تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

هشدار نسبت به حذف سینمای مستقل در ایران

۴۶ سینماگر ایرانی، طی بیانیه‌ای نسبت به خطر حذف سینمای مستقل در ایران هشدار دادند.

امضاکنندگان این بیانیه می‌گویند که «انحصارطلبی» راه رودرویی مستقیم مردم و سینماگران را بسته‌است و اجازه نمی‌دهد که مردم فیلم‌های متفاوت ببینند.

در این بیانیه آمده‌است: «سالن‌های سینما بعضی از فیلم‌های ما را نشان نمی‌دهند، بسیاری از فیلم‌ها با محدودیت به نمایش در می‌آیند و هیچ قانونی از ما پشتیبانی نمی‌کند.»

این سینماگران با اشاره به جریانی که به گفته آنان «خواستار حاکمیت پول و سرمایه» ‌است، می‌گویند که این جریان بین آن‌ها و مردم فاصله انداخته است.

این بیانیه می‌نویسد: «هر کس برای این حاکمیت فیلم نسازد، در نمایش عمومی با شگردهای بازاری تنبیه می‌شود.»

سینماگران امضاءکننده این بیانیه هشدار داده‌اند که در صورت اصلاح نشدن سازوکار تولید، پخش و نمایش در این سینما به‌زودی شاهد حذف «سینمای مستقل» ایران خواهیم بود

امضا کنندگان این بیانیه ادامه داده‌اند: «در شرایط کنونی، ملاک برای نمایش عمومی یک فیلم، فیلم‌ساز آبرودار و فیلم آبرومند نیست. می‌خواهند سینمای مستقل را حذف کنند و یا حداکثر لطف کنند و در گلخانه نگه دارند.»

۴۶ سینماگر امضا کننده این بیانیه هشدار داده‌اند که در صورت اصلاح نشدن سازوکار تولید، پخش و نمایش در این سینما و اعمال نشدن عدالت اقتصادی و فرهنگی، به‌زودی شاهد حذف «سینمای مستقل» ایران خواهیم بود.

بهرام بیضایی، عباس کیارستمی، رخشان بنی‌اعتماد، کیانوش عیاری، منیژه حکمت، کیومرث پوراحمد، ناصر تقوایی، اصغر فرهادی، علیرضا داودنژاد، کامبوزیا پرتوی، سیروس الوند، احمدرضا درویش، عزیزالله حمیدنژاد، قاسم جعفری، مهدی فخیم‌زاده، محمدرضا هنرمند، امیرشهاب رضویان، اصغر هاشمی، ایرج کریمی، محمدعلی سجادی، محمد بزرگ‌نیا و ابوالحسن داودی از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند.

در ماه‌های گذشته فشارها بر سینماگران مستقل بیشتر شده‌است. برخی سایت‌های اینترنتی چندی پیش از ممنوع‌التصویر شدن صد نفر از هنرمندان حامی میرحسین موسوی خبر داده‌اند.

هفته گذشته نیز فاطمه معتمدآریا، جعفر پناهی و مجتبی میرتهماسب، سه سینماگر ممنوع‌الخروج ایرانی در بیانیه‌ای که با عنوان «یک گزارش به ملت ایران» منتشر شده، اعلام کردند با وجود اتفاقات اخیر «همچنان سینماگر مستقل ایرانی» باقی خواهند ماند.

Share/Save/Bookmark

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)