تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۸۷ • چاپ کنید    

ترور روزنامه‌نگار منتقد دولت سریلانکا

سردبیر یکی از روزنامه‌های منتقد دولت سریلانکا به قتل رسید. لاسانتا ویکراماتونگا، سردبیر روزنامه‌ي «ساندی لیدر» امروز با شلیک یک موتورسوار ناشناس مسلح جان خود را از دست داد.

یکی از پزشکان بیمارستان در کلمبو به خبرگزاری فرانسه گفته است: «پزشکان تمام تلاش خود را برای نجات ویکراماتونگا انجام داده‌اند ولی کوشش‌ها به ثمر نرسید.» ویکراماتونگا پس از یک جراحی سه ساعته به دلیل جراحات به‌وجود آمده در سر درگذشت.

ماهیندا راجاپاکسا، رییس جمهور سری‌لانکا به خبرنگاران گفته که از این قتل شوکه شده و به پلیس دستور کاوش‌های دقیق را در این رابطه داده است. سازمان گزارشگران بدون مرز، در بیانیه‌ای اعلام کرد که با قتل ویکراماتونگا، سری‌لانکا یکی از شجاع‌ترین و با استعدادترین روزنامه نگاران خود را از دست داد.

در هفته‌ی جاری این دومین بار است که یک رسانه در سری‌لانکا مورد حمله جدی قرار می‌گیرد. روز سه‌شنبه نیز مردی مسلح با نارنجک، دفتر بزرگترین تلویزیون خصوصی در سری‌لانکا را مورد حمله قرار داد.

به گفته‌ي گروه‌های مدافع آزادی بیان، خشونت‌ها در سری‌لانکا این کشور را به یکی از دشوارترین کشورها برای تهیه گزارش و اخبار تبدیل کرده است. سازمان عفو بین‌الملل نیز در ماه نوامبر اعلام کرد که از سال 2006 تا کنون دست‌کم ده تن از کارکنان رسانه‌ها در سری‌لانکا کشته شده‌اند.

لاسانتا ویکراماتونگا، روزنامه نگار 52 ساله، از منقدان سرسخت سیاست‌های دولت سری‌لانکا و مخالف جنگ با گروه شورشی ببرهای تامیل بود. وی بارها در طول فعالیت‌های روزنامه‌نگاری‌اش به مرگ تهدید شده بود.

به گزارش بخش جهانی بی.بی.سی، برخی گزارشگران بر این باورند که شرایط رعب و وحشت در سریلانکا حتا از دوران جنگ با ببرهای تامیل نیز بدتر شده است. دولت سری‌لانکا حملات علیه رسانه‌ها را محکوم کرده است.

Share

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)