تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۸۹ • چاپ کنید    

آلمان: دو شهروند ما را آزاد کنيد

دولت آلمان از ايران درخواست کرد که هر چه زودتر دو روزنامه‌نگار آلمانی بازداشت‌شده در ايران را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گيدو وستروله، وزير امور خارجه آلمان در ملاقاتی با منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران در بروکسل، گفته است که درخواست فوری اين کشور آزادی هر چه سريع‌تر اين دو شهروند آلمانی است تا به کشور خود بازگردند.


گيدو وستروله گفت به نظر می‌رسيد که وزير امور خارجه ايران اين درخواست ما را يک درخواست شخصی تلقی کرده است.

ديدار اين دو وزير امور خارجه در حاشيه نشست کمک‌رسانی به پاکستان در شهر بروکسل صورت گرفت.

محسنی اژه‌ای: دو تبعه آلمانی بازداشت شده به جرم خود اعتراف کرده‌اند

اين دو خبرنگار آلمانی شامگاه يکشنبه ۱۸ مهرماه هنگامی که برای گفت‌وگو با سجاد قادرزاده، پسر سکينه محمدی آشتيانی، زن محکوم به سنگسار، و جاويد هوتن‌کيان، وکيل خانم آشتيانی به دفتر هوتن‌کيان رفته بودند٬ در دفتر کار اين وکيل دستگير شدند.

يکی از اين دو شهروند آلمانی عکاس و ديگری روزنامه‌نگار مطبوعات آلمان هستند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران و دادستان کل این کشور در نخستين نشست مطبوعاتی خود پس از اين ماجرا، خبر بازداشت دو غير ايرانی را تأييد کرد و گفت: «این افراد به هیچ وجه خبرنگار نیستند و یا حداقل كارت خبرنگاری ندارند. آن‌ها در واقع به عنوان توریست به ایران آمده‌اند.»

رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران نيز فردای آن روز در نشست خبری خود گفت: «دو نفر با نام خبرنگار به خانواده‌ خانم سکينه محمدی برای تهيه‌ گزارش مراجعه کرده‌اند. آنان ويزای توريستی داشته‌اند و از آن‌جا که با شبکه‌های ضدانقلاب خارجی ارتباط داشته‌اند دستگير شده‌اند.»

وی افزود: «آن جريان ضدانقلابی که تدارک ديده است تا اين دو نفر به منزل خانم محمدی مراجعه کنند در آلمان است.»

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، سه روز پيش در اظهارنظری خواهان آزادی دو روزنامه‌نگار آلمانی در ايران شد و وزارت امور خارجه آلمان ضمن تأييد روزنامه‌نگار بودن اين دو، اعلام کرد که در راه آزادی آن‌ها تلاش خواهد کرد.

غلامحسين محسنی اژه‌ای عصر روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران در تبريز، گفت که دو تبعه آلمانی بازداشت شده در اين شهر «به جرم خود اعتراف کرده‌اند.»

وی با بيان اين‌که «دو تبعه آلمانی با جريان‌های معاند خارج از کشور ارتباط داشته‌اند» افزود: «آن‌ها با رواديد توريستی در تبريز حضور يافته بودند، بدون مدرک، از نام خبرنگار سوء استفاده و با خانواده سکينه آشتيانی ارتباط بر قرار کرده بودند.»

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)