تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

ابراز نگرانی نخبگان از وضعیت ایران

جمعی از نخبگان ایرانی داخل و خارج از کشور در نامه‌ای به مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کردند که «نگران» وضعیت موجود ایران هستند.

این نامه که به امضای بیش از ۱۵۰ تن از استادان و دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های جهان رسیده، امروز سه‌شنبه از سوی وب‌سایت الف منتشر شده است.

وب‌‌سایت الف از سوی احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اداره می‌شود.

در این نامه که تنها یک روز پس از تائید نتایج انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان منتشر شده، آمده است که «به نظر جمعی از ما انتخابات ریاست جمهوری اخیر با تخلفات بسیاری همراه بود، به اندازه‌ای که حتی منجر به تغییر نتیجه شده است.»

امضا کنندگان این نامه در عین حال افزوده‌اند که در مقابل، «گروهی از ما بر این باوریم که این انتخابات دچار خدشه‌ای جدی نبوده است و نیروهای نظامی و انتظامی در حد امکان با سعه صدر با معترضین برخورد کرده‌اند.»

این گروه از نخبگان ایرانی در نامه خود همچنین، خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان روز‌های اخیر شده‌اند که «مدرکی دال بر نقش فعال آنان در آشوب‌ها و اغتشاشات موجود نیست»

صادر کنندگان این نامه با وجود اختلاف ‌نظر‌ در خصوص نتایج انتخابات، هشدار داده‌اند که «خشونت‌های اخیر، اعتماد عمومی به دولت و نظام را ضعیف کرده است.»

آنها افزوده‌اند که شرایط کنونی، زمینه‌ساز حضور «گروه‌های تروریستی و جدایی‌طلب» خواهد شد.

نخبگان ایرانی همچنین گفته‌اند که تداوم این شرایط منجر به جدایی «جمع بزرگی از نخبگان علمی و اقتصادی از دولت» می‌شود.

صادر کنندگان این نامه، جدایی نخبگان از دولت را باعث «تقویت گروه‌های تمامیت‌خواه» دانسته‌اند که به اعتقاد آنها «آسیب جبران‌ناپذیری به رکن جمهوریت نظام خواهد زد.»

این گروه از نخبگان ایرانی در بخش دیگری از نامه خود پیشنهاد کرده‌اند که برای حل و فصل مسائل موجود، «کمیته مشترکی» که مورد قبول طرفین انتخابات است به منظور بررسی «دقیق تمامی شکایت‌های انتخاباتی» تشکیل شود.

متن کامل نامه را بخوانید.

در این نامه همچنین تصریح شده است که نتایج تحقیقات این کمیته به طور کامل و بدون «هیچ پرده‌پوشی و مصلحت‌اندیشی» منتشر شود.

در بخش دیگری از این نامه خواسته شده که «خشونت‌ها» و «شایعات» پایان یابد و از «اهانت به اعضا و رهبران گروه مقابل و جلوگیری از تجاوز به حریم خصوصی مردم» پرهیز شود.

صادر کنندگان این نامه با وجود اختلاف ‌نظر‌ در خصوص نتایج انتخابات، هشدار داده‌اند که «خشونت‌های اخیر، اعتماد عمومی به دولت و نظام را ضعیف کرده است»

این گروه از نخبگان ایرانی در نامه خود همچنین، خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان روز‌های اخیر شده‌اند که «مدرکی دال بر نقش فعال آنان در آشوب‌ها و اغتشاشات موجود نیست.»

آنها همچنین پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای به منظور بررسی دقیق دلایل خشونت‌های اخیر و ارائه‌ نتایج این بررسی‌ها به طور کامل به مردم ایران را مطرح کرده‌اند.

اعتراض‌ها، خشونت‌ها و ناآرامی‌ها در ایران از ۲۳ خرداد ماه پس از آنکه وزارت کشور محمود احمدی‌نژاد را پیروز انتخابات معرفی کرد، آغاز شد و تا روز‌های اخیر ادامه داشته است.

سایر نامزد‌ها نتایج این انتخابات را نپذیرفته و خواستار ابطال آن شدند؛ اما شورای نگهبان شب گذشته اعلام کرد که با بازشماری ۱۰ درصد صندوق‌ها تخلفی مشاهده نکرده و صحت انتخابات را تائید می‌کند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نفری هستند که به همراه محسن رضایی با محمود احمدی‌نژاد وارد رقابت‌های انتخاباتی شده بودند.

