تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

متکی: مصر به حزب‌الله برچسب می‌ِزند

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران می‌گوید که «تهمت‌ها و برچسب‌های» مصر به سیدحسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان «نخ‌نما و کهنه» شده است.

مقام‌های مصری، حزب‌الله و حماس را متهم کرده‌اند که با حمایت ایران قصد نفوذ به این کشور را دارند.

احمد ابوالغیظ وزیرخارجه مصر روز گذشته در گفتگو با روزنامه الشرق‌الاوسط، گفت که ایران با کمک حزب‌الله قصد دارد از موقعیت قاهره برای قدرتمند شدن در منطقه استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای متکی که امروز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با وزیر خارجه‌ عمان شرکت کرده بود، در واکنش به اظهارات همتای مصری خود گفت که این «برچسب‌ها و اتهامات (به حزب‌الله) نمی‌تواند راه به جایی ببرد.»

ایران در حالی از حزب‌الله لبنان دفاع می‌کند که مقام‌های مصری در روز‌های اخیر اعلام کرده‌اند که ۲۵ نفر را به اتهام «جاسوسی برای حزب‌الله» در این کشور بازداشت کرده‌اند.

مقام‌های مصری پیش‌تر تعداد افراد دستگیر شده را ۴۹ نفر اعلام کرده بودند، اما در روز‌های اخیر گفته‌اند که ۲۴ نفر از این متهمان در میان بدوی‌ها پنهان شده‌اند.


دولت مصر این افراد را به تلاش برای ایجاد ناامنی از طریق برخی حملات متهم کرده است.
به گفته مقام‌های امنیتی این کشور، این افراد قصد داشته‌اند به گردشگران اسرائیلی و برخی کشتی‌ها در کانال سوئز حمله کنند.

شیخ حسن نصر‌الله دبیرکل حزب‌الله لبنان، اظهارات مقام‌های مصری را رد کرده و گفته است که در میان بازداشت‌شدگان تنها یک نفر عضو حزب‌الله است.

حزب‌الله لبنان و دولت مصر رابطه حسنه‌ای با یکدیگر ندارند و نصرالله بارها از مواضع حسنی مبارک رئیس جمهوری این کشور در قبال بحران غزه انتقاد کرده است.

مقام‌های مصری ۱۱ بهمن ماه سال گذشته نیز رهبر حزب‌الله لبنان را متهم کرده بودند که «عامل ایران است.»

احمد ابوالغیظ وزیرخارجه مصر همچنین گفته بود که ایران، حماس و حزب‌الله «با همکاری هم تلاش می‌کنند که در راستای منافع ایران، برای این کشور فرصت فرار از فشار قدرت‌های غربی بر سر مسئله‌ای هسته‌ای را فراهم کنند.»

مصر در جریان مناقشه اسرائیل و حماس، مانع ارسال کمک‌های مستقیم ایران به این منطقه شده و بارها اعلام کرد که محموله‌های ارسالی باید با نظارت اسرائیل و دولت تشکیلات خودگردان محمود عباس وارد غزه شوند.

Share


در همین رابطه:
«ایران بدنبال نفوذ در مصر از طریق حزب‌الله»

نظرهای خوانندگان

منوچهر متکی، «تهمت‌ها و برچسب‌های» مصر به سیدحسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان «نخ‌نما و کهنه» شده است.
حاج منوچ، دقیقاً مثل تهمت ها و برچسب هایی که حکومت اسلامی به منتقدین خود می زند، شماها مدت هاست که نخ نما و کهنه شده اید. این کهنه گی و فرسودگی را میتوان از تراوشات فکری شما ملاحظه کرد.
نخ فروش،

-- Nakh Furosh ، Apr 15, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)