تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۸۹ • چاپ کنید    

«درباره حقوق اساسی‌ خود مذاکره نمی‌کنيم»

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران در آستانه برگزاری دور تازه مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ می‌گوید که ایران در مورد «حقوق اساسی» خود با هیچ‌کس مذاکره نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، احمدی‌نژاد امروز در جمع مردم قزوین، خواهان مذاکراتی با غرب شد که به گفته وی بر پایه «عدالت و احترام» باشد.


احمدی‌نژاد همچنین از کشورهای غربی خواست تا از «برج عاج و دماغ‌های پر باد و سرهای پر از نفرت» بیرون بیایند تا ایران در «شرایط برابر و احترام» در مورد مسائل جهانی با غرب گفت‌وگو کند.

وی افزود: «مذاكرات باید برای همكاری و رفع مشكلات جهانی، رفع دغدغه‌های جهانی و كمک به ایجاد صلح و امنیت جهانی باشد.»

به گفته احمدی‌نژاد، ملت ایران هر دستی را که بر اساس «صداقت» دراز شود، آن را می‌فشرد و هر دستی را که با «دغل‌کاری و فریب به دنبال توطئه باشد» قطع می‌کند.

احمدی‌نژاد: مذاكرات باید برای همكاری و رفع مشكلات جهانی، رفع دغدغه‌های جهانی و كمک به ایجاد صلح و امنیت جهانی باشد

کشورهای غربی می‌گویند که ایران باید در مورد برنامه هسته‌ای‌اش با جامعه جهانی وارد گفت‌وگو شود اما رئیس‌جمهور ایران با گسترش دادن محورهای مذاکرات، بارها خواهان گفت‌و‌گو بر سر «مشکلات جهانی» شده است.

احمدی‌نژاد تیرماه ٨٩ نیز در یک نشست خبری در تهران، شروطی را برای مذاکرات اعلام کرده بود.

«اعلام نظر غرب درباره بمب‌های اتمی اسراییل و مشخص‌ شدن تعریف گفت‌وگو» از جمله شرط‌هایی بود که وی پاسخ غرب به آن‌ها را «لازمه» ادامه روند مذاکران برشمرده بود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز امروز در دیدار با مراد مرجان، رئيس كميسيون روابط خارجی مجلس ملی تركيه، غرب را متهم کرد که در رابطه با پرونده هسته‌اي ايران «بهانه‌گيری و اشكال‌تراشی» می‌کند.

دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ قرار است به‌زودی برگزار شود. ایران می‌گوید که ترکیه موافقت کرده که مذاکرات در این کشور برگزار شود.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران روز گذشته گفت که برگزاری زمان مذاکرات این کشور و گروه ۱+۵ در ١۵ نوامبر جاری (دوشنبه ٢٤ آبان ٨٩) در حال بررسی است.

آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان اعضای گروه ۱+۵ هستند که در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران که به گفته آن‌ها در جهت «مقاصد نظامی» است، فعالیت می‌کنند. اما ایران می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش، صلح‌آمیز است.

شورای عالی امنیت ملی ایران، هفته گذشته در نامه‌ای به کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اروپا، از ادامه مذاکره با گروه ۱+۵ استقبال کرده بود.

کاترین اشتون ۲۲ اکتبر، درنامه‌ای پیشنهاد داده بود که مذاکرات وین با ایران از تاریخ ۱۵ تا ۱۷ نوامبر از سر گرفته شود.

خبرگزاری فارس روز گذشته اعلام کرد که ایران در پاسخ به نامه اشتون، خواهان مذاکرات بر اساس نامه ١۵ تیر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور شده است.

جلیلی در نامه ١۵ تیر به اشتون، گفته بود که ایران «حول بسته پیشنهادی اردیبهشت ٨٧ حاضر به گفت‌وگو است.»

گروه ۱+۵ در سال ١٣٨٧ در یک بسته پیشنهادی اعلام کرد که پس از تعلیق غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، حاضر است در زمینه‌های اقتصادی، انرژی، کشاورزی، محیط زیست و زیرساخت‌ها، مشوق‌هایی به ایران بدهد.

ایران اما در مقابل، یک بسته پیشنهادی دیگر به غرب ارائه کرد که در آن موضوعات گسترده‌تری مانند تروریسم، موادمخدر و برنامه هسته‌ای سایر کشورها گنجانده شده بود.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران در ادامه نامه گفته بود: «لازمه گفت‌وگو، تعهد همه طرف‌های گفت‌وگو به اجرای NPT و اعلام موضع صریح نسبت به رفتارهای خارج از این چارچوب، از جمله فعالیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی است.»

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)