تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

«اقدامات غیرقانونی قضایی متوقف شود»

مجمع روحانیون مبارز از صادق لاریجانی خواست که اقدامات غیرقانونی در قوه قضائیه را متوقف کند.

آقای لاریجانی از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، چندی پیش به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه منصوب شد.

مجمع روحانیون مبارز در جلسه روز گذشته خود از وی خواست که «دستور قاطع برای تسریع در رسیدگی و توقف اقدامات غیرقانونی» در قوه قضائیه صادر کند.

جریان‌های اصلاح‌طلب و برخی از مراجع تقلید شیعه به برگزاری جلسات محاکمه‌‌ گروهی از فعالان سیاسی و مدنی که به دست داشتن در «کودتای مخملی» متهم هستند، اعتراض دارند و خواستار توقف آن و آزادی بازداشت‌شدگان هستند.


آنها می‌گویند که این جلسات «نمایشی» است و اعتراف‌های فعالان سیاسی در آن «فاقد» ارزش حقوقی است و دستگیرشدگان از حقوق اولیه خود محروم هستند.

مجمع روحانیون مبارز یکی از این جریان‌های اصلاح‌طلب معترض است که در جلسه روز گذشته، آخرین وضعیت بازداشتی‌ها و نحوه برخورد با آنها را مورد بحث و بررسی قرار داد.

«نقض حقوق قانونی بازداشت‌شدگان، نگهداری برخی از آنان در سلول‌های انفرادی و نامعلوم بودن سرنوشت شماری از آنها» از جمله مسائلی است که اعضای مجمع روحانیون مبارز در جلسه خود نسبت به ادامه آن اظهار تاسف و نگرانی کرده‌اند.

این مجمع همچنین، اقدام برخی رسانه‌ها و افراد حکومتی در «هتک حرمت ساحت مرجعیت» را «شکستن حریم دین، اخلاق و معنویت در ماه مبارک رمضان» دانسته و از این نوع رفتار‌ها ابراز تاسف شدید کرده است.

«نقض حقوق قانونی بازداشت‌شدگان، نگهداری برخی از آنان در سلول‌های انفرادی و نامعلوم بودن سرنوشت شماری از آنها» از جمله مسائلی است که اعضای مجمع روحانیون مبارز نسبت به ادامه آن اظهار نگرانی کرده‌اند

در هفته‌های اخیر، موضع‌گیری برخی مراجع تقلید شیعه در برابر حوادث پس از انتخابات با واکنش برخی افراد و گروه‌های حامی دولت مواجه شده است و رسانه‌های نزدیک به دولت نیز این واکنش‌ها را مخابره کرده‌اند.

مجمع روحانیون مبارز این نوع برخورد‌ها با مراجع تقلید را «غیراسلامی و غیرانسانی» دانسته و خواستار پایان دادن به آنها شده است.

مجمع ورحانیون مبارز مهمترین تشکل روحانیون اصلاح‌طلب در ایران به شمار می‌رود که در سال ۱۳۶۶ با انشعاب از جامعه روحانیت مبارز شکل گرفته است.

ریاست این مجمع پیش از این بر عهده مهدی کروبی بود که پس از برگزاری نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از این تشکل جدا شد و محمد خاتمی ریاست آن را بر عهده گرفت.

محمدعلی ابطحی که به اتهام شرکت در «کودتای مخملی» در زندان به سر می‌برد، از اعضای ارشد مجمع روحانیون مبارز به شمار می‌رود.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

کار از این حرف های مفت و پوچ مدت هاست که گذشته است! قوه قضائیه ای که رئیس آن توسط ولی فقیه، حاج علی جنایتکار و خون آشام و مردود و منفور انتخاب شود، باطل است.
مردودان و باطلان نظام شرم آور و فاسد اسلامی،

-- Fasedan Eslami ، Aug 31, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)