگر انسانهاي لايق زندگي سرافرازانه، به دست دژخيمان حكومت ضحاك، به شهادت مي رسند، جانم همچون ديگر هموطنان به درد آمده است.
زمانه! يك بار نوشتم چاپ نكرديد. بار ديگر مي نويسم:
احتمالاً در آينده نزديك تحريمهاي غرب عليه ايران تشديد خواهد شد. بايد به آنها بگوييم به جاي تحريم عليه مردم، تحريم عليه افراد تاثير گذار حكومت و بستگان درجه يك آنها كه ممكن است در مجموع تعدادشان به بيش از هزار نفر هم برسد صورت گيرد.
اموال و سرمايه هايي را كه اين گروه از طريق چپاول مردم ايران به دست آورده و به بانكها و موسسات غربي منتقل كرده اند بايد بلوكه شود و از هرگونه مسافرت تجاري و تفريحي و . . . آنها به غرب كه به موهبت ثروت نامشروعشان به راحتي انجام مي شود، جلوگيري به عمل آيد. مطمئناً اين روش بسيار تاثير گذار بوده و از وخيم تر شدن اوضاع مردم نيز پيشگيري به عمل مي آيد.

-- اميد ، Jul 12, 2009

مردم باید با هر شرایطی شده مسلح بشوند و همکاری جدی بکنند تا به ازای هر قتل از سوی جمهوری اسلامی یکی از افراد مهم این دار و دسته اهریمنی را بکشند. باید ترسی که ایجاد می‌کنند به خودشان برگردانده شود. با شعار و حرف و سکوت نتیجه‌ای نمی‌گیریم.

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

میر صیافی عزیز برخیز شهید عرسه اطلاع رسانی ....
برایت میهمان آمده سهراب اعرابی نوجوان شهید قیام 22خرداد که مظلومانه در زندان اوین ودر زیر چکمه های دژخیمان بقول آقای استاندار تهران له شد
رهبر گروه انصار حزب الله ایران یعنی خامنه ای مسئول جان این جوانان است
ای مردم غیرتمند بپاخیزید وکاخ ستم شاهی خامنه ای را درهم بکوبید

-- ایرانی ، Jul 12, 2009

از شنیدن و دیدن این خبر هولناک سرم درد گرفته و وجودم پر از خشم. آه آزادی که تو چقدر گرونی.چه پوچ و بی معنا خواهد بودزندگیم اگر مسافرتم در این جهان صرف روزمره گی شود.میخواهم برای آزادی بمیرم تا اینکه در بستر بی حاصل در گذرم. سهراب شهید راه ازادی راهت ادامه دارد.

-- آزاده ، Jul 12, 2009

آنچه نگرانم كرده است،ناتمام مردن نيست.مردن اگر خوب انجام شود،ديگران كار را تمام خواهند كرد و شايد بهتر،اما ترسم از"نفله"شدن است.با دست دشمن سر به نيست كردن و به گردن دوست انداختن.

-- sara ، Jul 12, 2009

خون سهراب ها را هميشه ي تاريخ ريخته اند.

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

او به چرامرگ خود آگاه بود

-- مريم ، Jul 12, 2009

شنیده ها حاکی از این است که جای گلوله روی جسدش بوده. اصلا معلوم نیست کی فوت کرده. روحش شاد

-- سیما ، Jul 12, 2009

مسئول مستقیم تمام این جنایات شخص خامنه ایست اوست که مستقیما به امثال مرتضوی دستور میدهد . شاهرودی بوضوح گفت که کاری از دست من بر نمیاید . معنی اش چیست ؟

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

ننگ مدام بر این رژیم که با خون جوانان وضو می‌گیرد و رو به شیطان نماز میخواند

-- mohssen ، Jul 12, 2009

به گوش این فقیه شهر برسانید که نفرین زمین و زمان و اخرت را برای خودش خریده

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

فرزندم دلبندم نازنیم ما ترا استواروشاد می خواستیم چگونه سفاکیها را تاب آوردی با نهال تن جوانت! من دو روز است بی وقفه اشک می ریزم تا با مادرش همدرد باشم بدانند ما دوشادوش فرزندانمان می ایستیم

-- شهلا ، Jul 12, 2009

انتقام همه این خونها را از تک تک انصار حزب الله میگیریم.

-- binaam ، Jul 12, 2009

باید همه به همدیگه خبر رسانی کنند و همه کشته شدن در راه خدا را بجان بخرند تا این مملکت را از دست اهریمنان آزاد کنند.

