رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۳ مهر ۱۳۸۹

انفجار در مراسم رژه نيروهای مسلح در مهاباد

بر اثر انفجار يک بمب در جريان برگزاری رژه نيروهای مسلح به مناسبت «هفته دفاع مقدس» در شهر مهاباد ١٢ نفر کشته و ٨١ تن ديگر زخمی شدند. گفته می‌شود قربانيان اصلی زنان و کودکان بوده‌اند.

به گزارش شبکه خبری العالم، بيشتر قربانيان اين انفجار زنان و کودکان بوده‌اند.


مواد منفجره درون يک ساک جاسازی شده بود و انفجار زمانی روی داد که مردم در حال تماشای رژه نظاميان بودند.

اين حادثه در ساعت ۱۰ و ۲۰ دقيقه صبح روز چهارشنبه به وقوع پيوست.

خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) تعداد کشته شدگان اين حادثه را ١٢ نفر اعلام کرد.

هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت انفجار امروز را به عهده نگرفته است

اين خبرگزاری به نقل از علی نيکبخت، مدير کل امور سياسی استان آذربايجان نوشت: «اين انفجار تروريستی در بين هموطنان به‌وقوع پيوست.»

همچنين وحيد جلال‌زاده، استاندار آذربايجان غربی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهارداشت: «متأسفانه ضد انقلاب اين بار در روزهای بزرگداشت اوج اقتدار نيروهای نظامی به مردم حمله کرده است.»

جلال‌زاده افزود: «اين حادثه توسط ضد انقلاب در بين بانوان حاضر در مراسم سان و رژه نيروهای مسلح روی داده است.»

استاندار آذربايجان غربی گفت: «مجروحان اين حادثه به بيمارستان منتقل شده‌اند و امدادرسانی ادامه دارد.»

به گفته استاندار آذربايجان غربی «بيشترين مجروحين و شهدای اين حادثه را بانوان تشکيل می‌دهند و نيروهای نظامی حاضر در مراسم نيز هيچ‌گونه آسيبی نديده‌اند.»

همچنين استاندار آذربايجان غربی در گفت‌وگو با ايسنا از کشته شدن هفت نفر و مجروح شدن ۲۰ نفر خبر داد.

به گزارش مهر، سردار نصرتی، فرمانده نيروهای انتظامی استان آذربايجان غربی اعلام کرد: «اين انفجار در بين جمعيت بانوان که برای تماشای رژه اقتدار نيروهای مسلح به مراسم آمده بودند روی داده است. هنوز نوع انفجار، تعداد دقيق مجروح و کشته‌شدگان و علل و عوامل اين حادثه خبری منتشر نشده است.»

اين خبرگزاری نوشته است: «برخی منابع از دست داشتن عوامل گروهک‌های ضد انقلاب خبر می‌دهند.»

به نوشته ايسنا، جمعيت هلال احمر استان آذربايجان غربی از اعزام پنج تيم عملياتی امداد و نجات در پی وقوع انفجار در مراسم رژه نيروهای مسلح در مهاباد خبر داد.

کليه تيم‌های عملياتی از شهرستان‌های شاهزند، مياندوآب و اروميه به مهاباد اعزام شده‌اند.

برخی از صاحب‌نظران سياسی اين انفجار را در ادامه درگیری‌های مسلحانه چند روز اخیر در شهر سقز، واقع در کردستان ايران، ارزيابی می‌کنند. طی اين درگيری‌ها چند مأمور انتظامی و یک کودک جان خود را از دست دادند.

هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت انفجار امروز را به عهده نگرفته است.

امروز ۳۱ شهريورماه به مناسبت سالروز آغاز جنگ ايران و عراق که هفته نخست آن در جمهوری اسلامی ايران «هفته دفاع مقدس» ناميده می‌شود، مراسم رژه نيروهای مسلح اين کشور در شهرهای مختلف برگزار شد.

جنگ ايران و عراق از شهريور ۱۳۵۹ تا مرداد ۱۳۶۷ ادامه داشت.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

این است آینده مملکتی که مردمش از صحنه سیاست با سیاست بازیهای حکومت و اپوزیسیون خارج شوند . حالا زمینه برای کفتاران و گرگها فراهم میشود . بمب ، ترور ، آدم ربایی ، ...
در انتظار ایران است . چیزی به مراتب بدتر از عراق و افغانستان . مهم نیست کی چه کسی را متهم کند . اصلا اهمیت ندارد که چه کسی این کارها را میکند . مهم این است که زمینه کار فراهم شده است . روشنفکران و فعالین سیاسی و اصحاب رسانه ها میتوانند سالها در گوشه ای بنشینند و تحلیل های گوناگون سر هم کنند . انگشت اتهام به سوی حکومت ، امریکا ، القاعده ، کردها مجاهدین ، تجزیه طلب ها ، عربستان ، ..... دراز کنند . سر سوزنی فرق نخواهد کرد . ایران آبستن حوادث بی رحمانه است که همه ما در به وجود آوردن ان مسوولیم.
نگاهی به ترکیه ، مالزی ، کره جنوبی ، تایوان ، ..... که هیچ نگاهی به ویتنام هم می تواند ما را به اشتباه خود در مانع شدن از برقراری ارتباط حکومت با امریکا با رویای تغییر حکومت وقف کند .

-- iranestan ، Sep 22, 2010 در ساعت 12:11 PM

این کار خودشان است. کار سپاه است. کار خامنه ای ست. کار روحانیت. سینما رکس آبادان است.

-- بدون نام ، Sep 22, 2010 در ساعت 12:11 PM

کار خود حکومت بوده چرا بين زنان و بچه ها ي کرد منفجر شده نه در محل نيروهاي اعزامي سرکوب؟!

-- ahmad ، Sep 22, 2010 در ساعت 12:11 PM

کار ایادی استکبار است

-- حسن ، Sep 25, 2010 در ساعت 12:11 PM