تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۸۹ • چاپ کنید    
رئيس کميسيون سياست خارجی مجلس:

«نمايندگی‌ای در گامبيا نداشتيم که بسته شود»

در پی قطع کامل روابط گامبيا با ايران علاءالدين بروجردی، رئيس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ايران گفت که اين کشور در گامبيا سفارتی نداشته است که بسته شود.

به گزارش خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، علاءالدين بروجردی قطع رابطه گامبيا با ايران را نشانه فشارهای دولت آمريکا بر اين کشور دانست.


بروجردی همچنين افزود ايران در گامبيا سفارت نداشته است بلکه سفارت ايران در سنگال روابط با اين کشور را تنظيم می‌کرد. وی گفت که بسته شدن نمايندگی ايران در گامبيا موضوعيت ندارد.


رئيس کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس افزود: «کشور کوچک گامبيا ممکن است تحت فشار آمريکا دست به قطع رابطه زده باشد، ولی اگر اين فشارها برداشته شود نگاه دولتمردان اين کشور به رابطه با ايران، مثبت است.»

بروجردی در مورد تکليف پروژه‌های ايران در گامبيا اعلام کرد ايران در بسياری از کشورهای آفريقايی پروژه دارد که برای لغو آن‌ها قواعد بين‌المللی نظارت می‌کند

وی در مورد تکليف پروژه‌های ايران در گامبيا اعلام کرد ايران در بسياری از کشورهای آفريقايی پروژه دارد که برای لغو آن‌ها قواعد بين‌المللی نظارت می‌کند.

دولت گامبيا روز دوشنبه يکم آذرماه طی بيانيه‌ای همه روابط خود با ايران را قطع کرد و از تمام ديپلمات‌های ايران که به نمايندگی از طرف اين کشور در گامبيا فعاليت می‌کردند خواست تا در مدت ۴۸ ساعت اين کشور را ترک کنند.

گامبيا در بيانيه رسمی خود نوشت: «تمام پروژه‌ها و برنامه‌های دولت گامبيا که با همکاری جمهوری اسلامی ايران اجرا می‌شود، لغو شده است.»

اين تصميم دولت گامبيا به‌دنبال به ماجرای ارسال سلاح از ايران به نيجريه صورت گرفت که گفته می شد قرار بوده به گامبيا برده شود.

منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، روز دوشنبه ۲۴ آبان‌ماه در اين رابطه گفت: «محموله اسلحه و تجهيزات نظامی کشف شده متعلق به يک شرکت خصوصی است که از طريق نيجريه قرار بوده به کشور ديگر آفريقايی صادر شود.» وی به مقصد نهايی اين محموله اشاره‌ای نکرد.

قطع رابطه گامبيا با ايران در سالگرد سفر محمود احمدی‌نژاد به اين کشور در آذرماه سال گذشته صورت گرفت که طی آن رؤسای جمهور دو کشور از «روابط دوستانه دو جانبه» سخن گفته بودند.

منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران، بدون اين که نامی از گامبيا ببرد، گفته بود که سلاح های ضبط شده توسط ماموران امنيتی نيجريه به "يکی از کشورهای غرب آفريقا" فروخته شده بود.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

جناب بروجردی ابد مدت که وجودش واقعا تحفه ِ خدادادهای برای ای کشور است و اقای نبوی شرحیه ای بر محاسن عجیب او چند روز پیش نوشت، اینجا فرموده که گامبیا ( یا هر خراب شده ای) بر اثر فشار ِ امریکا ما را از کشور ِ نصفه نیمه اش بیرون انداخته، والا عاشق بمب و خمپاره و نارنجک و پول نفت ماست.

مطابق معمول رسم است این حکومت برای خودش نوحه خوانی کند و مظلومیت حسین در صحرای کربلا و دست بریده حضرت عباس ، و تمام مدت به کثافتکاری هایش را گردن این و ان بیاندازد و به حال ِ خودش اشک بریزد و انتظار داشته باشد همه دنیا با او همدردی کنند که :: ""فشار امریکا باعث شده تا فلان کشور توی سر ِ این ها بزند، یا اروپا این ها را تحریم کند، یا روسیه موشک تحویل ندهد یا بنزین به این ها نفروشند و پوست مردم کشور را همه دنیا با کاه پر کنند ، وو و . """

خوب احمق جان. چرا با شاخ گاو طرف می شوی؟؟ اگر امریکا واقعا این قدر طبق فرمایش شما قوی استِ واین قدر دنیا قبولش دارد و احترامش می کند که همه ِ حرف ها و فشارهایش خریدار دارد، و طبق خواست ِ او تمام جهانیان بر علیه تو عمل می کنند، انوقت تو چه مرض ِ روانی داری که بدون اینکه ان کشور کوچکترین کاری به کارت داشته باشد ِ و حتی تمام جفتک زدن ها و سر به طاق ِ طویله کوبیدن ها و پرچم اتش زدن ها و فحش دادن ها و بمب گذاری ها و تروریسم ات را امریکا با سعه صدر ( به خاطر ِ حرمت ِ مردم ِ شریف و گروگان گرفته شده ِ ایران) دارد تحمل می کند، و تو دولت محترم اسلامی تمام مدت داری دیوانه بازی در میاوری و تحریک می کنی و حزب الله را حمایت می کنی و همه جانیان بین المللی و تروریست های دیگر را ، و تازه بمب اتمی هم که داری می سازی و از کره شمالی و پاکستان اماده اش را می خری ، و موشک ازمایشی ِ دور برد هم که انبوه می سازی شلیک می کنی، و رسما هم می گویی که اسرائیل را می خواهی محو کنی .
تازه ننه من غریبم در اورده ای که چرا ناز و نوازشت نمی کنند؟؟

دشمن کشور ایران نه امریکاست نه اسرائیل. سی و یکسال است که همه مردم کشور فهمیده اند که تنها دشمن این کشور ، حکومت اسلامی متجاوز به ان است. دیوانه بازی را بگذاز کنار و گورت را گم کن تا کسی کاری به کار ایران نداشته باشد که هیچ، همه جور همراهی و کمک را به مردم ایران بکنند.

-- ق ق ، Nov 28, 2010

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)