تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۸۹ • چاپ کنید    

حمله به محل اقامت سفير فرانسه در تهران

فرانسه با احضار سفير ايران در اين کشور مراتب اعتراض خود نسبت به اقدامات خشونت‌بار «نيروهای امنيتی ناشناس» در محل اقامت سفير فرانسه در تهران را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برنار والرو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه گفت روز يک‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه برابر با ۱۴ نوامبر، «حوادث جدی‌ای» در مقابل محل اقامت سفير اين کشور در تهران به‌وقوع پيوست که طی آن «نيروهای امنيتی ناشناس» گروهی از مهمانان سفير را بازداشت کرده و دست به «خشونت غيرقابل قبولی» زدند.


تجمع طرفداران دولت ايران در برابر سفارت فرانسه در ژوئن ۲۰۰۹

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد که روز سه‌شنبه سفير ايران در پاريس احضار شد و به وی تأکيد گرديد که «اين اقدام خشونت‌بار، نقض جدی کنوانسيون ۱۸ آوريل ۱۹۶۱ وين است.»

برنار والرو توضيح داد که اين کنوانسيون کشورهای امضاکننده آن، از جمله ايران را مقيد می‌سازد که تمامی اقدامات لازم را به عمل آورند تا ديپلمات‌های کشورها بتوانند به فعاليت خود در چارچوب قوانين بين‌المللی بپردازند.

در اين حادثه حداقل دو ديپلمات فرانسوی مورد حمله و ضرب و شتم نيروهای لباس شخصی قرار گرفتند و چندين نفر بازداشت شدند

يک منبع ديپلماتيک فرانسه در گفت‌وگويی تلفنی با خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته است که اطلاع دقيقی از تعداد بازداشت‌شدگان اين واقعه ندارد.

وی در همين حال افزود که مقامات ايرانی از فرانسه خواسته‌اند که سفارت اين کشور فعاليت‌های خود را از قبل به اطلاع آنان برساند. اين منبع ديپلماتيک گفت که فرانسه نيز اين اقدام را انجام داد در حالی که اين تنها «تله»ای بود برای «استفاده» آن‌ها. وی گفت: «تمامی اين اعمال غيرقابل قبول است.»

سفارت فرانسه در تهران روز گذشته اعلام کرد که در اين حادثه حداقل دو ديپلمات فرانسوی مورد حمله و ضرب و شتم نيروهای لباس شخصی قرار گرفتند.

سفارت فرانسه در تهران همچنين گفت که واقعه فوق زمانی اتفاق افتاد که نزديک به ۱۳۰ مهمان از ديپلمات‌های کشورهای ديگر و ايرانيان برای شرکت در يک کنسرت موسيقی اصيل ايرانی به محل اقامت برنار پولتی، سفير فرانسه دعوت شده بودند.

پيش از آغاز کنسرت، گروهی از مأموران امنيتی، خيابان‌های حومه محل را مسدود کرده و به بازرسی دعوت‌شدگان پرداختند که در اين ميان جمعی از جوانان ايرانی را بازداشت کردند.

چندين مأمور لباس شخصی، دو ديپلمات فرانسوی را مورد حمله قرار دادند اما جراحات اين دو ديپلمات شديد نبود. به گزارش سفارت فرانسه پليس رسمی ايران در محل حاضر بود اما اقدامی صورت نداد.

اين حادثه در پی چندين واقعه ديگر در برابر سفارت کشورهای غربی در تهران به وقوع پيوسته است. در چند ماه گذشته سفارت کشورهای فرانسه، اتريش، بريتانيا، هلند و استراليا که به‌مناسبت‌هايی ايرانيان را نيز دعوت کرده بودند، با چنين حوادثی روبه‌رو شدند.

ديپلمات‌های خارجی گفته‌اند که نيروی انتظامی ايران بارها مانع از شرکت ايرانيان در چنين مراسم‌هايی شده‌اند. آن‌ها می‌گويند هدف اصلی نيروهای امنيتی جوانان ايرانی هستند.

جمهوری اسلامی ايران در جريان وقايع پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در اين کشور همواره کشورهای غربی را متهم کرده‌ است که به مردم معترض به نتايج اين انتخابات کمک کرده‌اند.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

باعرض سلام .
ا نهایت تاسف این واقعه ضد انسانی را که تمام فرهنگ ایرانی را به زیرسوال میبرد به تمام ایرانیان تسلیت میگویم

-- siroos ، Nov 16, 2010

انسان از شرمندگی چی‌ بگه
احمقان دهکده کدخدا شدن

-- شرمنده از ۱۳۵۷ ، Nov 17, 2010

بدبخت اروپا تن به چه بدبختی داره میده

-- green ، Nov 17, 2010

به این میگن فاشیسم تمام عیار!
خاطره هیتلرودارودسته اش را درانسان زنده می کند

-- ایرج ، Nov 17, 2010

شرم به این نظام و لباس شخصی ها که تحت این حکومت دست به هر حرکت ضد انسانی میزنند. هیچ کس در ایران امنیت جانی ندارد و جمهوری اسلامی و شخص علی خامنه ای کمر به نابودی سرزمین ما بسته اند.ننگ بر خامنه ای

-- hadi ، Nov 17, 2010

اين كه در مقابل سفارت هاي ايران در كشورهاي غربي چه مي كنند نيز بايد بررسي شود. وحشيانه ترين اقدامات را عليه سفارتخانه هاي ايران تحت بهانه آزادي و حقوق بشر انجام مي دهند. مگر همين اواخر نبود كه به سفارت ايران در هلند حمله كردند. اين اقدام كه بدتر از اين حمله نبود.

-- علي ، Nov 17, 2010

بعضی وقتا از این که کنترل یک فرهنگ هزاران ساله دست این نظام وحشی و بربر افتاده می خوام سرم رو بکوبم به دیوار،اما یادم می افته که نظام های دیکتاتوری در اوج قدرت و وقتی که فکر می کردن همه چیز تحت کنترلشونه سقوط می کنن. قطعاً نوروز 57 هیچ کس فکر نمی کرد که رژیم پهلوی نتونه نوروز 58 رو جشن بگیره.
مرگ بر هر اندیشه ای که منجر به دیکتاتوری،توحش و بربریت می شه

-- علی ، Nov 17, 2010

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)