تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۳۸۹ • چاپ کنید    

نمايشگاه عکس سيف‌الله صمديان به‌ياد شاملو

سيف‌الله صمديان، عکاس مطرح ايرانی نخستين نمايشگاه انفرادی خود را به‌مناسبت هشتادوپنجمين سالروز تولد احمد شاملو، شاعر فقيد، در تهران برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، سيف‌الله صمديان پس از ۴۲ سال عکاسی سرانجام نمايشگاه انفرادی خود را با عنوان «بامداد» از ۱۲ تا ۲۲ آذرماه جاری در نگارخانه شماره شش تهران برپا خواهد کرد.


وی اين نمايشگاه را به دليل علاقه خود به شعر و به‌ويژه احمد شاملو برگزار خواهد کرد.

احمد شاملو، يکی از تأثيرگذارترين شاعران صاحب سبک ايران به‌شمار می‌رود که در دوم مردادماه ۱۳۷۹ در سن ۷۵ سالگی درگذشت. از وی ده‌ها جلد کتاب در زمينه‌های شعر، رمان، نمايش‌نامه، ترجمه و فرهنگ مردم به‌جای مانده است.

مجموعه‌ آثار به نمايش در آمده در قالب کاتالوگی با همکاری نشر «نظر» با مقدمه‌ سيف‌الله صمديان و نوشتاری از آيدا شاملو، همسر احمد شاملو، منتشر خواهد شد

نمايشگاه سيف‌الله صمديان، عکس‌هايی را شامل می شود که وی در سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۲ در خانه‌ احمد شاملو در «دهکده» (پرديس کرج) گرفته است.

«بامداد» شامل ۲۰ قطعه عکس سياه و سفيد سيف‌الله صمديان در ابعاد ۶۰ در ۸۰ سانتيمتر است.

به نوشته ايسنا، همزمان با گشايش اين نمايشگاه مجموعه‌ آثار به نمايش در آمده در قالب کاتالوگی با همکاری نشر «نظر» با مقدمه‌ سيف‌الله صمديان و نوشتاری از آيدا شاملو، همسر احمد شاملو، منتشر خواهد شد.

سيف‌الله صمديان متولد شهر اروميه است. عکاسی را از ۱۵ سالگی، در سال ۱۳۴۷ با دستياری برادر بزرگترش در تاريکخانه عکس در انباری خانه‌شان آغاز کرد و در همين سال مقام نخست مسابقات سراسری عکاسی ايران را به‌دست آورد.

صمديان در دانشگاه تهران در رشته زبان و ادبيات انگليسی تحصيل کرد و سپس در رشته «فتوژورناليسم» (عکاسی برای مطبوعات) و آموزش عکاسی در دانشگاه تهران و دانشگاه هنر و دانشگاه آزاد به تدريس پرداخت و از سال ۱۳۷۱ آغاز به انتشار ماهنامه تصوير کرد.

ماهنامه تصوير تمامی عرصه‌های هنرهای تصويری را پوشش می‌دهد. او در تصوير سال بهترين اثر هنرمندان عکاس، گرافيست و کاريکاتوريست را به انتخاب پيشکسوتان اين عرصه‌ها برمی‌گزيند و آثار منتخب را در قطع بزرگ و در خانه هنرمندان ايران به نمايش می‌گذارد.

صمديان در تمام بی‌ينال‌ها و اتفاقات مهم جهان تصوير با عکس يا ويدئو آرت حضور داشته است. از جمله در بی‌ينال داکومنتا در شهر کاسل آلمان که هر پنج سال يک بار برگزار می شود. بی‌ينال استانبول و چندين موزه و گالری معروف معتبر عکس که به هنرهای جديد می‌پردازند.

صمديان در عرصه سينما نيز فعاليت‌ دارد که می‌توان به ساخت فیلم کوتاه «سه‌گانه درخت»، مستندی درباره جشنواره فيلم کن و فيلم‌برداری فيلم ABC آفريقا به کارگردانی عباس کيارستمی اشاره کرد.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

اگر بخاطر ترس از نام شاملو نمایشگاهش را تعطیل نکنند کاری است زیبا و ستودنی....

-- مهران ، Nov 29, 2010

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)