تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۸۸ • چاپ کنید    

فراخوان برای نجات جان کودکان اعدامی

محمد مصطفایی، وکیل شماری از کودکان محکوم به اعدام، طی فراخوانی برای پرداخت دیه موکلانش تقاضای کمک مالی کرد.

وی می‌گوید در حال حاضر چندین نفر از موکلانش که در سنین زیر ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند، در انتظار اجرای حکم قصاص نفس هستند و با پرداخت مبلغ دیه به اولیای دم می‌توان آن‌ها را از مرگ نجات داد.

به گفته این وکیل دادگستری در صورت جمع‌آوری دویست میلیون تومان و پرداخت آن به شاکیان، می‌توان از اعدام چهار نوجوان جلوگیری کرد.

آقای مصطفایی اعلام کرده‌است که به دلیل نیافتن هیچ انجمن یا نهاد «مورد اطمینانی»، شماره حسابی به نام خود و برای نجات جان این افراد باز کرده‌است.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، در ۱۸ سال گذشته ۴۲ نوجوان در ایران اعدام شده‌اند. ایران تنها کشور جهان است که از سال ۲۰۰۸ تاکنون بزهکاران زیر ۱۸ سال را اعدام می‌کند.

هم‌اینک، دست کم ۱۳۰ نوجوان در ایران در معرض اعدام هستند. ۱۹ مهر ماه امسال بهنود شجاعی، نوجوانی که در ۱۷ سالگی مرتکب قتل شده بود در ایران اعدام شد. صفر انگوتی و حمید رضا حدادی، دو نوجوان مرتکب به قتل نیز در آستانه اعدام قرار دارند.

به گفته محمد مصطفایی، در صورت جمع‌آوری دویست میلیون تومان و پرداخت آن به شاکیان، می‌توان از اعدام چهار نوجوان جلوگیری کرد

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران هفته گذشته طی بیانیه‌ای از جامعه بین‌المللی خواست که اعدام نوجوانان بزهکار در ایران را محکوم کنند و در مذاکره با مقام‌های جمهوری اسلامی، خواستار توقف این اعدام‌ها شوند.

ایران بالاترین آمار اعدام کودکان زیر ۱۸ سال را در جهان دارد. در سه سال گذشته ۲۹ کودک زیر ۱۸ سال در ایران اعدام شده‌اند. مجموع کودکان اعدام شده در جهان در این مدت ۳۵ نفر بوده‌است.

بنا بر پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک افراد زیر ۱۸ سال، کودک به‌شمار می‌آیند و اجرای حکم اعدام برای آن‌ها ممنوع است. ایران در سال ۱۳۷۲ این پیمان‌نامه را امضا کرده‌است. جمهوری اسلامی با وجود امضای این کنوانسیون، هم‌چنان به اعدام کسانی که در سنین زیر ۱۸ سال مرتکب قتل شده‌اند، ادامه می‌دهد.

در ایران کودکانی که محکوم به اعدام می‌شوند تا زمان رسیدن به سن ۱۸ سالگی در کانون اصلاح و تربیت کودکان زندانی شده و پس از آن به دار آویخته می‌شوند.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

دولت نامردان جمهوری اسلامی ایران! توحش بر همه دولت و نظامتان مستولی شده حالا داد بزنید که ما تکنیک این یا آن را داریم. گمان می‌‌کنید که برایتان احترام قائل می‌‌شوند؟همهٔ عالم به ریشتان می‌‌خندند! گفتید که برای احترامشان ارزش قائل نیستید؟ پس چرا این قدر می‌‌خواهید ثابت کنید کسی‌ هستید؟ شما خود چیزی جز همان موتور سواران چماق به دست عربده کشتان نیستید, حتّی اگر کت و شلوار بپوشید یا عمامه بگذارید و بر مرکب ماشین‌های آخرین مدل سوار شوید.

-- ستاره ت ، Oct 22, 2009

کسی‌ فکر نکنه که ایران در چیزی رکورد دار نیست ها! دولت اسلامی هنوز خیلی‌ هنر‌ها داره که مطمئنم هنوز رو نشده!! ضمنا خاک بر سر‌این سیستم تربیتی‌ کنند که بچه را بعد از اینکه "در کانون اصلاح و تربیت"!! انداختند، یعنی‌ وقتی‌ اصلاح و تربیت شد، تازه اعدام میکنند! به این میگن یک سیستم حساب شده!

-- مصی‌ ، Oct 22, 2009

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)