تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۸۷ • چاپ کنید    

عشا مومنی به اقدام «علیه امنیت ملی» متهم شد

اتهام عشا مومنی فعال حقوق زنان که از ۲۴ مهرماه در زندان اوین به‌سر می‌برد، «اقدام علیه امنیت ملی» اعلام شد.

این اتهام را علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضائیه امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی‌اش با خبرنگاران در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

خانم مومنی از ۲۴ مهرماه در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد و مقام‌های امنیتی تاکنون حاضر نشده بودند علت دستگیری وی را اعلام کنند.
بازداشت این شهروند ایرانی- آمریکایی، برای نخستین‌بار در شش آبان ماه از سوی وزارت خارجه ایران تائید شده بود.

وزارت خارجه آمریکا هم چهارم آبان ماه اعلام کرده بود که برای پیگیری سرنوشت خانم مومنی از طریق سفارت سوئیس در تهران اقدام خواهد کرد.

خانم مومنی دومین زن دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی است که طی یک سال گذشته از سوی مقامات امنیتی جمهوری اسلامی دستگیر می‌شود.

پیش از دستگیری این فعال حقوق زنان، سال گذشته هاله اسفندیاری که وی نیز دارای تابعیت دوگانه بود از سوی مقامات امنیتی ایران به اتهام دست داشتن در «طرح انقلاب نرم، جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت و مدتی را در زندان اوین به سر برده بود.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران و برخی از دیگر نهاد‌های فعال حقوق بشر و حقوق زنان، بازداشت مومنی را محکوم و خواستار آزادی هرچه سریع‌تر وی شده‌اند.

عشا مومنی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشکده ارتباطات، وسایل ارتباط جمعی و هنر دانشگاه دولتی کالیفرنیا در نورت ریج است.

وی از دو ماه پیش تاکنون در ایران مشغول انجام تحقیقات برای پایان‌نامه خود بود که تهیه مصاحبه‌های ویدئویی از اعضای کمپین یک میلیون امضاء، بخشی از تحقیقات این پایان نامه است.
اتهام اولیه در مورد بازداشت خانم مؤمنی و توقیف اتومبیل وی، «سبقت غیرمجاز» اعلام شده بود.

محکومیت سولماز ایگدر
در پیوند با اخبار فعالان حقوق زنان در ایران، وب‌سایت کانون زنان ایرانی امروز سه‌شنبه اعلام کرد که سولماز ایگدر خبرنگار این وب‌سایت به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

این حکم به صورت شفاهی به خانم ایگدر ابلاغ شده است.

سولماز ایگدر از فعالان اجتماعی و مدافع حقوق کودک و زنان جمعه نهم شهریور ماه همزمان با بیستمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در مقابل گورستان خاوران بازداشت شد و نوزدهم شهریورماه با تامین وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی پس از تحمل ۱۲ روز زندان انفرادی آزاد شد.

بر اساس این گزارش، حکم امیر امیرقلی از دیگر دستگیرشدگان آن روز نیز مثل ایگدر شش ماه حبس تعزیری است که آن هم به صورت شفاهی به او ابلاغ شده است.


در همین رابطه:
ایران بازداشت عشا مومنی را تائید کرد
پیگیری سرنوشت عشا مومنی از سوی آمریکا
محکومیت بازداشت عشا مومنی

نظرهای خوانندگان

کسي که در باره جامعه ايران و حقوق زنان ايراني ( که خودش هم يکي از آنهاست)مشغول تحقيق است ،بهتر بايد بداند ايران چگونه جاييست و نيروهاي امنيتي چگونه موجوداتي هستند.

-- شاهد ، Nov 5, 2008

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)