رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۸ خرداد ۱۳۸۸

آمریکا به دخالت در انفجار زاهدان متهم شد

یک مقام محلی سیستان و بلوچستان، آمریکا را به دست داشتن در انفجار شب گذشته زاهدان متهم کرد.

جلال سیاح، معاون سیاسی-امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان، گفت: «با توجه به اطلاعات به دست آمده، اجیر شدن عوامل حادثه تروریستی زاهدان‌ توسط آمریکا و ایادی استکبار مورد تأئید قرار گرفته است‌.»

روز گذشته، پنج‌شنبه، یک بمب قوی در ساعت ۱۹:۳۰، در مسجد امیرالمؤمنین شهر زاهدان در جنوب شرقی ایران منفجر شد که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، این مقام محلی هدف از انفجار شب گذشته را «ایجاد منازعه مذهبی، رعب و وحشت و تحت‌الشعاع قرار دادن جریان انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرده‌ است.»

وی با اشاره به دستگیری سه نفر از عوامل این حادثه، اظهار داشت که این افراد «از مرزهای ایران نفوذ کرده‌اند» و «از سوی قدرت‌های خارجی هدایت شده‌اند.»

از سوی دیگر حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان در مجلس احتمال دست داشتن «وهابیون» در این انفجار را مطرح کرد.

حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان در مجلس نیز، احتمال دست داشتن «وهابیون» در این انفجار را مطرح کرد

وی گفت: «در این حادثه مسئله قومیتی وجود نداشته‌است و به احتمال زیاد وهابیون این جنایت را انجام داده‌اند.»

رئیس دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان نیز از احتمال مرتبط بودن دستگیرشدگان این حادثه با آن‌چه «گروهک‌های ضدانقلاب» نامید خبر داد.

وی با اشاره به نقش گروه مالک در انفجارهای پیشین این استان، گفت: «هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم که این انفجار توسط این گروهک انجام شده باشد.»

گروه مالک (عبدالمالک ریگی) از افراد مسلحی تشکیل شده که در جنوب شرق ایران تاکنون مسئولیت چندین مورد آدم‌ربایی و حمله مسلحانه به نیروهای نظامی و انتظامی را به عهده گرفته است.

مقامات وزارت اطلاعات هنوز خبری درباره مسببان این حادثه منتشر نکرده‌اند. هیچ گروه و سازمانی نیز تا کنون مسئولیت انفجار شهر زاهدان را بر عهده نگرفته ‌است.

افزایش تعداد جان‌باختگان
منابع محلی همچنین از افزایش تعداد جان‌باختگان این انفجار خبر داده‌اند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران سیستان و بلوچستان تعداد جان‌باختگان این حادثه را ۲۳ نفر اعلام کرده ‌است.

به گفته مسئول «اتاق بحران مرکز مدیریت حوادث غیرمترقبه و فوریت‌های پزشکی»، ۱۸۲ نفر در این حادثه مجروح شده‌اند.

بنا به این گزارش با مداوای ۸۷ نفر از مجروحان، هم‌اینک ۹۵ نفر از زخمی‌شدگان این بمب‌گذاری در بیمارستان‌های زاهدان بستری هستند.

علی‌محمد آزاد، استاندار سیستان و بلوچستان در مصاحبه‌ای اولیه با تلویزیون دولتی ایران، شمار کشته‌شدگان را ۱۵ نفر و تعداد زخمیان را ۵۰ نفر ذکر کرد. وی در مصاحبه دوم خود که بامداد جمعه انجام شد، از درگذشت چهار نفر دیگر از مجروحان خبر داد که بدین ترتیب، شمار کشته‌شدگان به ۱۹ نفر رسید.

بنا به گزارش بنیاد شهید استان سیستان و بلوچستان، شش نفر از مجروحان بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان جان خود را از دست داده‌اند.

در پی این انفجار سه روز عزای عمومی در سیستان و بلوچستان اعلام شده‌است.
میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محسن رضایی نامزدهای ریاست جمهوری طی بیانیه‌های جداگانه‌ای این انفجار را محکوم کرده‌اند.

مسجد علی ابن ابی‌طالب زاهدان پس از مسجد جامع این شهر، دومین مسجد اصلی شیعیان است. شمار زیادی از سنیان نیز در این شهر زندگی می‌کنند.

پیش از این نیز بمب‌گذاری‌هایی در شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان ایران رخ داده‌ است.

Share


در همین رابطه:
«دستگیری عوامل بمب‌گذاری زاهدان»