تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ • چاپ کنید    
در گفت‌وگو با شهاب طباطبایی

«با اسلحه توی سر رمضان زاده زدند»

مریم محمدی


در گفت‏گوی کوتاهی با شهاب طباطبایی، رییس ستاد جوانان حامی موسوی (۸۸) از وی در باره‏ی بازداشت‏های اخیر فعالان سیاسی و جو حاکم بر جامعه پرسیده‏ام. اولین سوال‏ام از ایشان در ارتباط با نحوه‏ی بازداشت، شیوه‏ی برخورد مامورین امنیتی با بازداشت‏شدگان و هم‏چنین تاثیر این بازداشت‏ها در اذهان عمومی و جامعه است:


روش برخوردشان این‏طور است که در می‏زنند و اگر فاصله‏ای افتاد، در را می‏شکنند و می‏روند تو.


کجا این کار را کردند؟

آقای امین‏زاده را این‏گونه دستگیر کرده‏اند. در ضمن شروع کرده‏اند به زمینه‏سازی در رابطه با ملاقات آقای خاتمی با هیأت آمریکایی و دو روز است که روزنامه‏ی ایران می‏نویسد، آقای خاتمی در سفر اخیر به مصر، تونس و… با یک سری امریکایی ملاقات داشته است و مطالب کاملا دروغی را در رابطه با این سفر نسبت می‏دهند. می‏دانید که این طرف تقریبا اکثر رسانه‏ها را قطع کرده‏اند. دسترسی به اینترنت، سایت‏ها و شبکه‏های خبری خیلی مشکل شده است. این روند را دارند همین‏طور ادامه می‏دهند.

Download it Here!

آقای حجاریان، بعد از چند کلمه حرف زدن، دیگر خوب نمی‏تواند صحبت کند، احتیاج به فیزیوتراپی دائم دارد، یک سری قرص‏های مخصوص است که حتما باید بخورد، راه رفتن برای ایشان مشکل است و بعد از دو سه قدم یا باید واکر داشته باشد، یا دو نفر ایشان را بگیرد. او را با این شرایط دو روز است بازداشت کرده‏اند و خبری از او در دست نیست.

آقای تاج‏زاده پنج روز است که در بازداشت است و کسی از او خبر ندارد. با آقای رمضان‏زاده برخورد بسیار تندی کردند و با اسلحه توی سر ایشان زدند.

یک سری که دستگیر و آزاد شده بودند، از جمله آقای نبوی و آقای عطریانفر را دوباره گرفته‏‏اند.

فضا دارد مقداری به سمت خشن شدن می‏رود. اتفاقا کسانی که می‏گویند فضا را آرام کنید، خودشان دارند بیشترین برخوردها و بدترین فضاسازی را انجام می‏دهند.

خطر این‏جاست. یعنی ما احساس می‏کنیم اگر خود مردم دنبال مطالبه‏شان بودند و کسی کاری نداشت و این برخوردها نمی‏شد، فضای کشور بسیار آرام، معقول و منطقی داشت پیش می‏رفت.

الان دو سه دست از این گونه اتفاق‏ها افتاده است؛ مردمی که این‏گونه به موسوی رأی داده‏اند، خس و خاشاک نامیده شده‏اند و از سوی دیگر، شروع به برخورد با فعالان سیاسی و بازداشت ‏آن‏ها کرده‏اند.

آقای طباطبایی جو شهر را چگونه می‏بینید؟

هرجا که مردم حضور دارند، منظورم مردمی است که رأی داده‏اند و الان دنبال رأی‏هایشان هستند، فضا آرام است. برای نمونه‏‏‏، دیروز در مسیر میدان ونک تا جام جم، مردم حتا یک شعار هم نمی‏دادند که مبادا کسانی سوءاستفاده کنند. فقط صلوات و تکبیر بود. یک سری پلاکارد هم در دست داشتند با مضمون‏ «رأی ما کجاست؟»، «شصت و سه درصد کجاند؟»، «ما خس و خاشاک نیستیم» و…

هرجا فضا امنیتی می‏شود یا بسیج و نیروهای لباس شخصی و… وارد می‏شوند، پروژه‏شان این است به اغتشاش بکشانند تا بهره‏برداری اصلی را از آن بکنند.

آخرین اخبار از پیرامون شما چیست؟

گفته می‏شود، امروز دوباره یک سری از اعضای ستادهای جوانان و دانشجویان آقای مهندس موسوی را هم بازداشت کرده‏اند. از هیچ‏کدامشان هیچ خبری نداریم.

می‏دانید بازداشت‏شدگان دقیقا، چه کسانی بوده‏اند؟

پنج نفر از ستاد اصلی جوانان و دانشجویان بوده‏اند. در حال تهیه لیستی از آنان و کلیه بازداشت‏شدگان اخیر هستیم.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

خود شهاب طباطبایی هم روز گدشته دستگیر شد...

-- علی ، Jun 20, 2009

عجب وحشی بازی از خودشون در می آورند

-- بدون نام ، Jun 21, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)