رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۲۳ شهریور ۱۳۸۹

احمد قابل بازداشت شد

احمد قابل، پژوهشگر دینی و آقای محسنی، مسئول دفتر میرحسین موسوی در ایران بازداشت شدند.

به گزارش تارنماهای مخالفان دولت در ایران، احمد قابل صبح امروز پس از مراجعه به شعبه بازپرسی ۹۰۳ دادگاه انقلاب مشهد بازداشت و به زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شد.


دلیل بازداشت قابل فعالیت‌های اخیر او اعلام شده است.

احمد قابل، سوم شهریورماه جاری در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران تأیید کرد که در ١٧٠روزی که در زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی بوده، از طریق سربازان زندان متوجه شده که ٥٠ نفر در این زندان اعدام شده‌اند.

اخیراً خبرهایی درباره «اعدام‌های دسته‌جمعی» متمهان مواد مخدر در زندان وکیل‌آباد مشهد منتشر شده است.

موج بازداشت‌ها پس از اعتراض مخالفان به روند برگزاری انتخابات ٢٢ خرداد ١٣٨٨ و «تقلبی» خواندن آن آغاز شد

قابل روز ٢١ خرداد ٨٩ با سپردن وثیقه ٥٠ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود. وی ٢٩ آذر ٨٨ در حالی که قصد داشت برای شرکت در مراسم خاکسپاری آیت‌الله حسین‌علی منتظری به قم برود، بازداشت شده بود.

همچنین روز گذشته آقای محسنی، مسئول دفتر میرحسین موسوی یکی از رهبران مخالفان دولت ایران نیز بازداشت شد.

تارنمای کلمه که اخبار و دیدگاه‌های موسوی را منتشر می‌کند، هدف از بازداشت محسنی را «آغاز دور تازه فشارهای امنیتی بر موسوی» اعلام کرد. دلیل بازداشت مسئول دفتر موسوی اعلام نشده است.

از هفته گذشته ماموران امنیتی از مراجعه برخی افراد به منزل موسوی جلوگیری کرده‌اند.

میرحسین موسوی روز گذشته در واکنش به این اتفاق گفت که «فشارهای امنیتی مشکل صاحبان قدرت را حل نمی‌کند.»

امروز همچنین اعلام شد که فاطمه نصیرپور، سردبیر نشریه دانشجویی «آذربایجان قاینی» به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از سوی دادگاه انقلاب مرند به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

نصیرپور، اسفندماه سال گذشته بازداشت شده بود.

پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال گذشته ایران، ده‌ها فعال سیاسی، دانشجو، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زن و حقوق بشر در ایران بازداشت شدند.

اتهام شمار زیادی از بازداشت‌شدگان «اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» اعلام شده است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی از رهبران مخالفان دولت بارها خواهان آزادی زندانیان سیاسی و پایان یافتن «فضای امنیتی حاکم بر ایران» شده‌اند.

٢٦ تیر سال گذشته نیز آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران در نماز جمعه تهران با «بحرانی» خواندن شرایط این کشور، خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد.

با این حال تاکنون قوه قضاییه ایران و نهادهای امنیتی این کشور نه تنها زندانیان سیاسی را آزاد نکرده‌اند بلکه مرخصی برخی از زندانیان را نیز لغو کرده‌اند و آن را به زندان بازگردانده‌اند.

موج بازداشت‌ها پس از اعتراض مخالفان به روند برگزاری انتخابات ٢٢ خرداد ١٣٨٨ و «تقلبی» خواندن آن آغاز شد.

مخالفان، حکومت ایران را به «مهندسی انتخابات ریاست‌جمهوری» و «دخالت سپاه و نیروهای امنیتی» متهم می‌کنند اما مقامات ایران این گفته مخالفان را «فتنه‌گری» می‌خوانند.

Share/Save/Bookmark