تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۸۹ • چاپ کنید    

دور سوم آتش‌سوزی در جنگل‌های گلستان

دور سوم آتش‌سوزی در جنگل‌های استان گلستان از امروز، شنبه پس از پایان بارندگی‌های اخیر در این منطقه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این آتش سوزیی‌ها در منطقه «سایت قوری و پشت محله مینا گل» رخ داده و احتمال شعله ور شدن دوباره حریق در جنگلهای گلستان وجود دارد.


خبرگزاری کار ایران (ایلنا) نیز گزارش داده‌است در منطقه رامیان شعله‌های آتش از فاصله ۲۰ کیلومتری دیده می‌شد.


بنا به این گزارش، حریق جنگل‌های منطقه که از روز سه‌شنبه هفته گذشته مهار شده بود، مجدد شعله‌ور شده‌ است.

مهدی یازرلو عضو خانه جوان شهرستان رامیان به ایلنا گفت که بعد از خاموش شدن آتش در اثر بارندگی در سایت‌های محلی به مسئولین هشدار داده بودیم که بارندگی نمی‌تواند مشکل آتش را حل کند.

به گفته وی: «پس از خاموش شدن آتش، مسولان اقدام به مهار آتش و جدا کردن قسمت‌هایی سوخته از قسمت‌های سالم نکردند و همین امر موجب شد تا دوباره آتش از مناطق آسیب‌دیده به مناطق دیگر سرایت کند.»

مهدی یازرلو با بیان اینکه نزدیک به ۲۰۰ هکتار در مناطق جنگلی رامیان در آتش سوخته‌است، افزود: «مسئولین کاملا با مسئله آتش برخورد غیرحرفه‌ای می‌کند و آنطور که باید و شاید اقدامات مقتضی برای جلوگیری از سرایت آتش را انجام نمی‌دهند.»

«پس از خاموش شدن آتش، مسولان اقدام به مهار آتش و جدا کردن قسمت‌هایی سوخته از قسمت‌های سالم نکردند و همین امر موجب شد تا دوباره آتش از مناطق آسیب‌دیده به مناطق دیگر سرایت کند.»

آتش‌سوزی جنگل‌های استان گلستان از ۲۶ آبا ماه سال جاری آغاز شده و طی این مدت در بیش از ۸۰ فقره آتش سوزی، دست کم ۱۲۰ نقطه دچار حریق شده‌اند.

در چند ماه اخیر بخش‌هایی از جنگل‌های پارک ملی گلستان، مینودشت، رامیان، علی آبادکتول و بخش کوچکی از جعفرآباد شهرستان گرگان، جنگلهای دهنه زرین گل علی آباد و... دچار حریق شده‌اند.

گفته می‌شود کاهش رطوبت، خشکسالی، عدم بارندگی مناسب، خشک بودن برگ درختان در فصل خزان و عدم بهره برداری از زمین‌هایی با شیب ۶۰ تا ۷۰ درجه در ارتفاعات از جمله عوامل آتش‌سوزی‌های پی در پی استان گلستان بوده‌است.

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)