تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

هشدار نسبت به شیوع آنفلوآنزای خوکی

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید که هر هفته، سه تا چهار هزار نفر در ایران به بیماری آنفلوآنزای نوع «آ» (خوکی) مبتلا می‌شوند.

به گزارش امروز چهارشنبه مطبوعات ایران،خانم دستجردی از مقام‌های آموزش و پرورش خواسته که برای جلوگیری از گسترش این بیماری، مدارس آلوده را تعطیل کنند.

آن‌طور که دستجردی گفته است، مدارسی که تعداد مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی در آن زیاد است، براساس دستورالعمل وزارت بهداشت، باید تعطیل شوند.


مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت

وزیر بهداشت در عین حال گفت که گزارش‌هایی مبنی بر عدم اجرای این دستورالعمل از سوی برخی مدارس، دریافت شده که اداره مبارزه با آنفلوآنزای وزارت بهداشت با پیگیری موضوع، دستور‌العمل جدید صادر کرده است.

آن‌طور که کارشناسان اعلام کرده‌اند، بسته شدن سراسری یک روزه مدارس در تهران، ۳۰ میلیارد ریال هزینه خواهد داشت و موجب خانه نشین شدن ۱۶ درصد کارکنان دولتی و غیردولتی می‌شود.

در حال حاضر این بیماری در ‪ ۱۰۴‬ کشور جهان ثبت شده و در ‪هفت کشور همسایه ایران نیز شایع است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت هم امروز اعلام کرده که ایران تا دوسال با این بیماری دست به گریبان خواهد بود

حسن امامی رضوی، معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته که تعداد مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی در ایران، به یک هزار و ۱۹۴‬ نفر رسیده است. به گفته آقای رضوی، ۱۶ نفر بر اثر این بیماری در ایران جان خود را از دست داده‌اند.

آنفلوآنزای خوکی نوعی ‬بیماریی عفونی است که قدرت سرایت آن سه برابر آنفلوآنزای فصلی است، به طوری که قدرت حمله در آنفلوآنزای فصلی ‪پنج ‬ تا ‪۱۵‬ درصد است، اما در نوع «آ» آن، قدرت حمله ‪۲۲‬ تا ۳۳ درصد است.

آن‌طور که ایرنا گزارش کرده است، اولین مورد آنفلوآنزای خوکی در ایران از طریق یک نوجوان ایرانی‌الاصل ‪۱۶‬ ساله مقیم آمریکا که به ایران سفر کرده بود تائید شد. این جوان ایرانی پس از مداوا توسط پزشکان بهبود یافت.

محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی هم امروز در گفتگو با واحد مرکزی خبر اعلام کرده که ایران تا دوسال با این بیماری دست به گریبان خواهد بود.

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)