تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۳۸۶ • چاپ کنید    

شير طلايی ونيز


پوستر جشنواره

شصت و چهارمين دوره‌ی «فستيوال فيلم ونيز» روز يک‌شنبه افتتاح می‌شود. روز گذشته اسامی فيلم‌های شرکت کننده در بخش مسابقه‌ی اين فستيوال، که برای دريافت جايزه‌ی شير طلايی آن رقابت می‌کنند، اعلام شد.


شیرهای طلایی جشنواره

فيلمسازان برجسته‌ی جهان، مثل کن لوچ، کنت برانا، پيتر گرين اوی، برايان دی پالما، يوسف شاهين، اريک رومر و نيکيتا ميخالکوف برای دريافت اين جايزه‌ی معتبر با هم رقابت می‌کنند.

سينمای بريتانيا، که در بخش مسابقه‌ی فستيوال فيلم کن امسال نماينده‌ای نداشت، با تمام توان فيلمسازی‌اش در ونيز ظاهر شده است. از ميان ۲۲ فيلم حاضر در بخش مسابقه، ۴ فيلم متعلق به فيلمسازان بريتانيايی است.

سينمای آمريکا نيز ۸ نماينده در اين فستيوال دارد. مارکو مولر، مدير فستيوال ونيز، در توضيح علت انتخاب اين تعداد فيلم‌های انگليسی و آمريکايی گفت: «معيار اصلی ما برای انتخاب فيلم‌ها ارژينال بودن آنهاست. به نظر ما فيلم‌های بريتانيايی و آمريکايی، نسبت به بقيه‌ی کشورها، حرف‌های تازه‌تری برای گفتن دارند».

جان وودوارد، مدير اجرايی شورای فيلم بريتانيا، نيز از حضور فيلم‌های اين کشور در بخش مسابقه‌ی فستيوال ونيز اظهار خوشحالی کرد و گفت: «ما به خصوص از شرکت فيلم "نگهبانی شب" (Nightwatching) پيتر گرين اوی بسيار خوشحاليم؛ چون اين فيلم با پول بخت آزمايی (لاتاری) ساخته شد».


تابلو «نگهبان شب»، اثر رامبراند

فيلم جديد گرين اوی، فيلمساز تجربی و پست‌مدرن سينمای انگليس، در باره‌ی تابلوی نقاشی "نگهبان شب"، مشهورترين تابلوی رامبراند نقاش هلندی، است که در آن مارتين فريمن (بازيگر سريال کمدی "آفيس") در نقش رامبراند ظاهر شده است.

کن لوچ، که فيلم قبلی‌اش، "بادی که خوشه‌ی جو را لرزاند"، سال قبل نخل طلای فستيوال کن را دريافت کرد، با فيلم "اين يک جهان آزاد است" (It’s a Free World) در ونيز حضور دارد. موضوع فيلم جديد لوچ کارگران غيرقانونی در بريتانياست که با سرمايه‌ی مشترک بريتانيا، اسپانيا، آلمان و ايتاليا ساخته شده است. به علاوه جو رايت، فيلمساز جوان بريتانيايی و کارگردان فيلم "غرور و تعصب"، نيز با دومين فيلم خود، با نام "تاوان" (Atonement) که بر اساس رمانی از يان مک ايون (Ian McEwan)، نويسنده‌ی سرشناس انگليسی، ساخته شده در بخش مسابقه شرکت دارد. "تاوان" داستانی در باره‌ی عشق و گناه در دهه‌ی سی انگليس است و در آن ونسا ردگريو، کيرا نايتلی و جيمز مک ايووی بازی می‌کنند.


نمایی از «تاوان»

فيلم Slueth، ساخته‌ی کنت برانا - فيلمسازی که به خاطر اقتباس‌های مدرنش از آثار شکسپير مشهور است - بازسازی فيلمی است به همين نام و محصول ۱۹۷۲ است با بازی مايکل کين و جود لا و فيلمنامه‌ای از هارولد پينتر.

فيلم Redacted، ساخته‌ی برايان دی پالما، و فيلم "در دره‌ی الله"، ساخته‌ی پل هگيس، هر دو در باره‌ی جنگ عراق است. انگ لی، که دو سال قبل شير طلايی ونيز را به خاطر فيلم "کوهستان بروک بک" در باره‌ی رابطه‌ی همجنس گرايانه‌ی دو گاوچران دريافت کرد، امسال با فيلم "شهوت، احتياط" (Lust,Caution) در ونيز شرکت کرده است؛ تريلری جاسوسی در باره‌ی يک عده از دانشجويان ميهن پرست چينی که در زمان جنگ جهانی دوم قصد ترور ریيس اداره‌ی اطلاعات و جاسوسی چين را دارند.

آخرين ساخته‌ی وودی آلن نيز با عنوان "رويای کاساندرا" (Cassandra’s Dream) با بازی کولين فارل و ايوان مک گرگور نيز در فستيوال ونيز امسال به نمايش درمی‌آيد. به علاوه، کوئنتين تارانتينو مجموعه‌ای از فيلم‌های وسترن انتخابی خود را در ونيز به نمايش می‌گذارد.

فيلم "هرج و مرج" (Heya fawda)، ساخته‌ی يوسف شاهين فيلمساز برجسته‌ی مصری، "۱۲"، به کارگردانی نيکيتا ميخالکوف از روسيه، و Les Amours d’Astree et Celadon، ساخته‌ی اريک رومر، از ديگر فيلم‌های انتخابی بخش مسابقه‌ی فستيوال ونيزند.


برناردو برتولوچی

همچنين قرار است شير طلايی فستيوال ونيز به صورت افتخاری به برناردو برتولوچی، کارگردان بزرگ سينمای ايتاليا، به خاطر دستاوردهای سينمايی‌اش اهدا شود.

از سينمای ايران متأسفانه هيچ فيلمی در ونيز امسال شرکت نکرده است.

فستيوال بين‌المللی فيلم ونيز از ۲۹ اوت شروع می‌شود و تا ۸ سپتامبر ادامه دارد.

Share/Save/Bookmark
نظرات بیان شده در این نوشته الزاماً نظرات سایت زمانه نیست.

نظرهای خوانندگان

ای کاش سرزمین ما اینجوری نبود و ما هم جشنواره جهانی داشتیم با گاوهای بالدار طلایی یا ققنوس های طلایی تا می تونستیم فرهنگمون رو به جهان بشناسونیم ! افسوس ! حالا سر کارم باید به همکارهای خارجی بفهمونم که بابا من از سنگسار هیچی نمیدونم و تا حالا تو عمرم یه گنجشک هم نکشتم !!!! پرویز جان ! خسته نباشی !

-- yeki ، Jul 29, 2007

از اطلاعاتی که دادین ممنون و همینطور از آقای yeki

-- a patriot ، Jul 30, 2007

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)