تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۸۵ • چاپ کنید    

بچه سنگلج در یونسکو

ایرج ادیب‌زاده

پاریس - مردی که سینماتوگراف را مکتب تربیت انسان توصیف می کند، نخستین بازیگر ایرانی است که در هفته فرهنگ های جهان سازمان یونسکو در پاریس مورد تجلیل قرار گرفت.
عزت اله انتظامی با شصت وپنج سال حضور همیشگی و درخشان در تئاتر و سینمای ایران بازی و کارگردانی در نزدیک به پانصد نمایش نقش آفرینی در چهل و چهار فیلم سینمایی که برخی از آن ها کنون در شمار کلاسیک های سینمای ایران اند.

از جمله فیلم فراموش نشدنی گاو، ساخته داریوش مهرجویی، که انتظامی در نقش مش حسن، در چندین جشنواره سینمایی مورد ستایش قرار گرفت، فیلمی که 1975 برنده لوح طلا از جشنواره سینمایی شیکاگو شد.
انتظامی از 16 سالگی با پیش پرده خوانی در تئاترهای لاله زار آغازکرد. بعدها در تاریخ نمایش ایران قله‌هایی را به نام خود به ثبت رساند.

او بیش از هر بازیگر ایرانی مورد ستایش قرار گرفته است از جمله در یونسکو، خانه فرهنگ های جهان، در تالاری پر از تماشگران ایرانی و فرانسوی.
در مراسم تجلیل اش چنین آغاز کرد:

" اگر نیت یک ساله دارید، گندم بکارید، اگر نیت ده ساله دارید، درخت غرس کنید، و اگر نیت صد ساله دارید، آدم تربیت کنید، انسان تربیت کنید.

سینماتوگراف آدم تربیت میکند."

وی افزود: " من تئاتر را در لاله زار شروع کردم از مردم کشورم نیرو گفتم و دستشان را می‌بوسم.
این بزرگداشت در واقع تجلیل از هویت و فرهنگ ایران زمین است و من آن را به جوانان کشورم تقدیم می کنم.

من عزت الله انتظامی 81 سال دارم، بچه سنگلجم و اینک در یونسکو؛ متشکرم."

به گفته هوشنگ کلمکانی منتقد سینما، و سردبیر مجله فیلم و نویسنده کتاب بازیگر درباره زندگی هنری انتظامی گفت: او در نقش آفرینی از زندگی الهام می‌گیرد.

در پایان مراسم، لوح تقدیر وزارت ارشاد اسلامی و سفری به مکه، به آقای بازیگر اهدا شد.

مردی که نقش هایش در فیلم های گاو، آقای هالو، اجاره نشین‌ها، حاجی واشینگتن و ناصرالدین شاه آکتور سینما، به یادماندنی است.

در حالی‌که نمایشگاه نمایشگاه عکس های او همچنان در پاریس ادامه دارد روز بعد از این مراسم یونسکو، انتظامی به همراه چند چهره تئاتری در گورستان پرلاشز پاریس به دیدار آرامگاه دکتر غلامحسین ساعدی، نمایشنامه نویس بزرگ ایران، و صادق هدایت نویسنده بوف کور رفت.
دکتر ساعدی، پس از انقلاب اسلامی به پاریس پناهنده شد و در همین شهر درگذشت.

نمایشنامه درخشان تاتری او بهترین بابای دنیا به کارگردانی عزت اله انتظامی در تهران مدتها روی صحنه تاتر سنگلج اداه داشت.نیز فیلم نامه گاو، که آقای بازیگر به "مش حسن" آن جان بخشید.

در روزهایی که هرگز بازنمی‌گردند.

پاریس- ایرج ادیب زاده

Share/Save/Bookmark
نظرات بیان شده در این نوشته الزاماً نظرات سایت زمانه نیست.

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)