رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۸۷

لاهیجی: برای برادران علائی جرم تراشیده‌اند

عبدالکریم لاهیجی نایب رئیس فدراسیون جوامع حقوق بشر می‌گوید که مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی برای برادران علایی «جرم تراشیده‌اند.»

آرش و کامیار علائی دو برادر پزشک، از سوی دادگاه انقلاب تهران به ترتیب به شش و سه سال زندان محکوم شده‌اند.

اتهام این افراد عضویت در شبکه‌ای که قصد «براندازی نرم جمهوری اسلامی» را داشته، عنوان شده است.

آقای لاهیجی در گفتگو با رادیو زمانه با اظهار تعجب از جعل عنوانی به نام «براندازی نرم» می‌گوید که طرح اتهامات بر این اساس، فاقد وجاهت «حقوقی، قانونی و منطقی» است.

«مخالفت با جمهوری اسلامی حق تمام مردم ایران است و کسی به صرف این‌که با گفتگو و انتشار مطلبی، مخالفت خود را با این نظام اعلام کرده باشد، نباید دستگیر و مجازات شود»

به اعتقاد این حقوق‌دان و فعال حقوق بشر، برادران علایی جرمی مرتکب نشده‌اند و مقام‌های قضایی و امنیتی برای این دو برادر «پاپوش» درست کرده‌اند.

آقای لاهیجی در عین حال گفت که مخالفت با جمهوری اسلامی حق تمام مردم ایران است و کسی به صرف این‌که با گفتگو و انتشار مطلبی، مخالفت خود را با این نظام اعلام کرده باشد، نباید دستگیر و مجازات شود.

پزشکان مدافع حقوق بشر، دیده‌بان حقوق بشر و کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با صدور اطلاعیه مشترکی به حبس برادران علایی اعتراض کرده‌اند.

آنها در اطلاعیه خود آورده‌اند که «اتهام توطئه براندازی به ناحق علیه برادران علایی مطرح شده، در حالی‌که آنها امکان کافی برای دفاع از خودشان در اختیار نداشته‌اند.»

دادگاه انقلاب شنبه گذشته اعلام کرد که چهار عضو یک «شبکه براندازی نرم» را محاکمه کرده است.
هویت دو تن از این افراد تاکنون مشخص نشده است.

Share
در همین رابطه:
«پخش اعترافات متهمان شبکه براندازی»