تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

آمادگی ترکیه برای نگهداری اورانیوم ایران

ترکیه آمادگی خود را برای نگهداری اورانیوم غنی‌شده جمهوری اسلامی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تانر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه این مطلب را امروز جمعه به خبرنگاران گفت.

آقای ییلدیز افزود: «از جانب ترکیه در خصوص این‌که ایران اورانیوم غنای پایین خود را در این کشور نگهداری کند مشکلی نیست. ما نمی‌توانیم به این امر نه بگوییم.»

بر پایه پیش‌نویس توافقنامه وین میان ایران و طرف‌های مذاکره هسته‌ای که در میانه‌های اکتبر امضا شد، غنی‌سازی بخش اعظم اورانیوم ایران می‌تواند در کشورهای دیگر صورت بگیرد. این امر می‌تواند از نگرانی‌های غرب نسبت به استفاده این ماده در بخش نظامی ایران بکاهد.


محمود احمدی‌نژاد و عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه(AP)

پیشنهاد نگهداری اورانیوم ایران در خاک ترکیه را آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح کرده‌ است. ترکیه دوشنبه گذشته، میزبان محمود احمدی‌نژاد بود و موضوع انبار کردن اورانیوم ایران در این کشور نیز در این دیدار مطرح شد.

ترکیه به عنوان کشوری اسلامی و از اعضای ناتو، همواره آمادگی خود را برای میانجی‌گری میان ایران و غرب بر سر مسئله‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی اعلام کرده ‌است.

روسیه نیز از پیشنهاد محمد البرادعی، مدیرکل آژانس اتمی برای انتقال اورانیوم ایران به ترکیه حمایت می‌کند.

محمد البرادعی پیشنهاد کرده ‌است که اورانیوم ایران به کشورهای ثالث هم‌چون ترکیه منتقل شود و تا زمان تولید سوخت، تحت مسئولیت و نظارت آژانس در این کشور باقی ماند.

پیشنهاد نگهداری اورانیوم ایران در خاک ترکیه را محمد البرادعی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح کرده ‌است

طرف‌های مذاکرات هسته‌ای ایران هنوز در انتظار نظر قطعی مقام‌های جمهوری اسلامی درباره پیشنهادهای محمد البرداعی به‌سر می‌برند.

سرلشگر فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران امروز جمعه از پیشنهاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ارسال اورانیوم ایران به خارج حمایت کرد.

به گفته وی، با تامین سوخت اتمی از خارج از ایران، «ذخیره سوخت نیروگاهی آسیب نمی‌بیند و خللی در امر ادامه غنی‌سازی وارد نمی‌کند.»

جمهوری اسلامی، نگرانی کشورهای غربی نسبت به کاربردهای نظامی برنامه هسته‌ای خود را «بی‌اساس» می‌داند. با این‌که مقام‌های ایرانی بارها پرونده مذاکرات هسته‌ای را مختومه اعلام کرده‌ بودند، این گفتگوها هم‌چنان ادامه یافته ‌است.

Share/Save/Bookmark

در همین رابطه:
البرادعی: اورانیوم ایران به ترکیه منتقل شود

نظرهای خوانندگان

18 و نیم میلیارد دلار و باج دادید به ترکیه که اورانیومتان را پس بدهد ؟ ترکیه زرنگ تر از شما هاست اورانیم را می گیرد ذره ای پس نمی دهد همانجوری که 18 میلیارد دلار رفت اورانیومتان هم می رود. به درک سیاه.

-- عباس ، Nov 13, 2009

آقايان احمدي نژاد، فيروزآبادي و ديگران مي‌خواهند به هر حليه در دل "دوست" راه پيدا كنند و ارادت خود را به آمريكا ثابت كنند

-- محمد ، Nov 14, 2009

۱۸ و نیم میلیارد دلار و قرارداد خاینانهٔ و شرم آور اخیر گاز و نیز تجارت و حالا هم تحویل ارانیوم فقط به این دلیل که ترکیه اسلامی است. طبق نظریه‌های مردم فریب احمدی نژاد جهان به اسلامی و غیر اسلامی تقسیم شده و سرمایه داران و سیاست مداران اسلامی با انصاف! هستند.
احمدی نژاد، همه سرمایه ملی‌ این ملت را به با د بده تا چند صباحی بیشتر ریاست کنی‌. حالا این رئیس احمدی نژاد، فیروز آبادی، هم اظهار نظر کرده. کسی‌ می‌‌تونه این حرف فیروز آبادی رو تفسیر کنه؟ «مقدار سوخت ۳.۵٪ معادل که تبادل خواهد شد، در حدی نیست که به موجودی ایران لطمه‌ای وارد سازد" یعنی‌ چی‌؟
http://zamaaneh.com/news/2009/11/post_11163.html

-- ستاره ت ، Nov 14, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)