رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۸۷

کانون مدافعان: خاوران را تخریب نکنید

کانون مدافعان حقوق بشر با صدور اطلاعیه‌ای به تخریب بخشی از گورستان خاوران اعتراض کرد و خواستار بازسازی دوباره آن شد.

بخشی از گورستان خاوران که در جنوب شرقی شهر تهران قرار دارد، دو هفته پیش از سوی ماموران دولتی تخریب شد تا به فضای سبز تبدیل شود.

این کانون در اطلاعیه‌ای که امروز یکشنبه منتشر کرده و نسخه‌ای از‌ آن به دفتر زمانه ارسال شده، آورده است که بی‌حرمتی به مزار درگذشتگان «امری ناپسند و غیر‌اخلاقی است و با هیچ باور دینی سازگار نیست.»

پیش از صدور این اطلاعیه، سازمان عفو بین‌الملل نیز به تخریب این گورستان اعتراض و خواستار اعزام گزارشگران حقوق بشر برای بررسی‌های بیشتر در این‌باره شده بود.

تخریب این گورستان همچنین با واکنش منفی آیت‌الله حسینعلی منتظری مرجع بلندپایه مذهبی مواجه شده است.
آقای منتظری گفته است که در قوانین اسلام، مجوزی برای هتک حرمت قبور مسلمانان و حتی غیرمسلمانان داده نشده است.


وی از تخریب این گورستان به شدن انتقاد و افزوده که جمهوری اسلامی «با قبرها هم برخورد می‌کند.»

کانون مدافعان حقوق بشر که از هفته‌های گذشته، تحت فشار‌های شدید مقام‌های امنیتی و قضایی قرار دارد، در اطلاعیه خود تصریح کرده است که «حفظ حرمت درگذشتگان وظیفه همگان از جمله مسئولان حکومتی است.»

این کانون همچنین از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته که «هرچه سریع تر نسبت به اعاده وضع و بازسازی محل و جبران اقدام‌های خلاف قانون یاد شده، تصمیم شایسته اتخاذ کنند.»

گورستان خاوران قطعه زمینی در جنوب شرقی شهر تهران است که بسیاری از قربانیان کشتار‌ سال ۱۳۶۷ در جمهوری اسلامی در آن، دفن شده‌اند.

«طرح سازماندهی و بازسازی» این گورستان که از سال ۱۳۸۴ آغاز شده با مخالف بازماندگان قربانیان مواجه شده است.

Share
در همین رابطه:
«جمهوری اسلامی با قبرها هم برخورد می‌کند»
هشدار عفو بین‌الملل درباره تخریب خاوران

نظرهای خوانندگان

این کانون حقوق بشر برا جنگ غزه کجا بود؟
هزار هزار ادم زنده دارن تو کل دنیا تیکه پاره میشن برا حفظ قدرت و پول یکی صداش در نمیاد
حالا برا مرده بیانیه میدن

-- سید محمود ، Jan 25, 2009 در ساعت 05:00 PM

جناب سعید محمود این سازمان بارها رفتار اسراییل در غزه را محکوم کرد و اما جواب به شما:
اگر ایرانی هستی نگری به فقر و بدبختی و ناعدالتی به کشور خودت بینداز و اگر فکر میکنی که همه شرایط خوب است بعد به فکر غزه باش.
و اما اگر شیعه هستی به فکر زمانی باش که صدام به ایران حمله کرد و مردمان غزه پشت سر او بودند یا جنایاتی را ببین که با دستور صدام و با دستان فلسطینیها و مجاهدین بر ضد شییعیان عراق رخ داد.
اگر بسیجی و معتقد به راه امام حسینی برو مطالعه کن یا برو ببین که فلسطینیها با تفکر حماس چه بلایی بر سر شیعیان کشورهای خلیج فارس اوردند و برو تحقیق کن که چه کسانی امام حسین را شهید کردند.
اگر هیچ کدام از اینها نیستی و عرب و عرب دوست هستی برو غزه و به جای تهمت زدن برای ایده الت مبارزه کن و دست از سر ما ایرانیها بردار. برات هم ارزوی موفقییت داریم.
ما شهدای راه ازادی را دوست داریم چه کسانی که در جنگ با عراق (و بعضی ها به دست فلسطینیها) شهید شدند و چه کسانی که به دست عوامل ج ا. تاریخ با ما است و ٣ هزار سال است که ایرانی سربلند است و سربلند خواهد بود.

-- Nam ، Jan 26, 2009 در ساعت 05:00 PM