تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

خانواده‌ی آوازخوان تاجیکستان

شهزاده سمرقندی
shahzoda@radiozamaneh.com

می‌خواهم از خانواده‌ای بگویم که در هنر خوانندگی در تاجیکستان شناخته‌اند. خانواده ثریا قاصیموا. ثریا قاصیموا در تاجیکستان از خوانندگان نامداری است که همه ترانه‌های او را دوست دارند و از دوران نوجوانی با خواندن ترانه‌های مردمی و فلک خوانی که با سبک و شیوه جنوب تاجیکستان سروده شده‌اند، خوانندگی را آغاز کرده است.

Download it Here!

این ترانه مردمی تاجیک را در اجرای ثریا قاصیموا می‌شنویم که در مراسم جشن نوروز سال گذشته در حضور رییس جمهور تاجیکستان امام علی رحمان اجرا کرده است.

ثریا قاصیموا هر چند کار خوانندگی خود را با خواندن ترانه‌های مردمی و فلک‌سرا شروع کرده است، اما ترانه‌هایی مثل ترانه «ما مستیم» را هم به سبک پاپ اجرا کرده است.

ثریا قاصیموا راه خوانندگی را برای دختران خود شبنم و فرزانه باز کرد. شبنم در یکی از مصاحبه‌های خود گفت که هنر خوانندگی را از مادر آموخته و مادر اولین استاد اوست.


شبنم ثریا

هر دو دختر ثریا قاصیموا اول ترانه‌های مردمی کولابی می‌خواندند که مادر استاد این نوع موسیقی است و بعد رو به موسیقی پاپ آوردند و هر کدام راه خود را رفتند.

شبنم ثریا، اسم مادری خود را انتخاب کرد و فرزانه اسم پدری خورشید را. در اجرا نیز سبک این دو دختر و سبک لباس‌پوشی و رفتار در صحنه با هم تفاوت دارد.

شبنم ثریا با کمک شرکت‌های افغانی مقیم آمریکا، شهرت جهانی پیدا کرد و با بازخوانی ترانه افغانی «از کدام سفر» که برنده جایزه ترانه سال در تاجیکستان شد، اسم او مطرح‌تر از اسم مادر شد.

اما فرزانه خورشید هم به دلیل کم بودن سن و هم تجربه هنوز در اوایل راه خوانندگی است و ترانه‌های که او تا به حال اجرا کرده است، سبک همسانی نداشته‌اند و صدای او هنوز جای زیاد برای تمرین دارد.

در اجرای فرزانه خورشید به ترانه‌ای که در جشن‌های نوروزی ۲۰۰۸ اجرا کرد، می‌رسیم.

نوروز سال ۲۰۰۸ برای تاجیکستان اتفاق تاریخی در خود داشت. در کنسرت نوروزی که دولت تاجیکستان در ایام نوروز برگزار می‌کند سه خواننده معروف زن از یک خانواده روی صحنه آمدند. ثریا قاصیموا، شبنم ثریا و فرزانه خورشید.

به امید آن روز که این سه زن همزمان روی صحنه آیند و بهترین ترانه سال آینده را با هم اجرا کنند.

Share/Save/Bookmark
نظرات بیان شده در این نوشته الزاماً نظرات سایت زمانه نیست.

نظرهای خوانندگان

قاسیموا درست است... از کلمه قاسم

-- محمد ، Apr 1, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)