تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

اتهام بازداشتی‌ها؛ اقدام علیه امنیت ملی

محمود سالارکیا معاون دادستان تهران، اتهام بازداشت‌شدگان حوادث اخیر که همچنان در زندان به سر می‌برند را «اقدام علیه امنیت ملی و تخریب اموال عمومی» اعلام کرد.

در جریان ناآرامی‌های رخ داده پس از اعلام نتایج انتخابات آن‌طور که مقام‌های قضایی اعلام کرده‌اند بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر دستگیر شدند که تنها ۵۰۰ تن از آنها در زندان به سر می‌برند.

محمدرضا تابش نماینده مجلس روز گذشته به نقل از قربانعلی دری نجف‌آبادی دادستان کل کشور گفته بود که پرونده این ۵۰۰ نفر، هفته آینده به مراجع قضایی ارسال خواهد شد.

آقای سالارکیا امروز چهارشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت که رسیدگی به پرونده بازداشت‌شدگانی که با قرار وثیقه آزاد شده‌اند نیز به زودی آغاز خواهد شد.

در میان بازداشت‌شدگان حوادث اخیر، چهره‌‌های سیاسی، مدنی و اجتماعی مشهوری دیده می‌شود که همچنان زندانی هستند.

سالارکیا گفت که در بین ۲۰ نفر اعدامی کرج، به «هیچ‌وجه افرادی که در ناآرامی‌های اخیر تهران بازداشت شده بودند»، وجود نداشتند

در آخرین مورد از بازداشت چهر‌ه‌های سیاسی، شب گذشته فیض‌الله عرب سرخی عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز بازداشت شد.

آن‌طور که دختر آقای عرب سرخی در وبلاگ خود نوشته است، ماموران شب گذشته با مراجعه به منزل آنها، پدرش را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

بهزاد نبوی، مصطفی تاج‌زاده، محمد جواد امام و عده دیگری از اعضای سازمان مجاهدین از جمله کسانی هستند که در جریان حوادث پس از انتخابات دستگیر شده‌اند.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت ایران اسلامی در اعتراض به بازداشت برخی اعضای خود بیانیه صادر کرده و خواستار آزادی فوری آنها شده‌اند.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی نیز روز دوشنبه در جلسه مشترکی به این بازداشت‌ها اعتراض و خواستار پایان داده به «فضای امنیتی» کشور شده‌اند.

سازمان‌های حقوق بشری و برخی احزاب بیم آن دارند که بازداشت‌شدگان برای اعتراف‌گیری تحت شکنجه قرار گرفته باشند.

گزارش‌های تائید نشده‌ای از اعدام برخی بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر همراه با ۲۰ اعدام شده شهر کرج حکایت می‌کند

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در خطبه‌های دو هفته گذشته نماز جمعه تهران از ادامه اعتراف‌گیری‌ها از بازداشت‌‌شدگان خبر داده بود؛ اظهاراتی که با واکنش برخی رهبران اصلاح‌طلب مواجه شده است.

آقای سالارکیا همچنین گفت که ۲۰ نفری که هفته گذشته در کرج اعدام شده‌اند، همگی جز «قاچاقچیان مواد مخدر» بودند که حکم آنها از سوی دیوان عالی کشور تائید شده بود.

وی افزود که در بین این ۲۰ نفر اعدامی، به «هیچ‌وجه افرادی که در ناآرامی‌های اخیر تهران بازداشت شده بودند»، وجود نداشتند.

این اظهارات معاون دادستانی تهران در واکنش به گزارش‌های تائید نشده‌ای ایراد می‌شود که از اعدام برخی بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر همراه با ۲۰ اعدام شده شهر کرج حکایت می‌کرد.

ایران سال گذشته بعد از چین دومین کشور از نظر اعدام‌ها معرفی شده است. از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۱۶۱ نفر در شهرهای مختلف ایران اعدام شده‌اند.

نگرانی از وضعیت تبعه فرانسوی
سازمان گزارشگران بدون مرز امروز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای نگرانی جدی خود را از بازداشت کلوتیلد ریس در ایران ابراز کرد.

کلوتیلد ریس جز صد‌ها بازداشتی است که طی سه هفته اخیر در ایران بازداشت شده‌اند.

گزارشگران بدون مرز: «جامعه جهانی باید خواهان آزادی فوری کلوتیلد ریس شود. او نمادی است از صدها ایرانی که تنها برای اطلاع‌رسانی درباره اعتراضات زندانی شده‌اند»

گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود آورده است: «دستگیری خانم ریس، نشانگر بارز سرکوب و دستگیری است که از ٢٢ خرداد مقامات ایران سازمان داده‌اند.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «جامعه جهانی باید خواهان آزادی فوری این جوان شود، او نمادی است از صدها ایرانی که تنها برای اطلاع‌رسانی درباره اعتراضات زندانی شده‌اند.»

کلوتیلد ریس به هنگام ترک ایران بازداشت و به زندان اوین انتقال یافته است.

مقام‌های سفارت فرانسه در تهران نتوانسته‌اند با وی دیدار کنند، اما از طریق تلفن با او در ارتباط هستند.

این دانشجو و استادیار جوان فرانسوی که علاقمند فرهنگ ایران است از ماه فوریه ٢٠٠٩ در اصفهان به سر می‌برد.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

یک شیوهٔ مبارزه برای بچه‌های باهوش و زرنگ:

روی تابلوهای خیابان ها را رنگ کنید و اسم دیگری را که با مسما است و یاد آور جنبش سبز است بنویسید.تا رژیم به خود بیاید و رنگها را پاک کند خیلی‌‌ها دیده ‌اند و زبان به زبان به همه گفته‌اند. یک اسم پیشنهادی: میر حسین -

-- بدون نام ، Jul 8, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)