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

من نمی دونم اینها نماینده کدام اسلام هستند، اخه در جاییکه قران میگه گشتن یک انسان بی گناه مانند کشتن همه ی بشریت هست چطور این جباران بنام اسلام و قران این خونهای بی گناهان را می ریزند. مردم باید به همه ی ابزار ها و بیشتر از همه از ابزار دعا برای نابودی ستمگران استفاده کنند من که همیشه پس از نماز از خد می خوام که ریشه ی این ظالمان را از بیخ و بن بکنه. خدایا تمام عاملان و آمران این حق کشی و خون ریزیها را هر چه زود تر به سزای اعمالشون برسون.

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

به بدون نامی که نوشته «در جاییکه قران میگه کشتن یک انسان بی گناه مانند کشتن همه ی بشریت هست ...». من قرآن را خوانده ام چنین چیزی در آن ندیده ام. ولی قرآن در همه جا دقیقا همان کاری را از مسلمانان خواسته که خامنه‌ای و احمدی نژاد دارند می کنند. در سوره بقره آیه ۱۹۱ می‌گوید: «آنان (دگراندیشان) را هر جا كه يابيد بكشيد و از همان جا كه بيرونتان كردند بيرونشان كنيد و فتنه ای که کردند از كشتار ى كه شما كنيد بدتر است.» دیگر از این واضح تر؟ اتفاقا خامنه ای هنوز مسلمان واقعی نیست بلکه اسامه بن و لادن و ملا عمر هستند. خامنه ای هنوز کار دارد تا به درجه مسلمان راستین برسد. تا وقتی که خیلی از ایرانی ها مثل شما خودشان را هنوز در مورد این دین گول می زنند وضع همین است و خواهد بود.

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

مرگ بر خامنه ای
مرگ بر دولتی که با کمال پر رویی از مردم برای منفع خودش سود می بره... مرگ بر احمدی نژاد...
خدایا باید نگذاری خون همه ی شهیدان حق طلب پایمال شود.

-- بدون نام ، Jul 12, 2009

عزیزان تنها راه مبارزه مسلحانه است با حمله به کلانتری ها و تخلیه اسلحه خانه ها حتی پادگانها
تا خون شهدا پایمال نشود

-- ایرانی ، Jul 12, 2009

]چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است. این را در جواب احمدی نژاد گفتم که از شورای امنیت خواسته آلمان را به خاطر کشته شدن زن مسلمانی تحریم کنند. او باید خودش که مصدر جنایت علیه بشریت است تحریم شود، ای بسا اگر او نبود ، چهره مسلمان اینگونه با خشم و غضب چاقو نمیخورد.

-- هاشنا ، Jul 12, 2009

پیامبر اسلام وقتی خالد بن ولید کسلنی را بدون دلیل کشت فرمود خدایا من از کار خالد بیزار و بریم . بعنوان یک مسلمان و یک انقلابی سال 57و یک رزمنده زمان جنگ از جنایاتی که بنام اسلام و انقلاب و ایثار گران میشود برائت میجویم و از خدا میخواهم جنایت کاران را مانند صدام به جزایشان برساند

-- حامد ، Jul 13, 2009

مهر ورزی به سبک مقام عظمای ولایت

-- ممدآقا ، Jul 13, 2009

man khodam mader hastam va darda an madar ra ka farzanda azizash ra az dast dada mifamam. drood bar an madar aziz

-- ziba ، Jul 13, 2009

چه چیزی درد مادر سهراب رو آروم می کنه , آقای احمدی نژاد شما می دونید؟

-- بدون نام ، Jul 13, 2009

salam به نظر من احمدی نژاد دارد گور خودش را می‌‌کند. خیال تان راحت باشد وقتی‌ گور آماده شد یکی از یاران خودش سرش را زیر آب می‌کند جوری که آب از آب تکان نخورد.
شمیم

-- بدون نام ، Jul 13, 2009

دخل این قاتلای جنایتکار اومده

دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره

-- بدون نام ، Jul 15, 2009

هنوز سینه پر درد است
هنوز بغض ها در گلو مانده
هنوز مشتهه گره کرده
میفشارند پنجه را در خویش
مرا سکوتیست
دهشتاناک سرشار از غم مادران
بیدار شو ای مام میهن
فرزندان خیره از فریاد خویش

-- arm ، Jul 20, 2009

نمی دانم چه بگویم
فقط منتظرم روز انتقام فرا رسد

-- مسیح ، Oct 9, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)