تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

تظاهرات زائران ایرانی در مکه

با وجود هشدارهای مقام‌های عربستان سعودی، حجاج ایرانی امروز پنج‌شنبه در نزدیکی مکه، علیه اسرائیل و ایالات متحده آمریکا به تظاهرات پرداختند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، زائران ایرانی، با نادیده گرفتن هشدار عربستان نسبت به پرهیز از فعالیت سیاسی به هنگام مراسم حج، در چادر بزرگی در صحرای عرفات، شعارهای «مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل» سر دادند.

شمار زائران ایرانی در مراسم امسال حج، ۶۵ هزار نفر است و خبرگزاری‌ها تعداد شعاردهندگان در چادرهای صحرای عرفات را «هزاران تن» ذکر کرده‌اند.


رویترز

امروز، هنگام سخنرانی آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در امور حج و زیارت برای تظاهرکنندگان، مأموران انتظامی سعودی حضور نداشتند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، آیت‌الله محمدی ری‌شهری در سخنرانی خود گفت: «از معنویت عرفات باید بهره‌برداری کامل داشت، چرا که زائران در این مکان با حقایق مناسک حج بیشتر آشنا می‌شوند.»

مقامات ایرانی تظاهرات سالانه حجاج ایرانی در مکه را مراسم «برائت از مشرکین» نام گذاشته‌اند و بر اجرای این تظاهرات تأکید دارند.

شیخ عبدالرحمن بن عبدالعزيز السُدَيس، امام و خطیب مسجد الحرام اعلام کرده‌ است که بر اساس گفته قرآن، کتاب مقدس مسلمانان، سر دادن شعارهای سیاسی در حین مراسم حج «ممنوع» است.

به گفته خطیب مسجدالحرام، سر دادن شعارهای سیاسی، «تقدس و معصومیت» حج را می‌شکند و «کفر و بی‌حرمتی» نسبت به مکان‌های مقدس اسلامی است

به گفته وی سر دادن شعارهای سیاسی، «تقدس و معصومیت» حج را می‌شکند و «کفر و بی‌حرمتی» نسبت به مکان‌های مقدس اسلامی است.

با این حال مصطفی خاکسار قهرودی، رئیس سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی اوایل ماه جاری از «توافق درباره جزئیات این مراسم میان ایران و عربستان» خبر داد، ولی اظهار داشت که «تلاش‌های مذبوحانه‌ای برای ایجاد شبهه و القای تشنج» میان دو کشور وجود دارد.

رسانه‌های عربی در مقالات مختلف، «سیاسی کردن فضای حج توسط ایران» را در راستای نفوذ و «دخالت» جمهوری اسلامی در جهان عرب ارزیابی کرده‌اند.

در حج سال ۱۳۶۶، درگیری میان برگزارکنندگان مراسم سیاسی در حج و پلیس سعودی، منجر به کشته شدن، ۲۷۵ تن از حجاج ایرانی، ۸۵ عربستانی از جمله نیروی پلیس و ۴۵ تن از حجاج دیگر کشورها شد.

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)