رادیو زمانه

تاریخ انتشار مطلب: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۸

خانه‌های مجردی تهران «جمع می‌شود»

سردار عزیزالله رجب‌زاده فرمانده انتظامی تهران بزرگ از جمع‌آوری خانه‌های مجردی در راستای طرح انضباط اجتماعی خبر داد.

به گفته آقای رجب‌زاده، جمع‌آوری خانه‌های مجردی، بخشی از طرح انضباط اجتماعی است که از پنج‌شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه در منطقه ۱۲ تهران آغاز شده‌ است.
وی گفت که این طرح تا پایان سال در تمام مناطق تهران اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، خانه‌های مجردی این منطقه را عامل اصلی «تجمع تبهکاران» عنوان کرد.

وی افزود: «پلیس امنیت درحال شناسایی این اماکن است و از روز آینده، کار پاکسازی آنها آغاز می‌شود.»

رجب‌زاده ادامه داد: «طرح انضباط اجتماعی تا نهادینه شدن نتایج ادامه خواهد داشت و کوتاه مدت نخواهد بود.»

سرهنگ خانچرلی، معاون عملیات پلیس تهران بزرگ اعلام کرده که از «ماجرا بی‌خبر» است و هیچ موضوعی درباره جمع‌آوری خانه‌های مجردی مطرح نشده ‌است

گزارش دیگری نیز حاکی است که مجید نصیرپور، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در واکنش به این طرح گفت: «پلیس باید تعریف خود را از خانه‌های مجردی ارائه کند.»

وی تاکید کرد: «قانون اساسی و شرع اجازه نمی‌دهد که حاکمیت وارد زندگی خصوصی مردم شود.»
به گفته این نماینده مجلس، اگر در جایی جرمی اتفاق بیفتد، «فرقی نمی‌کند که این اتفاق در خانه مجردی و یا خانه متأهلی صورت گیرد و باید متناسب با جرم برخورد شود.»

ایسنا همچنین از بی‌اطلاعی مسئولان نیروی انتظامی از چگونگی اجرای این طرح خبر داده‌است.
سرهنگ خانچرلی، معاون عملیات پلیس تهران بزرگ اعلام کرده که از «ماجرا بی‌خبر» است و هیچ موضوعی درباره جمع‌آوری خانه‌های مجردی مطرح نشده ‌است.

سردار ساجدی‌نیا، معاون عملیات نیروی انتظامی نیز ضمن اظهار بی‌اطلاعی از چگونگی اجرای این طرح گفت: «اجرای چنین طرحی در قالب طرح انضباط اجتماعی در دستور کار پلیس قرار دارد و بر این اساس، پلیس بیشتر به بیغوله‌های جرم‌خیز توجه خواهد کرد.»

پلیس تهران از دو سال پیش نیز طرحی را با عنوان «امنیت اجتماعی» آغاز کرده‌است. مراحل نخستین طرح بیشتر بر پوشش زنان تمرکز داشت و در مراحل بعدی جمع‌آوری معتادان و «اراذل و اوباش»، بازرسی فروشگاه‌های لباس و آرایشگاه‌های مردانه نیز در دستور کار نیروی انتظامی قرار گرفت.

این طرح با انتقادات بسیاری از سوی مردم و رسانه‌ها مواجه شده ‌است. مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو کاندیدای اصلاح‌طلب دهمین انتخابات ریاست جمهوری وعده داده‌اند در صورت احراز پست ریاست جمهوری، گشت‌های ارشاد را که بخشی از طرح امنیت اجتماعی است، جمع می‌کنند.

گشت‌های ارشاد به منظور برخورد با آنچه «بدحجابی» عنوان می‌شود، ایجاد شده و وظیفه تذکر و بازداشت زنانی را که پوشش آنها مطابق با معیارهای پلیس نباشد، بر عهده دارند.

Share

نظرهای خوانندگان

مضحک تر از این نمیشه. شاید اهداف انتخاباتی در کار است. پس دانشجویانی که خانه گرفته اند باید یا زیر پل بخوابند یا قید تحصیل را بزنند بروند بیخ دل ننه شان.

-- شیما ، May 2, 2009 در ساعت 08:00 AM

با خارج شدن بسیاری از کارگران افغانی از ایران کارگران کرد جای آنان را در تهران گرفته اند
آیا اینان و هزاران جوان شهرستانی دیگر که راهی تهران میشوند حق حیات ندارند

-- امیر ، May 2, 2009 در ساعت 08:00 AM

ها ها ها ... ماجرا داره خنده دار ميشه! اينا بخش هاي پيش بيني نشده در رمان قلعه حيوانات جرج ارول است...در واقع ما الان از مرز آن كتاب هم عبور كرده ايم..

-- J.O. ، May 2, 2009 در ساعت 08:00 AM

آیا شامل خانه های سرداران نیروی انظتامی یا سپاه هم میشود؟ آیا خانه سردار ژارعی مشهور جمع آوری شده؟ یا باید بر اساس این دستور مقام پلیس منتظر فیلمهای ...از خانه های مجردی سرداران و روحانیان بود؟

-- الاهه ، May 2, 2009 در ساعت 08:00 AM

خیلی ها واسه کار خیلی ها واسه درس میرن یک شهر دیگه
خوب مجبورند چون پولشون نمیرسه با هم خونه بگیرند. کارتون خواب ها رو که دولت داره مسخره میکنه
این مجردها برن با جنس مخالف مجرد همخونه بشن؟ اونوقت که اینها اعدامشون میکنن
یکی نیست بگه: آی مردم تا کی میخوایید بشینید و بر و بر نگاه کنید
به اینها چه که واسه مردم تصمیم بگیرن! اینها نوکر مردم هستند و باید از مردم بپرسن که چه کار کنن نه اینکه به مردم بگن که مردم چه کنن

-- بهمن ، May 4, 2009 در ساعت 08:00 AM

شورش درومده دیگه . خیلی رو دارین.

-- بدون نام ، May 4, 2009 در ساعت 08:00 AM