تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

هلند: تحویل فیلترینگ به ایران ممنوع شود

پارلمان هلند امروز جمعه،‌ خواستار ممنوع شدن تحویل فناوری فیلترینگ اینترنت توسط اتحادیه اروپا به ایران شد.

لایحه‌ای که در این خصوص از سوی احزاب کارگر و سبز چپ در پارلمان ارائه شد، پنج‌شنبه‌شب به اتفاق آراء تصویب شد.

با تصویب این لایحه، قرار است تا دولت هلند اتحادیه اروپا را ترغیب کند تا از تحویل هرگونه فناوری فیلترینگ به ایران جلوگیری نماید.

لایحه دیگری نیز شب گذشته در پارلمان هلند ارائه شد مربوط به این که شرکت‌های زیمنس و نوکیا درآمدی را که از فروش فناوری سانسور به ایران به‌دست آورده‌اند به سازمان‌هایی که به دنبال استفاده امن و آزاد از رسانه نوین در ایران هستند ببخشند.

پارلمان، از دولت هلند خواسته‌است تا یک میلیون یوروی دیگر از صندوق حقوق بشر برای کمک به ایرانیانی که می‌خواهند از طریق اینترنت خبر منتشر کنند هزینه کند

این لایحه رأی مثبت دو حزب بزرگ چپ هلند را به خود اختصاص داد ولی دو حزب اصلی دست راستی یعنی س.د.آ و ف.ف.د به آن رأی منفی دادند.

پارلمان هلند هم‌چنین اعلام کرد که صنعت اینترنت در اروپا خواهان در دست داشتن رهنمودی برای شیوه تعامل با رژیم‌هایی است که استفاده از اینترنت را محدود می‌کنند و شهروندانی که از اینترنت استفاده می‌کنند را با اقدامات کنترلی و رعب‌انگیز مواجه می‌کنند.

افزون بر این پارلمان هلند خواستار این شده‌است که اروپا رهنمودهایی برای دسترسی آزاد جهانی به اینترنت تنظیم کند. احزاب ف.ف.د. و چپ سبز که این لایحه را ارائه کرده‌اند به این امر اشاره می‌کنند که ایالات متحده نیز در حال تفکر بر روی چنین قانونی است.

علاوه بر این پارلمان، از دولت هلند خواسته‌است تا یک میلیون یوروی دیگر از صندوق حقوق بشر برای کمک به ایرانیانی که می‌خواهند از طریق اینترنت خبر منتشر کنند هزینه کند.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

سلام خواهشمندم با توجه به انعکاس این کار وب سایت گاردین در ایران خبر را به زبان فارسی منتشر کنید:

http://www.guardian.co.uk/news/blog/2009/jul/02/iran-dead-detained-list-update

-- فرشید فاریابی ، Jul 3, 2009

Viva my second country: Netherland

-- A PHD student ، Jul 3, 2009

به عنوان کسی که در این زمینه فعال هستم میخواهم بدانم که؛ چگونه میشود از این کمک یک میلیون یورویی برخودار شد؟ ؟

-- ehsan ، Jul 3, 2009

this is the least thing that world should do both for their own interest and Iran's people. those technologies help a radical government in the middle east which is a big harm for every one.

-- mehdi ، Jul 3, 2009

متاسفانه ملت ایران به غیر از بازاریها و تسبیح به دستها دیگر به اختناق،توسری خوردن،کوچک شدن وبلاخره عادت کردن وقبول کردن مشیت الاهی خو کرده اند.
اینها از راه دین هر چه خواستند کردند
در ایران اگر هم مخالف باشی آنطور از آخرت ترسانده اند که بدون اینک بدانی میروی طرف آنها و جزیی از خودشان میشوی!مردم ایرا ن... در زندگی روزمره حقیقت را نمیبینند دنیای مجازی را میخواهند چیکار؟... مردمی که از اینترنت حتی نمیتوانند عکس یک خروس را دانلود کنند چون فیلتر است درود بر جمهوری اسلامی ایران درود بر بازاریها که اگر دستشان بود کامپیوتر را به اذن رهبر محو میکردند...!!!

-- آرش ، Jan 18, 2010

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)