تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۸۶ • چاپ کنید    

ایرانیان دات کام، زمانه و ببین تی وی

این نوشته برای سالگرد رادیو زمانه نوشته نشده است و دست کم نویسنده به آن تصریح نکرده ولی چون همزمان است با دوره آغاز به کار زمانه و در سایت همسوی ما ایرانیان منتشر شده و در باره شباهتهای ما هم هست با یک سایت همسوی دیگر یعنی ببین تی وی فکر کردیم در وبلاگ بازنشر شود تناسبی خواهد داشت با مطالبی که در یک ماه گذشته در نقد و تحلیل و توصیف زمانه منتشر شده است. - زمانه:

چند سالیست که در هر گوشه و کنار وقتی باب صحبت با ایرانیان را باز می کنم و در مورد مسایل مربوط به کشورم و یا بهتر بگم هموطنانم در داخل و جامعه ایرانی در خارج از کشور بحث و گفتگو اغاز می شه همیشه در یک نقطه ای از این گفتگوها همه چیز به نسل جدید یا جوان یا بهتر بگم نسل مدرن و پیشرفته ایرانی ختم می شه.

در حقیقت همه کم و کاستی نسل قبل از نسل جدید یکدفعه سپرده می شه به نسل امروز ایران حتی در خیلی از موارد معرفی ایران مدرن یا ایرانیان مدرن نیز به دوش این نسل قرار می گیرد و همچنین قراره این نسل آبروی از دست رفته ما ایرانیان را در همه عرصه ها به ما برگرداند.

البته این نتیجه گیری ها را فقط تو بحث و گفتگو نمی توان پیدا کرد بلکه بسیاری از هموطنان نسل قبل از نسل جدید که صاحب بسیاری مدارک و درجات و سمت ها و بسیاری دبگر از این صفات هستند و امروز خودشون را به نوعی تنها صاحبنظران می دانند در مقالات و سخنرانی هایشان بارها و بارها مخصوصا در این چند سال گذشته به نتایج بالا اشاره کرده اند.

بعد ازمدتی شنیدن و خواندن اینگونه موضوعات سئوالی در ذهنم آمد که خوب این نسل جوان یا نسل امروز ایران کجاست و امروز مشغول به چه کاریست؟ کجا می شه پیدایشان کرد؟ و ....راستشو بخواهید جواب این سئوال ها را هم از میان گفتگوها و مقالات و سخنرانیهای نسل قبل از نسل جدید یا نسل مدرن هم پیدا نکردم در واقع آنها به حرف می پردازند تا عمل. این مسئله کمی من را کنجکاو کرد که خودم بدنبال پاسخ پرسشهایم بگردم.

بعد از مدتی جستجو اتفاقا به جوابهای مثبتی رسیدم که باعث نوشتن این مقاله شد.

یکی از وسایلی که در این زمینه به من کمک کرد استفاده از تکنولوژی در واقع اینترنت بود. وسیله ای که امروز تبدیل به یکی از اساسی ترین نیازهای انسان در جهان شده است. البته لازمه بگم که در ابتدا سعی کردم با دیدن تلویزیونهای ماهواره ای دنبال نسل جدید و مدرن بگردم که متاسفانه نزدیک بود بکلی امیدم را ازدست بدهم تا اینکه اینترنت به کمکم آمد. از طریق اینترنت با سایتهای ایرانی جدیدی آشنا شدم بطوریکه قسمتی از وقت روزانه ام را تا به امروز برای بازدید این سایتها قرار داده ام.

بعد از آشنا شدن با این سایتها و لذت بردن از مقالات و برنامه ها این فکر در من بوجود آمد که سازنده این ایده های زیبا و مدرن چه کسانی هستند؟ و همچنین در چه دوره سنی قرار دارند؟ ایده ها و افکاری که گویا یکدفعه خودش را از میان نسلی (متاسفانه ) سوخته بیرون آورده و بدون توجه به دیوارهای ساختگی نسل قبل از نسل نوین با قدرت در حال معرفی و بیان خودش به هر روشی است. برای مثال می توانم به سایت های "ایرانیان دات کام" و "رادیو زمانه" ( در واقع اولین رادیوی جوان و مدرن) و فکر کنم اولین تلویزیون ایرانی مدرن در اینترنت بنام "ببین دات تی وی" و بسیاری دیگر که در داخل ایران است برخوردم.

مدیران، نویسندگان، برنامه سازان، تولید کنندگان و همه کسانی که در این مجموعه فعال هستند به نظر من در واقع بخشی از نسل نوین امروز ایران اند. نسلی که می کوشد تا این پراکندگی بین ایرانیان را از بین ببرد و مکان و شرایط را برای هم نسلهای خودش باز کند و چهره جدیدی از ما ایرانیان را هم به خودمان و هم به دیگر جوامع بشناساند.

من هم بعنوان یک ایرانی وظیفه خودم دانستم که از این طریق حمایت خودم را از این فعالیتها اعلام کنم. و به نظر من این بعهده یکایک ما خوانندگان و شنوندگان و بینندگان نیز هست. به نظر من نسل نوین و مدرن ایران واقعیتی است که به هیچ عنوان نمی توان نادیده گرفت زیرا در آخر این ما هستیم که با نادیده گرفتن این نسل به مرور زمان نادیده می شویم.

در آخر اگر بخواهم در یک جمله نوشته ام را تمام کنم می تونم بگم با نسل نوین و مدرن می توان در ایرانیان دات کام، رادیو زمانه، و ببین دات تی وی آشنا شد.


--------------------------

برگرفته از: ایرانیان دات کام با اندک تصرف و ویرایش

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

من محسن سراجي هستم و سالهاست در پهنه ي وب به فعاليت ادبي مي پردازم ...دوستانم مثل هفتان و خوابكرد (شكراللهي ) يوسف عليخاني و ميترا الياتي و .. تا حدودي من رو مي شناسن خوشحال مي شم او وب لاگ و سايتم با شما تبادل لينك كنم و از كارها و توانايي هاي همديگه استفاده كنيم

-- محسن سراجي ، Sep 6, 2007

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)