رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۵ شهریور ۱۳۸۹

منابع بانک‌های ايرانی از اروپا خارج شد

محمود بهمنی، رئيس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران، اعلام کرد که منابع بانک‌های ايرانی از اروپا خارج شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئيس بانک مرکزی بلوکه کردن منابع برخی از بانک‌ها را توسط اتحاديه اروپا «بی‌تاثير» دانست.


وی گفت: «بانک مرکزی از ۶ ماه قبل تمام اين اتفاقات را پيش‌بينی کرده و اقدامات لازم برای مقابله با آن‌ها را به اجرا گذاشته بود.»


«در صورتی که واردات کشور کنترل شود، در شرايط تحريمی به نفع ذخاير ارزی خواهد بود.»

محمود بهمنی در مورد بلوکه شدن منابع برخی از بانک‌های کشور از جمله بانک صادرات در اتحاديه اروپا،‌ اظهار داشت: «بانک مرکزی قبلاً ليست منابع بانک‌ها را اعلام و حساب‌های موجود در اروپا را منتقل کرده بود.»


به گفته وی، در حال حاضر «هيچ مشکلی» برای بانک‌های کشور در خصوص بلوکه کردن منابع توسط اتحاديه اروپا وجود ندارد.رئيس بانک مرکزی ايران گفت: «در صورتی که واردات کشور کنترل شود، در شرايط تحريمی به نفع ذخاير ارزی خواهد بود.»وی کاهش مصرف کالاهای وارداتی را «راهکار اصلی مقابله با تحريم‌های بين‌المللی» عنوان کرد.

محمود بهمنی در مورد تغيير در سبد ارزی افزود: «هر وقت احساس کنيم کدام ارز به صلاح کشور است همان لحظه در مورد آن بررسی می‌کنيم.»

تحريم بانک‌های ايران توسط اتحاديه اروپا در روز دوشنبه، سوم تيرماه، ۱۳۸۷ توسط وزرای کشاورزی و شيلات ۲۷ کشور عضو اين اتحاديه گرفته شد که طبق آن کليه عمليات بانکی سه شعبه اصلی بانک ملی ايران در اروپا، شامل لندن، هامبورگ و پاريس به تصويب رسيد .


همچنين در تحريم‌های اعلام شده اتحاديه اروپا در روز سه‌شنبه ۵ مردادماه امسال نيز بانک ملی ايران و کليه شعب و موسسات وابسته به آن مشمول تحريم‌های تازه اتحاديه اروپا قرار گرفتند.

روز يکشنبه ۲۴ مردادماه امسال، محمد جهرمی، مدير عامل بانک صادرات نيز اعلام کرد «تمام وجوه شعب بانک صادرات در اروپا بلوکه شده است.»

جهرمی در همين حال افزود: «در خصوص منابع بلوکه شده نيز بايد گفت تعهدات ما نسبت به منابعی که داريم چندين برابر است. يعنی ما نه‌تنها در اين تحريم ضرری از نظر بلوکه شدن منابعمان نمی‌کنيم بلکه آن‌ها بايد مراقب باشند بدهی ما به خودشان را با باز کردن سيستم وصول کنند.»

Share/Save/Bookmark