موسوی و کروبی همچنان از پذیرش نتایج این انتخابات خودداری می‌کنند و آقای رضایی نیز اعلام کرده که از شکایت خود نسبت به نتایج انتخابات صرف‌نظر کرده است.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

اینها اگر نخبه بودن قبل از این بیانیه باید یک بیانیه درباره ولایت فقیه و حکومت دینی صادر می کردند(حکومت بیشتر دینداران بر کمتر دینداران!!)که بطلان آن را می توان منطقا مانند قضیه فیثاغورث ثابت کرد.زیرا هیچ دینی بر روی کره زمین قادر نیست حقانیت خویش را منطقا ثابت نماید. اگر غیر از این می بود آقای انیشتین قبل از فوت به آن دین مشرف می شد.قبول ادیان صرفا بر اساس ایمان گرایی است که با چنین معیاری زعامت بیشتر دینداران بر کمتر دینداران به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و به نتایج زیانباری می انجامد......(این آقایان بهتر است به جای نخبه خود را بچه زرنگ بنامند)

-- بدون نام ، Jun 30, 2009

این�^��Q�8� اگر نخبه بودن قبل از این بیانیه باید یک بیانیه درباره ولایت فقیه و حکومت دینی صادر می کردند(حکومت بیشتر دینداران بر کمتر دینداران!!)که بطلان آن را می توان منطقا مانند قضیه فیثاغورث ثابت کرد.زیرا هیچ دینی بر روی کره زمین قادر نیست حقانیت خویش را منطقا ثابت نماید. اگر غیر از این می بود آقای انیشتین قبل از فوت به آن دین مشرف می شد.قبول ادیان صرفا بر اساس ایمان گرایی است که با چنین معیاری زعامت بیشتر دینداران بر کمتر دینداران به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و به نتایج زیانباری می انجامد......(این آقایان بهتر است به جای نخبه خود را بچه زرنگ بنامند)

-- بدون نام ، Jun 30, 2009

به نظر اینجانب متن نامه از طرف خود مقامات جمهوری اسلامی تهیه شده و تلاشی جهت دمیدن روح مشروعیت در کالبد شرایط مفتضح فعلی است.

-- بدون نام ، Jun 30, 2009

وقتى قرار باشد سى سال طول بكشد تا " نخبگان" فقط اظهار نگرانى كنند، تعيين كنيد چقدر طول خواهد كشيد حضرات خواستار تغيير شوند!

-- نادر ، Jun 30, 2009

نادر خیلی جالب گفت!
اما نخبگان داخل هم در خدمت نظامی در خواهند آمد که اعتماد به مردمش ندارد و مردم به این نظام بی حساب و قانون! حتی این نظام این قدر بی نظم هست که به قوانین وضع شده در خودش هم ارزشی نداد!! حالا هی دوستان اصلاح طلب دم از نظام بزنند چه سود!!
این خانه از پای بست ویران شده. بهتر ه که به جای لج و لج بازی با همدیگر به فکر بر آوردن فرهنگ اصیل و مدرنی برای ایران باشیم! فرهنگی که بر اساس ارزش به خرد و دانش همه انسان ها شکل می گیرد.
فرهنگی که شهر و روستا و ...را به یک سطح دانش و آگاهی برساند!
فرهنگی در آن تبعیض قومی و نزادی و مذهبی و رنگ وپوست و ملیت نباشد! و این با حمایت و هم اندیشی و هم فکری تمام نیروهای نخبه داخل و خارج می تواند به انجام رسد.

-- مسعود از پارس ، Jun 30, 2009

نظر "نخبگان" را شنیدیم، تا نظر "خبرگان"چه باشد؟

-- نابغه ، Jun 30, 2009

خوب تو نظام های دیکتاتوری فقط ترسوها می تونند نخبه بشن یا نخبه بمونن

-- فریده ، Jul 1, 2009

کسی توانایی این رو داشت که توی "یک" نامه نظرات "تا این حد متفاوت" رو حمع کنه؟ خوب اینها کردند دستشان درد نکند. حرفهای خوبی هم گفته شده. ولی بعضی ها که خودشان معلوم نیست برنامه و طرحشان چیست معترضند. به سایت های دیگه که سر بزنید هم از طرف عصبانی های هر دو طرف بهش حمله شده که نشون میده نامه ی متعادلیه. دمشون گرم.

-- محمد ، Jul 2, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)