تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۸۸ • چاپ کنید    
علایی، رئیس پیشین ستاد مشترک سپاه

«بسیج نباید داروغه خیابان‌ها باشد»

سردار حسین علایی، رئیس پیشین ستاد مشترک سپاه نسبت به تبدیل شدن «بسیج و بسیجی» به یک شغل هشدار داد و گفت: «بسیج نباید در قالب یک داروغه در خیابان‌ها ظاهر شود.»

به گفته آقای علایی، تبدیل بسیج به شغل برای «عده‌ای خاص»، آفتی است که ظرفیت‌های بسیج را در خود محدود می‌کند.

وی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی جماران، تبدیل شدن به یک نهاد امنیتی را از دیگر آفت‌هایی دانست که ممکن است بسیج دچار آن شود.


سردار حسین علایی، رئیس پیشین ستاد مشترک سپاه

این فرمانده نظامی که از مشاوران محمد خاتمی در زمان ریاست‌جمهوری وی بود، ادامه داد: «اینکه بسیج خود را یک نهاد امنیتی بداند و همیشه کشور را در معرض خطرهای امنیتی آن هم از نوع داخلی تلقی کند و از احساس اینکه که کشور باید از مرحله نگاه امنیتی به نگاه پیشرفت و توسعه گام بردارد، خارج نشود، خطری بزرگ برای بسیج محسوب می‌شود.»

وی تعلق یافتن بسیج به «یک گروه خاص» را «آسیبی بزرگ» دانست و افزود: «اگر بسیج خودش را بزرگ و در حد همه مردم ایران ببیند، این آفت کنار خواهد رفت.»

به گفته این فرمانده پیشین سپاه، بسیج نباید به کارهایی مشغول شود که «شان» بسیج را کاهش داده و پایین می‌آورد.

علایی گفت که بسیج نباید «در قالب یک سازمان اقتصادی و یا سازمانی که در صدد است به جای مردم، کارهای عمومی و نهادی متعلق به مردم را انجام دهد، بدل شود»

او همچنین گفت که بسیج نباید «در قالب یک سازمان اقتصادی و یا سازمانی که در صدد است به جای مردم، کارهای عمومی و نهادی متعلق به مردم را انجام دهد، بدل شود.»

در چند سال گذشته، بسیج در برخی فعالیت‌های اقتصادی مشارکت داشته ‌است. چندی پیش خبری مبنی بر احتمال تبدیل موسسه مالی و اعتباری مهر به بانک در رسانه‌های منتشر شد.

این موسسه که پیش از این با نام صندوق قرض‌الحسنه بسیجیان فعالیت می‌کرد، تحت نظر بسیج اداره می‌شود و شرکت سرمایه‌گذاری «مهر اقتصاد ایرانیان» را نیز راه‌اندازی کرده‌ است.

سردار علایی با بیان اینکه بسیج نباید به سازمانی بدل شود که دائم از بودجه و امکانات دولتی استفاده می‌کند، گفت: «بسیج باید یک سازمان مردمی باقی بماند تا دولت برآمده از مردم هم از او حمایت و پشتیبانی کند، نه اینکه یک سازمان صرفا دولتی باشد که بعضا برخی از مردم از او پشتیبانی می‌کنند.»

«بسیج باید یک سازمان مردمی باقی بماند تا دولت برآمده از مردم هم از او حمایت و پشتیبانی کند، نه اینکه یک سازمان صرفا دولتی باشد»

وی دولتی‌تر شدن بسیج را مهم‌ترین تغییر آن در سال‌های اخیر دانست و اضافه کرد: «در واقع بسیج دیروز متشکل از مردم داوطلبی بود که حتی امکاناتشان را هم در راه بسیج صرف می‌کردند، اما امروز بسیج به سازمانی دولتی بدل شده‌ است که افرادی که در آن قرار می‌گیرند، می‌توانند در کنار آن از امتیازاتی هم استفاده کنند.»

میرحسین موسوی، نامزد معترض به نتیجه انتخابات روز گذشته در بیانیه‌ای خطاب به بسیجیان، گفت: قرار نبود بسیج به دستگاهی تبدیل شود که اختیار انتخاب و آزادی رای را از مردم بستاند.»

وی انتقاد از رفتارهای خشونت‌بار بسیج با معترضان به نتیجه انتخابات، گفت که «اقلیت اقتدارطلب»، بسیج را «ماشینی سرکوبگر» می‌خواهد برای «زدن و گرفتن و آزار و حتی قتل انسان‌هایی که تنها جرمشان، دعوت به دادگری است.»

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

سردار، بسيج تمام شد. بسيج در كهريزك تمام شد. بسيج در بيت رهبري خرج شد.
بسيج فروخته شد.
ديگر بسيج نداريم كه داروغه يا ... باشد.
بسيج با اتمام جنگ تمام شد.

-- بدون نام ، Nov 26, 2009

...
آزادی حق بهایی دارد و ملت بر اساس اسلامیت وطن خواهی خود، بهای آن را خواهد پرداخت. کودتا بر اساس تفکر تمامیت خواهی و هاشیه سازی اراده هایی را بود که در آن ملت را قربانی خود ساختند.
جنبش سبز پدیده ای موزون در مقابله با قدرت مطلق خواهی حاکمیت پنهان است که کودتای آن به ما نشان داد به چیزی جز جنایت و قدرت جدا از دین و ملیت ایرانی نمی اندیشند. این بود و است که دین و انسانیت، لگدمال و له شد.
این هشداری است اصطلاحاً به سران اصلاحطلب که با محافظه کاری های خود همسو با حاکمیت، ملت را نفریبند و ملت مظلوم را از هدایت راستین باز ندارند و خود را به بایکوت سازی حق و حقّانیّت کمین نسازند.

-- میررستم فاخری ، Nov 26, 2009

سلام
از سردار ارزشمند دفاع مقدس و یادگار خوبی های امام امت و همچنین شما دوستداران پیرجماران سپاسگزاری می کنم.
به امید بازگشت به بسیج واقعی و مورد نظرامام

-- علی ، Nov 26, 2009

سایت فرا رو عریضه اقای نوری زاد به مقام معظم انقلاب را بخوانید.

-- binam ، Nov 26, 2009

manfoortarin kalame farsi dar hale hazer KALAME BASIIJ AST bavar konid

-- amir ، Nov 27, 2009

آری امام این چنین شد! بر خیز و توبه کن! توبه کن از تعفن بسیج و سپاه!

-- بدون نام ، Nov 27, 2009

چرا توبه کند اینان به این همه عادت کرده و معتادند! به شریعتی بگو که بر خیز ببین که فاطمه واقعا فاطمه است! و امام واقعا امام امت است و نه امام ملت! و هم بگو که خمینی کشور ما قبرستانی کرد زیر پای ستوران سپاه وبسیج! ای حکومت اسلامی مرگ به نیرنگ تو خون دختران و پسران ما می چکد از چنگ تو! باتوم های سپاه و بسیج از خون مجاری دریده شده ی شهدای ایران زمین سرخ است! اینها بیرق رسوایاین حکومت ... است! وچه خوب شد که اسلام خودش را در عریانی این همه شرافت نشان داد

-- بدون نام ، Nov 27, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)