رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۲۶ خرداد ۱۳۸۹

آیت‌الله صانعی: دفاع از خود محاربه نیست

آیت‌الله صانعی، یکی از مراجع تقلید شیعه روز گذشته (چهارشنبه) در پاسخ به استفتایی در رابطه با حکم محاربه، گفت که «اعتراض به حکومت و رفتار آن» مشمول محاربه نمی‌شود.

در این فتوا که در وب‌سایت رسمی وی منتشر شده آمده‌ است: «هرگاه جمعیتی متشکل به اَعمال حکومت و رفتار آن اعتراض داشته باشند و اعتراض خودشان را بیان کنند، قطعاً محارب نیستند.»


آیت‌الله صانعی

بنا به این فتوا، عمل معترضان مشمول عنوان «دفاع از حقوقشان و تظلم از ظلمی است که بر آن‌ها رفته» و این دفاع «جایز» و این دفاع در برخی مراحل «واجب» است.

آیت‌الله صانعی «محارب» دانستن این افراد و مجازات اعدام برای آن‌ها را از مصادیق «افتراء به اسلام» و «از اکبر کبائر» (بزرگ‌ترین گناهان کبیره) دانسته‌است.

به گفته وی برای فرد محارب در صورت اثبات این اتهام، چهار مجازات در اسلام در نظر گرفته شده‌است که مجازات مرگ را باید در موارد بسیار «نادر» همچون عملیات تروریستی به‌کار برد.

آیت‌الله صانعی «محارب» دانستن معترضان و مجازات اعدام برای آن‌ها را از مصادیق «افتراء به اسلام و از اکبر کبائر» دانسته‌است

مصطفی نجار، وزیر کشور ایران چندی پیش گفت که افراد شرکت‌کننده در «اغتشاشات» حکم محارب دارند و با افراد «محارب» همان‌طور که «علما و قوه قضائیه» گفته‌اند برخورد خواهد شد.

دادگاه انقلاب تا کنون ۱۳ نفر از معترضان را به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم کرده‌است. مقامات قضایی ایران از اجرای این احکام در صورت تأئید دادگاه تجدیدنظر خبر داده‌اند.

مکارم شیرازی: حکم محاربه برای معترضان نداده‌ام
دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی با صدور بیانیه‌ای صدور فتوا از سوی این مرجع تقلید شیعه، مبنی بر «محارب بودن» معترضان روز عاشورا را تکذیب کرد.

وب‌سایت ندای سبز آزادی، چندی پیش، از صدور حکم اعدام برای محمدامین ولیان یکی از دستگیرشدگان روز عاشورا در تهران، بر اساس فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی خبر داده بود.

این وب‌سایت نزدیک به جنبش سبز، پس از انتشار این بیانیه، بار دیگر بر «صحت» خبر منتشر شده در این تارنما تأکید کرده‌است.

آیت‌الله مکارم شیرازی می‌گوید که «مطلقاً» فتوای محاربه برای معترضان حاضر در اعتراضات روز عاشورا نداده‌است.

در بخشی از این بیانیه آمده‌است: «بعضی از جوان‌ها تحت تأثیر هیجانات خاصی دست به بعضی از خشونت‌ها زده‌اند که باید آن‌ها را ارشاد و راهنمایی کرد و در صورتی‌که وابسته به گروهای خاص فاسد و مفسد بیگانه نباشند، مشمول عفو واقع شوند.»

آیت‌الله مکارم شیرازی، می‌گوید که «مطلقاً» فتوای محاربه برای معترضان حاضر در اعتراضات روز عاشورا نداده‌است

حکم اعدام محمدامین ولیان، دانشجوی دانشگاه دامغان هفته جاری از سوی دادگاه تجدیدنظر تأئید شد. گفته می‌شود تصویری که این جوان ۲۰ ساله را در حال پرتاب سنگ نشان می‌دهد، مبنای صدور این حکم قرار گرفته‌است.

روز عاشورا، ششم دی‌ماه جاری، شماری از مخالفان دولت با حضور در خیابان‌ها بار دیگر اعتراض خود را به «تقلب» در دهمین انتخابات ریاست جمهوری و رویدادهای پس از آن اعلام کردند.

در جریان درگیری‌های این روز، دست کم هشت نفر از مخالفان دولت کشته شده و بیش از ۵۰۰ نفر بازداشت شدند.

Share/Save/Bookmark

نظرهای خوانندگان

این آقایان لازم است بگویند از جهت کدام آیه در قرآن القاب دینی برای خود برگزیده و عنوان« آیت الله» را با خود حمل می کنند؟؟ آیا چنین عملی خود محاربه نیست؟؟؟
آیه های ٣٦ تا ٤٠ از سوره ٦٨ در قرآن::
شما را چه شده چگونه داورى مى‏كنيد
يا شما را كتابى هست كه در آن فرا مى‏گيريد
كه هر چه را برمى‏گزينيد براى شما در آن خواهد بود
يا اينكه شما تا روز قيامت [از ما] سوگندهايى رسا گرفته‏ايد كه هر چه دلتان خواست‏حكم كنيد
از آنان بپرس كدامشان ضامن اين [ادعا] يند

-- بدون نام ، Mar 4, 2010 در ساعت 04:14 PM

اگر این گونه باشد که جوانی را در ایران به خاطر در دست داشتن سنگ اعدام کنند اسراییل حق دارد برادران فلسطینی سنگ بران ما را هزاران بار اعدام نماید.

-- بدون نام ، Mar 4, 2010 در ساعت 04:14 PM

با این حساب رفتار اسراییل با فلسطینیان سنگ بران بسیار انسانی است.

-- بدون نام ، Mar 4, 2010 در ساعت 04:14 PM

آفرین بر آیت الله صانعی. شفافیت مخصوصاً در این مورد به جنبش مردم ایران کمک می کند. محارب آنکسانی هستند که در مردم ایجاد رعب و وحشت می کنند، مثل بسیجی ها، لباس شخصی های وابسته به سپاه پاسداران، سپاه پاسداران، گروه های دیگر فشار وابسته به سپاه و رهبری. محاربین اصلی شخص علی خامنه ای و سرداران سپاه پاسداران هستند.

-- شادی.خ ، Mar 5, 2010 در ساعت 04:14 PM

درود به ایت اله صانعی. درد و بلای شما بخورد توی سر اخوندهای مزدور
در ضمن اگر یک نفر لیاقت ایت الهی در این رژیم داشته باشد یوسف صانعی است تاچشم حسود کور.
حداقل با فتواهایش دردی از مردم دوا میکند.

-- بدون نام ، Mar 5, 2010 در ساعت 04:14 PM

در تمامی کشورهای متمدن تهدید به قتل جرمی جنائی است به امید روزی که هیچ آخوندی به خود جرات صدور حکم قتل ندهد

-- بدون نام ، Mar 5, 2010 در ساعت 04:14 PM

چطوره پیشنهاد بدیم همه مون رو بکشن و راحتمون کنن

-- یاور ، Jun 16, 2010 در ساعت 04:14 PM