تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۸۶ • چاپ کنید    
رابطه ایرانیان با ماموران قانون در کانادا

ایرانیان مهاجر و پلیس کانادا

محمد تاج دولتی
toronto@radiozamaneh.com

این گزارش را اینجا بشنوید


اگر برای همهِ مهاجران به کانادا تطبیق با شرایط کلی زندگی این کشور یکی از مشکلات بی‌شمار در سال‌های نخست مهاجرت باشد، رابطه با پلیس و ماموران اجرای قانون بدون شک یکی از مهمترین آنهاست. بویژه اگر مهاجران از کشوری به کانادا آمده باشند که در فرهنگ و زندگی اجتماعی آنها تعریف و اهمیت نهادی مانند پلیس به کلی با نقش و تاثیری که این نهاد در زندگی جوامع غربی دارد متفاوت باشد. بعنوان مثال اگر مفهوم و نقش و تاثیر نهاد پلیس در زندگی اجتماعی کانادا برابر با خدمت‌گذاری، اطمینان و عامل حفظ نظم و امنیت باشد، برای بخش قابل توجهی از مهاجران، از جمله ما ایرانی‌ها لزوما چنین تعریفی برای نهاد پلیس صدق نمی‌کند و این تفاوت دیدگاه‌ها در بسیاری از جنبه های زندگی اجتماعی مشکل آفرین می‌شود.

اطلاع‌رسانی به موقع و ایجاد محیط ارتباط دوستانه میان نهادهای ارائه خدمات و مجریان قانون و آشنایی با حقوق و مسئولیت های شهروندی از مواردی بوده که در طول سال های گذشته در جامعه ایرانیان کانادا به آن توجه لازم نشده است.

چندی پیش در یک جلسه پرسش و پاسخ و آشنایی با پلیس منطقه یورک در شمال تورنتو که تعداد زیادی ایرانی در آنجا زندگی می کنند، گروهی از جوانان و خانواده‌های ایرانی به همراه تعدادی از افسران پلیس ایرانی تبار شرکت داشتند.

Share/Save/Bookmark
نظرات بیان شده در این نوشته الزاماً نظرات سایت زمانه نیست.

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)