تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۸۶ • چاپ کنید    
وقتی پايت به دادگاه کشيده می​شود

این کار آخر و عاقبتی ندارد

فریبا صحرایی
toronto@radiozamaneh.com

خشونت خانگی در واقع نتیجه رفتار خشونت آمیز مرد با زن و یا به عکس آن ، در چارچوب یک ارتباط نزدیک میان دو نفر است. خشونت می​تواند حتی در قالب تهدید یا تهمت و افترا ، به طور موقتی یا همیشگی صورت گیرد. اشکال مختلف خشونت عمدتا به دو صورت روحی یا جسمی تقسیم می شود و ممکن است در همه طبقات اجتماعی و گروههای سنی رخ دهد.

معروف است که می​گویند اینجا در کانادا میزان تحمل خشونت از سوی جامعه و سازمان​های اجتماعی و حقوقی در مرتبه صفر است . این بدان معنا است که با هر نوع خشونتی برخورد جدی و قاطع صورت می گیرد.

دعواهای خانوادگی زنان و مردان طبق فانون کانادا در زمره قانون جنایی قرار می​گیرد و پرونده کسانی که به دلیل مشاجرات لفظی ، دعواهای فیزیکی ، و یا تهمت و افترا به دادگاه و پلیس شکایت کردند با جدیت دنبال می شود . از همین رو است که می گویند خدا نکند که مردی مثلا به دلیل دست بلند کردن روی زنش ، پایش به دادگاه کشیده شود . باید کلی خرج کند، وکیل بگیرد ، زندان برود وشاید حتی مجبور شود که در نهادها و تشکل های اجتماعی و مذهبی مانند کلیسا، ساعت​ها کار داوطلبانه انجام دهد.

برای مهاجران تازه وارد از کشوری مثل ایران، آشنایی با قوانین و مقررات کشور جدید از جمله موضوعاتی است که می​تواند از بروز مشکلات بعدی و جار و جنجال​های خانوادگی کم کند.

چنان چه دکتر بیتا امانی استاد رشته حقوق دانشگاه کویین تاکید می​کند که خانواده​ها حتی می​بایست مراقب باشند که بی​جهت به یگدیگر تهمت نزنند چراکه عواقب آن دامن هر دو طرف را خواهد گرفت.

حتی زدن یک تهمت خشک و خالی این جا جرم محسوب می​شود و مورد پیگرد قرار می​گیرد، تا جایی که خیلی اوقات زندگی​ها را متلاشی می​کند و راه بازگشت ندارد.

بررسی پرونده​های خانوادگی ایرنیان مهاجر نشان می​دهد که گاه زن یا مرد با زدن یک تهمت بی پایه و اساس به همدیگر، وارد جریانی می​شوند که عواقب سختی در پی دارد و سال ها ممکن است زندگی آنها را تحت تاثیر آن قرار دهد . آن چنان که بیتا امانی می​گوید: این کار آخر و عاقبتی ندارد. از مخارج سنگین مالی برای مردان و بهم خوردن زندگی مشترک زن و مردگرفته تا تشکیل پرونده جنایی و سوء سابقه برای آنها ممکن است از جمله آثار این کار باشد.

دکتر امانی در این زمینه می​گوید :" وقتی کار به دادگاه می​کشد ، حتی اگر طرف شاکی رضایت دهد چون یک پرونده جنایی تشکیل شده ، اینجا دیگر سر و کار آنها با دولت و سیستم قضایی کانادا خواهد افتاد."

وی اضافه می​کند: "خوشبختانه کانادا خیلی به حق و حقوق زنان اهمیت می​دهد، اما باید خانواده ها مراقب باشند که از این حقوق و پشتوانه ها به درستی و به جا استفاده کنند. "

شما هم اگر در زمینه مسایل حقوقی و مشکلات قانونی خود دارای تجربیات خاصی می​باشید می توانید برای ما بنویسید و بگویيد.


فایل صوتی را اینجا بشنوید.

Share/Save/Bookmark
نظرات بیان شده در این نوشته الزاماً نظرات سایت زمانه نیست.

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)
-لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.
-کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و منتشر نخواهد شد.


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)