تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۸۹ • چاپ کنید    

هجوم نیروهای امنیتی به روزنامه شرق

عصر امروز ١٦ آذر، مأموران امنیتی با هجوم به دفتر روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» در تهران، سردبیر، سرمایه‌گذار و دو دبیر سرویس این روزنامه را بازداشت کردند.

بنا به گزارش‌های رسیده به زمانه، نیروهای امنیتی پس از ورود به روزنامه شرق، تلفن‌های همراه روزنامه‌نگاران این روزنامه را جمع‌آوری و احمد غلامی، سردبیر، کیوان مهرگان، دبیر سرویس سیاسی و فرزانه روستایی، دبیر سرویس‌ بین‌الملل این روزنامه را بازداشت کردند. مأموران پس از دقایقی تلفن همراه روزنامه‌نگاران را برگرداند و این سه نفر را با خود بردند.


به ترتیب از راست: احمد غلامی، فرزانه روستایی، کیوان مهرگان

مأموران امنیتی پس از دقایقی دوباره به روزنامه شرق برگشتند و علی خدابخش، مدیرعامل و سرمایه‌گذار روزنامه را نیز بازداشت کردند. مقام‌های رسمی هنوز علت این بازداشت‌ها را اعلام نکرده‌اند اما تارنمای رجانیوز از وب‌سایت‌های حامی دولت خبر داده که این روزنامه‌نگاران به دلیل «مسائل امنیتی» بازداشت شده‌اند.

پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران در سال ٨٨، شمار زیادی از روزنامه‌نگاران در این کشور بازداشت شدند. سازمان گزارشگران بدون مرز که انجمنی بین‌المللی در دفاع از آزادی مطبوعات است، ایران با ٢٦ روزنامه‌نگار، ٩ وب‌نگار و یک همکار مطبوعاتی زندانی، «بزرگترین زندان حرفه‌کاران رسانه‌ها در خاورمیانه» است.

احمد غلامی، سردبیر، کیوان مهرگان، دبیر سرویس سیاسی، فرزانه روستایی، دبیر سرویس‌ بین‌الملل و علی خدابخش، سرمایه‌گذار روزنامه شرق بازداشت شده‌اند

این انجمن بین‌المللی در تاریخ ٢٩ مهر ٨٩ با ارسال نامه‌ای به وزرای خارجه کشورهای گروه ۱+۵ ( آمریکا، چین، فرانسه، انگلستان، روسیه و آلمان) «نگرانی عمیق» خود را از وضعیت آزادی بیان در ایران اعلام کرد و خواهان توجه کشورهای مذاکره کننده با جمهوری اسلامی ایران به «دستگیری و صدور احکام سنگین زندان برای وب‌نگاران و روزنامه‌نگاران و شرایط نابسامان بازداشت زندانیان» شده بود.

روزنامه شرق تاکنون سه بار در سال‌های ٨٢، ٨٥ و ٨٦ توقیف شده است. روزنامه شرق، ۱۵ مرداد ۸۶ به اتهام انتشار مطالب «خلاف عفت عمومی» از سوی هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شده بود.

شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، ۲۴ شهریور ماه با نقض حکم هیات نظارت، رای به رفع توقیف روزنامه شرق داده بود.

روزنامه شرق، ۲۰ شهریور ماه سال ۱۳۸۵ به خاطر انتشار کاریکاتوری که در آن در یک صفحه شطرنج، اسب و الاغی ترسیم شده بود و بر گرد سر الاغ، هاله‌ای از نور مشاهده می‌شد، توقیف شد که پس از مدتی به حکم دادگاه، انتشار خود را از سر گرفت.

این روزنامه سال ٨٢ نیز با چاپ مطلبی در صفحه تاریخش (ویژه مشروطه) درباره ستارخان که از نظر هیات نظارت «توهین‌آمیز» تلقی شده بود، تا پای توقیف پیش رفت، اما در نهایت، حکم توقیف به حکم تغییر مدیر مسئول تبدیل شد.

انتشار دور تازه روزنامه شرق از اسفند ٨٨ آغاز شد.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

و چرا باید این خبر گم بشه تو خبرا؟
به کجا رسیدیم که این اتفاقا برامون عادی شده؟
واقعا این خبر رو اتفاقی دیدم...و این یعنی فاجعه، وقتی چنین خبری "به زور" دیده بشه

-- بدون نام ، Dec 7, 2010

تنها روزنامه ای که در ایران می شد خواند! با این حجم تحمل آقایان مدتها پیش انتظارش را می کشیدیم. به امید آزادی

-- نسیم ، Dec 8, 2010

صداي سقوط فاشيزم

-- pirooz ، Dec 8, 2010

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)