رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۱۰ شهریور ۱۳۸۹

نسرين ستوده به دادگاه احضار شد

نسرين ستوده، عضو کانون مدافعان حقوق بشر و وکيل گروهی از بازداشت‌شدگان وقايع پس از انتخابات اخير ايران با بازرسی همزمان خانه و محل کارش، به دادگاه احضار شد.

به گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران، اين وکيل دادگستری به دو اتهام «اقدام عليه امنيت کشور» و «تبليغ عليه نظام جمهوری اسلامی» به دادگاه فراخوانده شد.


وی موظف است ظرف سه روز آينده به دادسرای مستقر در زندان اوين مراجعه کند.

نسرين ستوده در گفت‌وگو با اين کمپين چنين اتهام‌هايی را «مضحک» خواند و اعلام کرد که ماموران چهار ماه پيش در تماس تلفنی گفته‌اند از پرونده شيرين عبادی کنار بکشد وگرنه «دچار مشکل خواهد شد.»

اين وکيل دادگستری به دو اتهام «اقدام عليه امنيت کشور» و «تبليغ عليه نظام جمهوری اسلامی» به دادگاه فراخوانده شد

ماموران امنيتی پس از بازرسی همزمان خانه‌ و محل کار اين وکيل دادگستری و ضبط پرونده‌های کاری و کامپيوترهای شخصی وی، حکم احضاريه‌ را به وی ابلاغ کردند.

خانم ستوده اظهار داشت که دفتر کار و منزل وی «با حکمی از سوی دادسرای مستقر در زندان اوين و امضای آقای فراهانی» به مدت چهار ساعت مورد بازرسی قرار گرفته است.

نسرين ستوده معتقد است دليل احضار وی به دادگاه وکالت برخی از فعالان حقوق بشر از جمله شيرين عبادی، همسر و خواهر وی، عيسی سحرخيز، مرتضی کاظميان، کيوان صميمی، حشمت‌الله طبرزدی و گروهی از بازداشت شدگان وقايع پس از انتخابات بحث‌برانگيز دهمين دوره رياست جمهوری در ايران است.

خانم ستوده اعلام کرد که در صورت دستگيری، وی، به لحاظ قانونی همچنان وکيل موکلان خود باقی خواهد ماند.

نسرين ستوده فارغ‌التحصيل حقوق بين‌الملل است و مدارک ليسانس و فوق ليسانس‌اش را از دانشگاه شهيد بهشتی دريافت کرده است.

وی در روزنامه‌هايی چون توس و نشاط مطالب حقوقی می‌نوشت و در سال ۱۳۸۲، کار خود را به طور رسمی به عنوان وکيل دادگستری آغاز کرد.

Share/Save/Bookmark