تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۸۷ • چاپ کنید    

حمایت۵۱ تشکل دانشجویی از «طیف‌علامه»

بیش از ۵۰ تشکل دانشجویی با صدور اطلاعیه‌ مشترکی اعلام کردند که تنها «طیف علامه» دفتر تحکیم وحدت را به رسمیت می‌شناسند.

این اطلاعیه پس از آن‌که هیئت نظارت مرکزی وزارتین با انتشار نامه‌ای «طیف علامه» دفتر تحکیم را «غیر قانونی» خواند، منتشر می‌شود.

۵۱ تشکل دانشجویی از سراسر دانشگاه‌های ایران این اطلاعیه را امضاء کرده‌اند.
آنها تاکید کرده‌اند که به هیچ عنوان دفتر تحکیم وحدت «ساخته و پرداخته دست دولت» را به رسمیت نمی‌شناسند.

دو طیف دانشجویی «طیف علامه و شیراز» از سال ۱۳۸۱ یکدیگر را «غیرقانونی» می‌دانند.

سال ۱۳۸۱ انجمن‌های اسلامی سه دانشگاه رشت، شیراز و شاهرود به ‌طور جداگانه و در جلسه‌ای که در دانشگاه شیراز برگزار شد، شورای مرکزی دیگری را انتخاب کردند. این شورا سپس به «طیف شیراز» یا طیف اقلیت دفتر تحکیم معروف شده است.

«دولت حقوق مسلم دانشجویان، از جمله حق تحصیل، حق داشتن تشکل‌های مستقل، حق فعالیت آزاد و منتقدانه در دانشگاه را به گروگان گرفته است تا دانشجویان را به انقیاد، تبعیت محض و حتی مجیزگویی دولت وادارد»

شورای مرکزی اصلی نیز به جهت آن‌که نشست سالانه شورای عمومی آن در دانشکده ادبیات دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شده بود، «طیف علامه» نامیده می‌شود.

دولت محمود احمدی‌نژاد اعلام کرده که تنها «طیف شیراز» را به رسمیت می‌شناسد.

این در حالی است که «طیف علامه» هفتم بهمن ماه به صدور بیانیه‌ای کلیه استنادات هیئت نظارت مرکزی وزارتین در غیرقانونی خواندن فعالیت‌های این طیف را «مخدوش» خوانده شده است.

تشکل‌های دانشجویی فشار‌های وارده بر دفتر تحکیم وحدت را ناشی از « مواضع روشنگرانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی در خصوص دانشجویان ستاره‌دار و اعمال منافی عفت برخی از مسئولین انتصابی در دانشگاه‌ها» ارزیابی کرده‌اند.

در اطلاعیه ۵۱ تشکل دانشجویی، همسو با بیانیه هفته گذشته «طیف علامه» دفتر تحکیم، از مقام‌های قضایی خواسته شده است که در اسرع وقت به «تخلف هیئت نظارت وزارتین در صدور اطلاعیه‌ای بر خلاف آیین نامه تشکل‌های دانشجویی» رسیدگی کنند.

در بخش دیگری از اطلاعیه این تشکل‌های دانشجویی از برخورد‌ مسئولان دانشگاه‌های ایران با جنبش‌های دانشجویی به شدت انتقاد شده است.

تشکل‌های دانشجویی تاکید کرده‌اند که به هیچ عنوان دفتر تحکیم وحدت «ساخته و پرداخته دست دولت» را به رسمیت نمی‌شناسند

آن‌طور که این تشکل‌ها اعلام کرده‌اند طی یک ماه اخیر نزدیک به «۱۵۰ نفر از دانشجویان به کمیته‌های انضباطی احضار شده‌اند و مجموعا ۴۰ ترم محرومیت از تحصیل برای دانشجویان صادر شده است.»

این اطلاعیه همچنین می‌افزاید که طی همین مدت، «۱۱ نشریه دانشجویی توقیف شده‌اند و در مجموع ۷ سال حبس برای فعالین دانشجویی توسط محاکم قضایی صادر» شده است.

۵۱ تشکل دانشجویی در عین حال در اطلاعیه خود آورده‌اند که «دولت حقوق مسلم دانشجویان، از جمله حق تحصیل، حق داشتن تشکل‌های مستقل، حق فعالیت آزاد و منتقدانه در دانشگاه و... را به گروگان گرفته است تا دانشجویان را به انقیاد، تبعیت محض و حتی مجیزگویی دولت وادارد.»

دفتر تحکیم وحدت در سال ۱۳۶۰ توسط دانشجویان اسلام‌گرا و طرفدار آیت‌الله خمینی تشکیل شد.
خط مشی تحکیم در دهه ۱۳۶۰ بیشتر سمت ‌و‌ سوی عدالت‌خواهانه داشت.

از ابتدای دهه ۷۰ گرایش‌های آزادی‌خواهانه اهمیت بیشتری پیدا کرد و با پیروزی محمد خاتمی در انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ که تحکیم در آن نقش بسیاری داشت، این جریان در شمار گروه‌های اصلاح‌طلب قرار گرفت و جزو ۱۸ تشکل جبهه دوم خرداد به شمار می‌رفت.

Share
در همین رابطه:
دفتر تحکیم وحدت: غیرقانونی نیستیم
«طیف علامه» دفتر تحکیم غیرقانونی اعلام شد

نظرهای خوانندگان

زنده باد دفتر تحکیم

-- رضا ، Jan 31, 2009

نبرد خیر وشر نبرد حق دار و دشمن حق

-- م.ر.ل.ی از مشهد ، Feb 1, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)