تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

«پدر خوانده» هندی

برگردان، ونداد زمانی

پنجمین شهر پر جمعیت هند، بانگلور، پایتخت خدمات کامپیوتری جهان، بیش از ۱۰ بیلیون دلار درآمد خالص از طریق صادرات «آی‌تی» به دست می‌آورد.

ظرف ۱۰ سال گذشته بیش از ۵۰۰ شرکت بین‌المللی شعبه‌های خدماتی خود را به این شهر انتقال دادند و به همراه آن، صدها هتل، پارک و مراکز تفریحی نوع آمریکایی در این شهر بر پا گردید.

قیمت زمین و مستغلات نیز به همین دلیل از رشد غیرقابل کنترلی برخوردار شده است.

بنا بر سنت قدیمی، مالکیت و نقل و انتقال زمین در بانگلور از صدها سال پیش به صورت قولنامه‌های شفاهی و بین قبیله‌ای اجرا می‌شده است و عدم وجود سیستم ثبت اسناد در این برهه، بحران غیرقابل حلی را برای این شهر فراهم آورده است.


بحران مستغلات، آن‌هم در شهری که ۸۵ درصد مردم شهر در املاک غیرقانونی مشغول زندگی و کسب هستند، فرصتی طلایی برای باندهای بزرگ جنایی ایجاد کرده است تا از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند و فعالیت‌های غیرقانونی خود را با کمک درصد بالای رشوه‌خواری در سازمان‌های دولتی سامان دهند.

بیش از ۲۰۰۰ نفر در این باندهای مافیایی تمرکز خود را بر حل و فصل شکایات مربوط به مستغلات معطوف کرده‌اند.

موسپا راج، «پدر خوانده» قدرتمندی است که توانسته بیشترین کنترل مافیای زمین در بانگلور را از آن خود کند.


موسپا راج، ملقب به «پدر خوانده»

ثروت بیلیونی او به وی این امکان را داده است که چهره جانی توبه کرده‌ای از خود در جامعه ایجاد نماید. این پدر خوانده جدید از کمک کنندگان مهم به بنگاه‌های خیریه هم است.

موسپا راج که به تعبیری حلال هر مشکلی است، در مناطق مختلف استان، درمان‌گاه دایر می‌کند، برای فقرا جراحی رایگان چشم و قلب ترتیب می‌دهد و کارهایی از این قبیل انجام می‌دهد.

موسپا راج، بدون پرده‌پوشی اذعان می‌کند: «وقتی که شرکت‌های بین‌المللی به بانگلور می‌آیند و قطعه زمینی برای بازکردن اداره‌شان می‌خواهند، چاره دیگری ندارند جز آن‌که به سراغ من بیایند، چون هیچ‌کس دیگر، حتی دوایر دولتی قدرت تهیه ملک سنددار مطمئن را ندارند.»

موسپا راج در کاخ کاملا حفاظت شده توسط مردان مسلح، با ماشین ضد گلوله‌ای که در یک مناقصه خریده است (مناقصه‌ای که مشتریانی چون نواز شریف داشته است) زندگی می‌کند.


موسپا راج در کاخ کاملا حفاظت شده توسط مردان مسلح، با ماشین ضد گلوله‌ای که در یک مناقصه خریده است (مناقصه‌ای که مشتریانی چون نواز شریف داشته است) زندگی می‌کند

مرد شماره دو پدر خوانده، «سانگیس» که معروف به «پسر چشم آبی» است، می‌گوید:

«کشتن و جنایت در این دوره زمانه معنا ندارد و اگر مشکلی پیدا شد فقط کافی است که اسم رییس آورده شود.»

مرد شماره دو باند همچنین می‌افزاید:

«البته وقتی کسی پیدا شد که از جایی حمایت می‌شود و به ما نرمش به خرج نمی‌دهد، ما ناچاریم که برویم سراغ حامی‌اش و طرف معامله خودمان را بی‌پشتیبان بسازیم.»

مساله عجیب‌تر از همه این است که قدرت مسلحانه باند موسپا راج باعث شده که از مجموع کلی قتل‌های جنایی شهر بانگلور کاسته شود.

در واقع سیستم کلاش، رشوه‌خوار و رشوه‌پذیر؛ فضایی را ایجاد می‌کند که در آن همه با قانون‌بازی آشنایی دارند و همچنین حضور مرکز قدرتی چون باند مافیایی موسپا راج هم موقعیت متعادلی ایجاد می‌کند که در آن حداقل تنش ایجاد می‌شود.

Share/Save/Bookmark

این مطلب ترجمه‌ای است از:
Scott Carney, The Godfather of Bangalore, wired magazine
نظرات بیان شده در این نوشته الزاماً نظرات سایت زمانه نیست.

نظرهای خوانندگان

جالب بود. اگر خدای نکرده جنبش سبز قادر به برکناری این دزدها ی دولتی نشود با این فساد و رشوه خواری فراگیر و پولهای باد آورده از نفت، مافیای پاسداران سفره کثیفی در سراسرانران پهن می کنند که می تواند همه را نمک گیر کند.

-- ب.پ ، Nov 11, 2009

ایران همین الان دست کمی از بنگلور ندارد.

-- بی وطن ، Nov 11, 2009

تراژدی اینه که پدر خوانده ها ایرانی خود دولتیها هستند

-- یوسف-فرانکفورت ، Nov 11, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)