تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۶ • چاپ کنید    
مشکلات پناهندگی

حقوق پناه‌جویان در کانادا

فریبا صحرایی
toronto@radiozamaneh.com

هر سال عده ای از ایرانیان برای گرفتن پناهندگی از دولت کانادا در خاک این کشور اقدام می‌کنند . این عده کسانی هستند که با ویزاهای توریستی، دانشجویی و یا به طور قاچاق وارد کانادا می‌شوند و قصد برگشت ندارند.

مشکلات فرهنگی و عدم تسلط به زبان انگلیسی ،نداشتن کار و منبع درآمد و در نهایت عدم آگاهی به حقوق قانونی از جمله مسایلی است که پناهجویان و پناهندگان ایرانی، بویژه زنان در کانادا با ان مواجه‌اند.

آنهایی که به قاچاقچیان انسان پول می‌دهند و یا با حمایت کسی و یا با ویزای دانشجویی می‌آیند، عمدتا درخواست پناهندگی می‌کنند. این افراد می‌بایست با گرفتن وکیل اقدام کند . از زمان درخواست پناهندگی تا وقتی دادگاه رای نهایی را صادر می‌کند، متقاضی زمان زیادی در بلاتکلیفی به سر می‌برد و در این مدت با مشکلات زیادی رودر رو می‌شود و در پایان اگر هم با تقاضای او موافقت نشود، دیگر امکان درخواست تجدید نظر وجود ندارد.

در حالی که در سال ۲۰۰۲ وقتی قانون مهاجرت کانادا عوض شد، ماده ای به قانون اضافه شد که طی آن به متقاضیان پناهندگی کانادا این امکان را داد که بتوانند در صورت رد درخواستشان توسط دادگاه ، درخواست تجدید نظر کنند ، اما این قانون هرگز اجرا نشده و هم اکنون حقوقدانان در حال رایزنی برای اجرای این فانون می‌باشند که در نهایت به نفع پناهجویان خواهد بود.

پناهجویان عمدتا به دلیل عدم تسلط به زبان انگلیسی ، از حقوق قانونی خود بی‌خبرند . برای زنان ، امکانات به مراتب بیشتر است که از آن جمله می‌توان به امکان گرفتن وکیل به طور رایگان اشاره کرد. آنچه بدیهی است،
هنوز قوانین مهاجرت کانادا هنوز دارای ضعف‌هایی است .

در این زمینه با سودابه مشکوری، وکیل باسابقه امور پناهندگی و مسایل زنان گفت و گویی کردیم و از او خواستیم تا در خصوص مشکلات و وضعیت پناهجویان ایرانی، بویژه زنان برای ما صحبت کند. وی تاکید می‌کند که پناهجویان تنها نیستند و کسانی هستند که در کشور کانادا آماده کمک به این افراد می‌باشند.

این گفتگو را می‌توانید اینجا بشنوید

Share/Save/Bookmark
نظرات بیان شده در این نوشته الزاماً نظرات سایت زمانه نیست.

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)