رادیو زمانه

تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۸۷

ممانعت از برگزاری مراسم سالگرد بازرگان

مراسم چهاردهمین سالگرد درگذشت مهدی بازرگان دبیرکل فقید نهضت آزادی به دستور مقام‌های امنیتی لغو شد.

این مراسم قرار بود بعدازظهر امروز پنجشنبه با حضور جمعی از فعالان سیاسی و دوستداران وی در حسینیه ارشاد برپا شود.

خبرگزاری فارس در گزارشی نوشته است که برگزارکنندگان این مراسم با نصب پارچه‌ای در مقابل حسینیه ارشاد از لغو این برنامه خبر داده‌اند.

این در حالی است که هاشم صباغیان عضو ارشد نهضت آزادی در گفتگو با رادیو زمانه گفت که مقام‌های امنیتی ایران ساعت ۱۰ صبح به برگزار کنندگان اعلام کردند که اجازه برگزاری چنین مراسمی را ندارند.

آقای صباغیان افزود که مقدمات برگزاری این مراسم آماده شده بود، اما پلیس با بستن درب حسینیه ارشاد و متفرق کردن کسانی که برای شرکت در این مراسم آمده بودند، اجازه نداد مراسم چهاردهمین سالگرد درگذشت آقای بازرگان برگزار شود.

این عضو نهضت آزادی گفت، متاسف است که مقام‌های فعلی جمهوری اسلامی اجازه برگزاری مراسم درگذشت مردی را نداده‌اند که برای انقلاب و ایران زحمت‌های فراوان کشیده است.


مهندس مهدی بازرگان

در چهاردهمین سالگرد درگذشت آقای بازرگان قرار بود احمد صدر حاج سید جوادی، ابوالفضل بازرگان، وحید میرزاده، ماجد غروی و خالد توکلی سخنرانی کنند.

بر اساس گزارش‌ها، قرار است در شهر قم محل دفن آقای بازرگان نیز مراسم دیگری برگزار شود.

سخنرانان این مراسم، ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی و دکتر میرموسوی اعلام شده‌اند.
هنوز مشخص نیست که این مراسم برگزار می‌شود یا خیر.

هفته گذشته نیز ماموران امنیتی مانع از برگزاری مراسم بزرگداشت جمعی از فعالان حقوق بشر در ایران که قرار بود از سوی نهضت آزادی برگزار شود، شدند.

مهدی بازرگان (۱۲۸۶-۱۳۷۳) نخست وزیر دولت موقت بعد از انقلاب اسلامی بود.

وی در کنار محمود طالقانی و یدالله سحابی، یکی از سه بنیانگذار نهضت آزادی ایران و همچنین از موسسین انجمن اسلامی دانشجویان در دانشکده فنی دانشگاه تهران است.

Share
در همین رابطه:
ممانعت از برگزاری مراسم نهضت‌ آزادی

نظرهای خوانندگان

Enghelab farzandan'e khod ra mikhorad.

-- Amir ، Jan 22, 2009 در ساعت 07:00 PM

مایه تاسف است که 14 سال از مرگ ایشان می گذرد و هنوز هم از مرده این فقید هراسان هستند. چرا؟ مهندس بازرگان انسانی بسیار لیبرال و بی آسیب بود و تعجب است که از برگزاری سال روز فوت ایشان وحشت دارند. در صورتی که آقای بازرگان خود یکی از ارکان انقلاب بوده است و شاید بدون حضور ایشان خیلی از مردم در انقلاب مشاکرت نمی کردند. چه فکر می کردند و چه شد؟

-- داریوش ، Jan 22, 2009 در ساعت 07:00 PM

اي کشته کرا کشتي تا کشته شدي زار
تا باز کجا کشته شود آنکه ترا کشت !

-- بي مکان ، Jan 22, 2009 در ساعت 07:00 PM