تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

منشور کوروش و تنش سیاسی ایران

موزه بریتانیا در خصوص تصمیم‌گیری برای قرض دادن منشور حقوق بشر کوروش بزرگ به ایران «در حال نظارت اوضاع سیاسی در ایران» است.

این مطلب را خانم اِسمه ویلسون، ‌از مسئولان روابط عمومی موزه بریتانیا به خبرنگار زمانه گفته‌است.


وی در پاسخ به پرسش‌های زمانه درباره قرض دادن این کتیبه باستانی که نخستین منشور حقوق بشر در جهان است گفت:
«موزه بریتانیا به موضوع قرض دادن استوانه کوروش به ایران متعهد است. نیت ما کاملاً در جهت انجام این کار است. ما در حال حاضر اوضاع سیاسی در ایران را زیر نظر داریم و در اسرع وقت به قول خود عمل خواهیم کرد.»

منشور کوروش، استوانه‌ای سفالین است که در سال ۵۳۹ پیش از میلاد به فرمان کوروش دوم هخامنشی شاهنشاه ایران حک شده و در آن به اقدامات کوروش در جهت آزادی دینی اشاره شده‌است.

آزادی یهودیان بخشی از سیاست کوروش پس از فتح بابل، در عراق کنونی، بوده‌است.

اخیراً‌ حمید بقایی رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران موزه بریتانیا را تهدید کرده‌است که «چنانچه کتیبه را به ایران قرض ندهند ایران تمامی همکاری‌ها را با موزه بریتانیا قطع خواهد کرد.»

روزنامه انگلیسی گاردین روز جمعه در این پیوند، تردید موزه بریتانیا برای قرض دادن استوانه کوروش به مقامات جمهوری اسلامی را با تنش‌های سیاسی اخیر در انتخابات ایران مرتبط دانست.

تحلیلگران در غرب نسبت به قرض دادن استوانه کوروش به جمهوری اسلامی احساس خطر می‌کنند

این روزنامه هم‌چنین از قول تحلیلگران، «یهودی‌ستیز بودن برخی تاریخ‌نویسان در جمهوری اسلامی» و «نفرت نظام جمهوری اسلامی از ایران باستان» را از جمله دلایل «احتمال به خطر افتادن منشور حقوق بشر کوروش در ایران» ذکر کرده‌است.

استوانه کوروش پیش از این یک‌بار در جریان جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران، به ایران قرض داده شده‌بود.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

لطفا از موزه بریتانیا بخواهید این کار را نکنند. قزض دادن همان و گم شدن همان. رضا

-- رضا ، Oct 10, 2009

دزدهای استعمارگر پیر هنوز آنچه که به مردم ایران تعلق دارد را باید پس بدهند

-- حامد ، Oct 10, 2009

سلام
وقتی هر روز از گوشه و کنار این کشور از آذربایجان تا سیستان صدای نابودی و تخریب میراث فرهنگی به گوش می رسد و در همهمه سیاست گم می شود چه تضمینی برای سالم ماندن این اثر جهانی و جود دارد. مدیران کنونی میراث فرهنگی ایران، هیچ درکی از حقیقت میراث فرهنگی و صلح و دوستی و فرهنگ ندارند. رییس کنونی میراث فرهنگی ایران، همدست و جانشین مشایی، در کارنامه خود، عضویت به عنوان کارمند خرده پای وزارت اطلاعات را دارد. آیا چنین سابقه ای برای مدیریت میراث فرهنگی مناسب است؟

-- رامین ، Oct 11, 2009

فعلا همانجا كه هست جايش امن تر است. از منشور كورش به رسم امانت ايانيان نگهداري كنيد. اين آخوندها مملكت مار ار دزديدند . مطمئن باشيد به منشور كورش رحم نمي‌كنند. آنها براي همه جهان غير قابل اعتمادند.

