تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۸۹ • چاپ کنید    

خانواده زندانیان سیاسی، روزه سیاسی می‌گیرند

جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی در ایران اعلام کرده‌اند که فردا یکشنبه ٢٨ آذر ٨٩ روزه سیاسی می‌گیرند.

به گزارش تارنمای جنبش راه شبز (جرس)، در اطلاعیه این خانواده‌ها، حمایت از «از اهداف آزادی‌خواهانه و عدالت‌طلبانه» زندانیان سیاسی، دلیل روزه سیاسی اعلام شده است.


خانواده‌های این زندانیان که نام آن‌ها فاش نشده در اطلاعیه‌ای گفته‌اند که نمی‌توانند در برابر «تعدادی از زندانیان مظلوم» که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، بی‌تفاوت باشند.

محمد نوری‌زاد، نسرين ستوده، آرش صادقی، رضا شهابی و غلام‌حسين عرشی پنج زندانی‌ای هستند که در زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.


خانواده‌های زندانیان سیاسی گفته‌اند که نمی‌توانند در برابر «تعدادی از زندانیان مظلوم» که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، بی‌تفاوت باشند

خانواده زندانیان سیاسی افزوده‌اند که زندانیان سیاسی از فردای «کودتای انتخاباتی» با هوشیاری «کوس رسوایی ستمگران زیاده‌طلب» را به صدا در آوردند.

در اطلاعیه این خانواده‌ها آمده که اعتصاب غذا یکی از راه‌هایی است که زندانیان می‌خواهند «صدای مظلومیت‌شان» را به همگان برسانند اما «ما آن را نمی‌پسندیم، چون موجب آسیب رسیدن به آن‌ها می‌شود و سلامت آنان برای ادامه جنبش سبز انکارناپذیر است.»

مخالفان دولت از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٨٨ در ایران و معرفی شدن محمود احمدی‌نژاد به عنوان فرد پیروز این انتخابات به نام «کودتای انتخاباتی» یاد می‌کنند. میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از کاندیداهای مخالفان در این انتخابات می‌گویند که این انتخابات با «دخالت» سپاه و نهادهای امنیتی، «مهندسی» شده است.

حکومت ایران نیز با رد کردن اعتراضات مخالفان، اقدام به بازداشت صدها شهروند معترض به نتیجه انتخابات و ده‌ها نفر از اعضای احزاب مخالف دولت، روزنامه‌نگاران، زنان و فعالان حقوق بشر و دانشجویان کرد.

ميرحسين موسوی، از رهبران مخالفان دولت ايران روز گذشته طی پيامی از پنج زندانی سياسی که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند خواست که به اعتصاب خود پايان داده و خانواده‌ها و همراهان جنبش موسوم به سبز را از نگرانی نجات دهند.

موسوی در پيام خود ترکيب کسانی را که هم‌اکنون در زندان‌های ايران به سر می‌برند «زن و مرد و هنرمند و کارگر و حقوق‌دان و معلم و انسان‌هايی فرهيخته از هر صنف و طبقه و گروه و قشر» دانست و آن را «قابل تأمل و عبرت» خواند.

اين نامزد دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران نوشت: «ملت ما امروز بيش از هميشه از رنج‌ها و فداکاری‌های شما آگاه است. پيام ايستادگی شما را نسيم سبز آگاهی دهن به دهن و سينه به سينه به همه‌جای ايران عزيز رسانده است.»

پیش‌تر نیز مهدی کروبی یکی دیگر از رهبران مخالف دولت از محمد نوری‌زاد خواسته بود تا به اعتصاب غذایش پایان دهد.

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)