تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۳۸۵ • چاپ کنید    

اقتباس تازه بی بی سی از رمان جين اير

جين اير نوشته شارلوت برونته هميشه مورد توجه سينماگران بوده و بيش از هر رمان ديگری مورد اقتباس سينمائی و تلويزيونی قرار گرفته
است. تا کنون 17 فيلم سينمائی از روی اين رمان ساخته شده که نخستين آن مربوط به 1910 است که در واقع اولين نسخه سينمائی صامت از اين داستان است.230px-Janeeyrepenguin.jpg

در نظرخواهی اخير برنامه راديوئی جذاب و پرمخاطب Woman’s Hour که هر روز ساعت 10 صبح توسط مجری توانا و مسلط آن جنی مری در راديو فور اجرا می شود، رمان جين اير به عنوان بهترين رمان از سوی مخاطبان اين برنامه که طبيعتا بيشتر آنها زنان هستند انتخاب شده است. اين رمان که روايتی رمانتيک از رابطه عاشقانه عجيب و غير متعارف دختری جوان و زيبا به مردی عبوس و بد اخلاق است که دو برابر او سن دارد، يکی از محبوب ترين و پرفروش ترين رمان های قرن نوزدهمی بريتانياست که از نخستين چاپ آن در 1847 تا کنون بارها تجديد چاپ شده است. چنين به نظر می رسد که زنان بيشترين رابطه را با کاراکتر اصلی آن يعنی جين اير و عشق عميق او به راچستر برقرار می کنند و نسبت به او همذات پنداری دارند.

تلويزيون بی بی سی يک، اخيرا اقتباس تازه ای براساس اين رمان انجام داده که نخستين قسمت آن شب يکشنبه از اين شبکه پخش شده است. سوزانا وايت که اين اقتباس را برای بی بی سی انجام داده می گويد: راچستر مردی است که در رويای هر زنی وجود دارد. مردی که گذشته وحشتناکی داشته و سرکش و مهارنشدنی به نظر می رسد اگرچه در پايان به وسيله جين زيبا و جوان رام می شود.
توبی استيفنس که نقش راچستر را بازی می کند معتقد است که اين داستان به نحوی باورنکردنی متقاعد کننده است. روث ويلسن، بازيگر تازه کاری که نقش جين اير را بازی می کند در باره نقش خود می گويد: اين رمان محبوب مادر من و بسياری از دوست هايش بود. وقتی مادرم شنيد که می خواهم اين نقش را بازی کنم از خوشحالی شروع کرد به رقصيدن دور اتاق.

به اعتقاد سوزانا وايت، کارگردان مجموعه، عليرغم کلاسيک بودن رمان، شخصيت اصلی آن يعنی جين، زنی کاملا مدرن، قوی و مستقل است. شخصيتی که همه می توانند با او ارتباط برقرار کنند. او دختری است که همواره اميال اش را سرکوب کرده است اما در نهايت به وسيله مردی مرموز، ظالم و افسرده نجات می يابد. در نيمه اول داستان آنها هيچ در باره عشق خود به هم نمی گويند. آنها ساعت ها با هم می رقصند بدون اينکه احساسات واقعی خود را برملا کنند. رابطه آنها تکان دهنده و در عين حال اعصاب خردکن است.

وايت در باره اقتباس خود از اين رمان می گويد: برای هر فيلمسازی اول اين سوال مطرح است که چگونه آن را بسازد که تازه و متفاوت با همه اقتباس های قبلی به نظر برسد اما من وقتی شروع کردم دريافتم که هر نسلی می تواند ورسيون خاص خودش را از اين داستان ارائه کند.

در ميان نسخه های سينمائی که از روی جين اير ساخته شده اند، نسخه سال 1944 رابرت استيونسن با بازيگری اورسون ولز در
نقش راچستر و جون فونتين در نقش جين اير، شهرت بيشتری دارد. آخرين اقتباس سينمائی از روی اين رمان را فرانکو زفيرلی فيلمساز ايتاليائی در سال 1996 انجام داده که ويليام هارت و شارلوت گينزبورگ نقش های اصلی آن را ايفا می کردند.

نظر بدهید

(نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.)


(نشانی ایمیل‌تان نزد ما مانده، منتشر نمی‌شود)