-- ايرانبان ، Oct 11, 2009

من در جواب آقای حامد نظر میدهم
بریتانیا این منشور را به چه کسی بدهد ، سئوال اینجاست؟
به مردم!؟
یا به دولت ایران؟
خب جواب معلوم است ،
آیا ایران که در آن حکومتی ضد فرهنگ ایرانی ، و مخرب آثار باستانی ، حاکم است میتواند امین این آثار باشد ، اصلاً این سئوال را از خود بپرسید ، اگر همین موزه های خارجی و کاوشگران خارجی نبودند آیا ما پی به گذشته خود میبردیم ، آیا اگر به خواست حکومت فعلی باشد ، که قصد حذف نام پادشاهان از کتب دینی را دارد ، چه بر سر آثار باستانی می آید، من متاً سفم که بعضی ها گول حرف های آخوندهای احمق را میخورند که با ساختن توهم دشمن ، بی بی سی ، انگلیس یا آمریکا ایران را در این سی سال به نابودی برده اند ، جای آثار باستانی ایران در موزه های خارج از کشور امن تر است همین

-- sirus ، Oct 11, 2009

همین رو کم داشتیم جمهوری اسلامی جنایت هایش را در سایه جنایتکار دیگری به نام کوروش توجیه کند. متاسفم که روزی چهره واقعی کوروش و جمهوری اسلامی بر جهانیان هویدا گردد

-- فرید ، Oct 11, 2009

"
دزدهای استعمارگر پیر هنوز آنچه که به مردم ایران تعلق دارد را باید پس بدهند "
مال ما نیست مال عراق.و همان بهتر که پیش خودشان باشد چون لیاقت چنین لوحی رو دارند(در رفتار با مردم ساکن کشور خود) و تا زمانی که ایران به حداقل نصف اون منشور عمل نکنه نباید برای نمایش به ایران آورده شود.

-- حسین ، Oct 11, 2009

نه اینکه گوشت را بدهید دست گربه! فردا می آیند می گویند اقای فیروزآبادی دست به آب بود که پاش سکندری رفت از کنار پاشویه افتاد روی منشور کورش و این منشور له و لورده شد.

-- شهرام ، Oct 11, 2009

نه تنها انگلیسی ها بلکه هیچ دولت وملتی آنچنان ابله نیست که چنین اثری استثنایی را به کشوری دیگر،آنهم ایران آخوندی و بی قانون منتقل کند. آن را هم که در زمان جشنهای شاهنشاهی به تهران فرستادند یک کپی بود ونه اصل. از باستان شناسان آن زمان بپرسید.

-- بدون نام ، Oct 11, 2009

آقای فرید گرامی
شاید تقریبا بدانم علت این نظر ویژه شما و یکسان گرفتن چند آخوند آدمخوار با کوروش در چیست! قصد ندارم چیزی در این رابطه بگویم. چون نفرت کور را با منطق هم نمی شود درمان کرد مگر اینکه خود فرد راهی برای خلاصی از آن پیدا کند. اما اگر شما هم خودتان را ایرانی بدانید باید عرض کنم که کوروش هرچه باشد انسانی تر و پر افتخار تر از ناپلئون و اسکندر در تاریخ غرب است. کافی است فقط به فهرست فیلم ها و کتابهایی که درباره آنها تولید کرده اند نگاه کنی می بینی که به هزار ترفند متوصل شده اند تا با آنها به جهان فخر بفروشند. یونانیان که با هخامنشیان در جنگ مستقیم بودند هم نظری مثل تو درباره کوروش نداشته اند. کوروشنامه گزنفون را بخوان. نمایشنامه ایرانیان آشیل را بخوان. وقتی دشمن می تواند چنین ستایشی داشته باشد با نظر شما چه می توانیم بکنیم. دوست خطابت کنیم یا دشمن؟

-- مهتاب ، Oct 12, 2009

صاحب اصلی این منشور ایرانی ها نیستند و به همین دلیل هم اصل آن را به هیچ دولت ایرانی نداده و نخواهند داد مگر نسخه ای از آن را به طور موقت امانت بدهند که یک نسخه از آن هم در موزه ایران باستان سالیان است که موجود است.

نسخه های متعددی از این منشور برای فروش به همگان نیز در بازار هست و می توان از منابع خاصی در غرب آن را تهیه کرد. خیلی گران هم نیست.

نکته مهم اینجا است: چه شده که جمهوری اسلامی ضد کورش و ضد بشر و ضد تاریخ غیر اسلامی تا به این حد به این شیئی خاص علاقمند شده آن هم وسط این همه ماجرا و گرفتاری!؟

یکی می مرد از درد بی نوایی یکی می گفت حسن زردک می خواهی؟

-- سیحون ، Oct 16, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)