تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۸۵ • چاپ کنید    

سارتر، سمیرا مخملباف و داوینچی در یک کتاب

makhmalbaf.jpgکتاب پنجاه سرزمین بزرگ از جاناتان لی را بتازگی نشر پرس تل در 192 صفحه به زبان انگلیسی با فصل هایی درباره مشاهیری چون: پیکاسو، لئوناردو داوینچی، گوگن،مونه، سارتر، همینگوی، سرجئولئونه... منتشر کرده است. در میان سارتر و داوینچی فصلی به سمیرا مخملباف به مناسبت کشف هنری افغانستان با فیلم پنج عصر اختصاص داده شده است:

«اگر به سابقه هنری این کارگردان مراجعه کنید، نمی توانید از او نپرسید آیا تو قادر بودی کاری بیش از این با زندگی ات انجام دهی ؟
او در 18 سالگی جوان ترین کارگردانی بود که در بخش رسمی فستیوال کن حضور یافت و عنوان جوان‌ترین فیلمساز جهان را به خود اختصاص داد.

تا 23 سالگی 4 فیلم در ایران، افغانستان و کردستان برای کشف موضوع جنگ ، ظلم، و مرد سالاری ساخته است . آثار او در فستیوال های جهانی نمایش داده شده و ده ها جایزه معتبر جهانی را به خود اختصاص داده است.

ژن فیلمسازی از پدر سمیرا، محسن مخملباف نویسنده و کارگردان شهیر سینمای ایران به سمیرا رسیده است . خواهر و برادر سمیرا مجموعه گوناگونی از فیلم و عکس و شعر آفریده اند. از سال 2003 که فیلم در ساعت پنج عصر به نمایش در آمده، منتقدین شیفته کارهای او شده اند.
نیویورک استیت‌من می نویسد: سمیرا یکی از ده نفری است که جهان را تغییر خواهد داد. و روزنامه انگلیسی گاردین او را یکی از چهل فیلمساز برجسته جهان بر شمرده است ...

در مقدمه این کتاب آمده است:


کشف سرزمین هایی که الهام بخش هنرمندان بزرگ جهان بوده است، بهانه چاپ مجموعه حاضر است. این کتاب سفری منحصر‌به‌فرد است که خوانندگان را به ایستگاه‌هایی از جهان می برد که در چشم نویسندگان، عکاسان، فیلمسازان، موسیقی‌دانان‌، نقاشان، پیکره‌تراشان و فیلسوفان شکل گرفته است.

مولف مکان‌های مختلف زندگی را از شهرها و کویرهای دور افتاده تا باغ‌ها و کافه‌ها ردیابی کرده است و قدرت تاثیر آن‌ها را بر بعضی از بزرگترین هنرمندان جهان شرح داده است.

نتیجه آن سفری جهانی – هنری است که خوانندگان را از بهشت های استوایی تائیتی برای بیتل‌ها، از قلمروی بسته هیپی‌ها در ریشاکشی، و تا غرب وحشی سرجئو لئونه و ... می برد.

هر بخش، معرف عکس‌هایی رنگی، آموزه‌هایی کاربردی برای سفر، اطلاعاتی درباره چگونگی آشنایی با هنرمند از طریق نمایشگاه‌ها، فستیوال‌ها، نمایش‌ها و موزه‌هاست. کتاب هم چنین معرف صد نفر از برجستگان قرن بیست‌و‌یکم است و به هنرمندان جوان اجازه می دهد روندی خلاقانه را تجربه کنند.

عباس بختیاری
– پاریس

Share/Save/Bookmark
نظرات بیان شده در این نوشته الزاماً نظرات سایت زمانه نیست.